بیماری‌های مفصلی, درد ھای عضلانی

انواع زانو درد و 7 بیماری شایع زانو

انواع زانو درد با دنیایی از تنوع و علت‌های مختلف، یکی از بحث‌های مهم برای متخصصین ارتوپد است. شاید هرگز تصور نکنید زانو با ظاهر ظریف و ساده‌ای که دارد از داخل به قدری پیچیده است که اگر به خوبی از آن مراقبت نکنید ممکن است درگیر یکی از انواع زانو درد شوید، حتی ورزشکارانی که به سلامت خود اهمیت می‌دهند از خطر بیماری های انواع زانو در امان نیستند و به همین دلیل باید آنها نیز مثل سایر افراد مراقب سلامت زانو خود باشند.

همچنین این مساله به قدری جدی است که کوچک و بزرگ هم نمی‌شناسد و یک بیماری جدی برای تمامی گروه‌های سنی محسوب می‌شود و به همین دلیل بوران مارکت در خصوص انواع درد زانو و راهکارهای درمان زانو درد به صورت خانگی یا پزشکی برای تان توضیح خواهد داد؛ پس با ما همراه باشید.

روش تشخیص علت انواع زانو درد

یکی از قسمت‌های حساس در کار متخصصین ارتوپد، درمان انواع زانو درد است. زانو یک مفصل مکانیکال است و با سایر اندام‌ها و بافت‌های بدن تفاوت دارد. به همین دلیل زانو  دچار آسیب‌ها و ضایعه‌های مختلفی می‌شود.

از دردهای سطحی تا مشکلات جدی با عمل‌های سنگین و پیچیده از  بغرنج‌ترین کارهای یک پزشک متخصص به شمار می‌رود. آسیب دیدگی زانو در سنین سالمندی علائم آرتروز یا تخریب دژنراتیو مفصل زانو ، 80 درصد کار متخصصین ارتوپد را در برمی‌گیرد. همچنین پارگی مینیسک، التهاب بافت سینوویوم از شایع‌ترین مشکلاتی است که افراد به سبب آن به پزشک ارتوپد مراجعه می‌کنند.

هر یک از انواع درد زانو  نشانه‌ای از منشا درد در کل بدن است. مثلا بیماری که آرتریت روماتوئید دارد علاوه بر مفصل زانو، سایر قسمت‌های دیگر بدن او به شدت درگیر می‌شود.

همچنین رسوبات در بیمار مبتلا به نقرس در داخل مفصل زانو جمع می‌شود و باعث مشکلات دیگری خواهد شد. آوریوز شدن مفصل زانو یکی از مشکلات شایعی است که افراد را درگیر می‌کند؛ به ویژه افرادی که به صورت غیراصولی کوهنوردی می‌کنند.

اگر شما مرتب و پیوسته هفته‌ای دو تا سه بار کوهنوردی می‌کنید یا ورزش‌های سنگین انجام می‌دهید یا مثل یک فوتبالیست حرفه‌ای به صورت غیرارادی و ناآگاهانه از زانو خود، کار می‌کشید به احتمال زیاد در آینده درگیر درد زانو می‌شوید، مگر اینکه از ابتدا مراقبت‌های لازم را انجام دهید.

بیماری آتروفی عضلات، عضله کوادریسپس یا عضله چهار سر ران، به علت عدم استفاده درست از مفصل زانو ایجاد می‌شود. بیماری آتروفی عضله، باعث افزایش درد مفصل زانو و کاهش تحرک کمتر می‌شود و به همین دلیل بیمار توان لازم برای حرکت دادن پای خود را ندارد. وقتی که بیماری از مفصل زانو کمتر استفاده می‌کند آتروفی و تحلیل عضله اتفاق می‌افتد و این باعث افزایش درد زانو می‌شود.

حتی ممکن است ریشه علت درد زانو جنبه عصبی داشته باشد و در زمان انجام آزمایشات تخصصی بیماری سایکوسوماتیک یا اختلالات روان تنی نشان داده نشود. در این حالت بیمار با درمان بیماری‌های روحی و روانی می‌تواند بدون مراجعه به پزشک ارتوپد، درد را کنترل و درمان کند.

باید گفت دردهای زانو ریشه در مشکلات روان بیمار دارد. پس بهتر است فورا سراغ مصرف دارو یا عمل‌های جراحی مختلف نروید؛ چرا که بیشتر بیماری‌ها و دردهای عضلانی ناشی از بیماری‌های ذهنی و روحی است.

همچنین نوع تغذیه و تعادل مزاج مسبب درد زانو است و برخی بیماری‌های زانو را به دلیل جمع شدن سردی در این ناحیه می‌دانند. در حالت کلی، شایع‌ترین علت‌های انواع زانو درد به دو گروه مختلف آسیب‌های فیزیکی زانو و مشکلات مکانیکی تقسیم می‌شوند.

روش تشخیص علت انواع زانو درد

6 آسیب فیزیکی زانو

 1. آسیب دیدگی
 2. شکستگی زانو و استخوان‌های نزدیک به آن
 3. پارگی مینیسک
 4. بورسیت یا التهاب تاندونسیت زانو
 5. کیست بیکر یا کیست نانواها
 6. التهاب تاندون یا تاندونیت

7 آسیب و مشکل مکانیکی زانو

 1. دررفتگی استخوان پاتلا یا همان دررفتگی کشکک زانو
 2. وجود اجسام شناور در فضای مفصلی
 3. سندروم باند ایلیوتیبیال یا سندروم چسبندگی ایلیال به تیبیا
 4. درد پا یا لگن
 5. انواع آرتروز (استئوآرتریت، آرتریت روماتوئید، نقرس، نقرس کاذب و آرتریت عفونی)
 6. تمومورهای استخوانی
 7. سندروم درد پاتلوفمورال

معول ترین علت انواع زانو درد

 • افزایش سن
 • اضافه وزن
 • عدم انعطاف‌پذیری و قدرت عضلات
 • ورزش‌های سنگین (انجام تمرینات ورزش بدون نظارت مربی و متخصص)
 • آسیب‌دیدگی‌های قدیمی یا قبلی

تمامی آسیب‌های فیزیکی و مکانیکی در کنار علت‌های عمومی زانو درد زمینه‌ساز ایجاد انواع زانو درد هستند.

معروف ترین انواع زانو درد

ممکن است یکی از زانوها یا هر دو دچار مشکل شوند. اصلی‌ترین علت شروع مشکل و پیدا شدن هر یک از انواع زانو درد ضربه خوردن زانو است.

بین انواع زانو درد در حال حاضر برخی بیماری‌ها از همه مشکل‌سازترند و در راس تمامی مشکلات زانو قرار دارند. بیشتر وقت پزشکان ارتوپد برای درمان 7 مشکل اساسی درد زانو صرف می‌شود:

 1. مینیسک آسیب دیده
 2. تاندونیت
 3. آرتروز
 4. شبه نقرس
 5. بورسیت
 6. کندرومالاسی کشکک یا سندروم زانوی دونده
 7. زانو درد ناشی از اضافه وزن

معروف ترین انواع زانو درد

مینیسک آسیب دیده

به لایه‌های نازک غضروفی، مینیسک می‌گویند. مینیسک بین استخوان تیبیا و فمور قرار دارد. این عضو مهم زانو شبیه هلال یا دیسک است. مینیسک یک نوع بافت همبند برای حذف فشارهایی است که به اندام‌های پایین وارد می‌شود کمک زیادی می‌کند، اما اگر فشار بسیار زیادی به زانو وارد شود مینیسک آسیب خواهد دید و احتمال پاره شدن آن بالا می‌رود.

مینیسک از حرکات غیرطبیعی جلوگیری می‌کند و این موضوع می‌تواند باعث آسیب دیدن زانو شود. وقتی که این اتفاق می‌افتد، پارگی مینیسک رخ می‌دهد و پس از آن عملکرد طبیعی زانو مختل می‌شود. سپس بیمار درد زیادی می‌کشد و مدت‌ها زمان می‌برد تا این مشکل برطرف شود.

تاندونیت

تاندونیت زانو نوعی التهاب است. در این التهاب میزان حساسیت زانو نسبت به لمس شدن افزایش می‌یابد و همراه با درد شدید است. غالبا ورزش و هر نوع فعالیتی که با حرکات زیاد و تکراری انجام می‌شود، مشکل تاندونیت را به همراه دارد. ریشه این مشکل در گرم نکردن صحیح بدن قبل از ورزش است که زمینه آسیب به تاندون‌ها و التهاب زانو را ایجاد می‌کند. همچنین به دنبال آن بیماری آرتروز اتفاق می‌افتد. آرتروز انواع مختلفی دارد و معروف‌ترین بیماری زانو بین انواع زانو درد است.

آرتروز

آرتروز بین تمامی بیماری‌های زانو درد معروف‌تر  و اصلی‌ترین بیماری مفصلی است. آرتروز ممکن است در یک یا چند مفصل به صورت همزمان اتفاق بیفتد. این بیماری فقط در دوران سالمندی ایجاد نمی‌شود و ممکن است برای افراد کم سن و سال و حتی کودکان رخ دهد. البته خانم‌های بالای 35 سال بیشتر در معرض ابتلا به آرتروز قرار دارند.

آرتروز باعث از بین رفتن غضروف‌های مفصل زانو می‌شود و پس از آن استخوان‌ها به یکدیگر برخورد می‌کنند. وقتی فاصله استخوان‌ها از هم کم می‌شود، به علت ساییدگی بین استخوان‌ها بیمار درد شدیدی را  تحمل می‌کند.

آرتروز

3 علت ایجاد آرتروز زانو

 1. آسیب دیدگی مفصلی مادر زادی
 2. آسیب‌های ناشی از ورزش (بدون گرم کردن قبلی، انجام حرکات غیراصولی و ناشیانه، عدم مشورت با مربی و…)
 3. انجام حرکات تکراری و دنباله دار

شبه نقرس

این بیماری یک نوع آرتروز زانو است. وقتی کریستال‌های پری فسفات کلسیم (یک نوع نمک) داخل مایعات زانو ایجاد می‌شود این بیماری ظاهر خواهد شد. غالبا این بیماری با نقرس اشتباه گرفته می‌شود، در حالی که کاملا متفاوت از یکدیگرند. در بیماری نقرس داخل سلول‌های زانو، کریستال‌های اسید اوریک وجود دارد.

کریستال‌های اسید اوریک باعث ایجاد تورم و التهاب زانو و در نهایت درد شدید می‌شوند. نقرس در زانو و سایر مفاصل بدن ایجاد می‌شود و یکی از انواع زانو درد است.

بورسیت

بورسیت یک نوع التهاب زانو همراه با درد شدید است. بورس کیسه‌هایی حاوی مایع است و باعث روان حرکت کردن تاندون‌های باسن، شانه و زانوها می‌شود و به انسان کمک می‌کند تا بتواند مفاصل خود را به راحتی حرکت دهد. اگر بورس‌ها اطراف زانو آسیب ببیندند زانو ملتهب می‌شود و به بورسیت زانو معروف است.

وجود بورس‌ها باعث کاهش اصطحکاک تاندون‌ها می‌شود و از آسیب دیدن آنها جلوگیری می‌کند. هر مفصل زانو 11 بورس دارد. اصلی‌ترین بورس‌هایی که در زانو آسیب می‌بیندند، شامل موارد زیل است:

 • بورس زیر کشکک
 • بورس روی کشکک
 • بورس دور کشکک
 • بورس پس آنسرینوس

کندرومالاسی کشکک یا سندروم زانوی دونده

به شکستگی و نرمی غضروف، کندرومالاسی می‌گویند که یک نوع اختلال است. این بیماری بر روی کشکک زانوها اثر می‌گذارد. سایش غیرطبیعی و حرکات غیرعادی کشکک زانو (در زمان خرم و راست شدن) باعث ایجاد بیماری کندرومالاسی کشکک یا سندروم زانوی دونده هستند. این بیماری بیشتر خانم‌ها را درگیر می‌کند. البته این مشکل برای افرادی که فعالیت زیادی دارند، ایجاد خواهد شد.

زانو درد ناشی از اضافه وزن

تناسب اندام روی سلامتی  تاثیرگذار است. اهمیت تناسب اندام به قدری است که می‌تواند وضعیت سلامت زانو و ساق پای شما را تعیین کند. افرادی که اضافه وزن دارند، در زمان پیاده‌روی یا ایستادن اغلب زانو درد آزارشان می‌دهد. درصورتی که وزن فرد بیش از حد بالا باشد، زانو و سایر مفاصل فشار وزن را باید تحمل کنند. اگر این فشار بسیار زیاد باشد باعث ایجاد هر یک از انواع زانو درد خواهد شد.

علت کنترل وزن به قدری زیاد است که باید در تمامی سنین به آن توجه کنیم. اگر فشار بر روی زانو زیاد باشد، باعث از بین رفتن بافت مفصل زانو می‌شود. وقتی که بافت مفصل تخریب می‌شود، استخوان تیبیا و استخوان فمور به هم برخورد می‌کنند و به هنگام راه رفتن و تکان دادن پا اصطحکاک زیادی بین این دو ایجاد می‌شود؛ پس از آن  بیمار درد شدیدی را احساس می‌کند.

زانو درد ناشی از اضافه وزن

نتیجه‌گیری

انواع زانو درد و معروف‌ترین آن کوچک و بزرگ نمی‌شناسد. تفاوتی نمی‌کند که شما جوان هستید یا سالمند  یا حتی یک کودک.

 هر انسانی در خطر ابتلا به یکی از انواع زانو درد قرار دارد. حتی ورزشکاران نیز از این خطر در امان نیستند و باید بسیار مراقب خود باشند. قدم اول برای پیشگیری از ابتلا شدن به هر یک از انواع زانو درد، کنترل وزن و پیروی از یک رژیم غذایی سالم و مناسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *