بیماری‌های مفصلی

انواع روش‌ های درمانی کمر درد ؛ 9 روش مؤثر درمان درد کمر

9 مورد از بهترین و مؤثرترین انواع روش‌های درمانی کمر درد
فهرست محتوا نمایش

 
انواع روش‌ های درمانی کمر درد را می‌توان در میان درمان‌های جراحی و غیرجراحی پیدا کرد. اما سؤال اینجا است که چه درمانی بهتر است؟ برای پاسخ به این سؤال باید نوع کمر درد و میزان پاسخگویی بدن به روش‌های قبلی مورد بررسی قرار بگیرد. کمردرد به عنوان یکی از شایع‌ترین اختلالات سیستم اسکلتی انسان شناخته می‌شود که در هر سن و جنسیتی بروز می‌کند، کمردرد باعث اختلال در عملکرد فرد می‌شود و می‌تواند مشکلات زیادی را برای افراد ایجاد کند.
سبک زندگی نادرست، کم تحرکی و چاقی عواملی هستند که باعث افزایش شیوع کمردرد در جوانان و گاهی حتی کودکان می‌شوند. کمردردهای مکانیکی و التهابی شایع‌ترین انواع کمردرد هستند که هر کدام بسته به عامل ایجادکننده نیاز به درمان دارند. در این مقاله شما را با انواع روش‌ های درمانی کمر درد آشنا می‌کنیم. با ما همراه باشید.
 
روش‌های درمان کمر درد
 

لامینکتومی چیست؟

 
لامینکتومی یکی از قدیمی‌ترین انواع روش‌ های درمانی کمر درد است. همان‌طور که می‌دانیم مهره‌های انسان توسط یک کانال کاملاً بسته محافظت می‌شوند. لامیناها در واقع ساختارهای استخوانی جداگانه‌ای هستند که با نصب نرم به هم متصل شده‌اند؛ بنابراین برای رسیدن به دیسک و برداشتن آن باید لامینا را برداشته و ریشه عصبی به کناری کشیده شود تا جراح به پشت ریشه عصبی که دیسک در آن قرار دارد، دسترسی پیدا کند و دیسک کمر را خارج کند.
 
لامینکتومی تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود و برای این عمل یک برش پوستی در خط وسط کمر ایجاد خواهد شد. سپس عضلات توسط وسایل مخصوص از استخوان ستون فقرات جدا می‌شود. سپس جراح با پانچ مخصوص لامینا را برمی‌دارد.
 

آیا بیمار برای عمل جراحی لامینکتومی باید تحت بیهوشی عمومی قرار بگیرد؟

 
لامینکتومی معمولاً تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود. بااین‌حال، برخی پزشکان این کار را حتی تحت بی‌حسی نخاعی انجام می‌دهند. یکی از عوارض مهم لامینکتومی ناپایداری ستون فقرات است؛ یعنی ستون فقرات شل می‌شود و حرکت اضافی باعث درد خواهد شد. در این صورت بیمار باید دوباره تحت عمل جراحی قرار گیرد و  پیچ‌مهره‌های شل شده به هم متصل می‌شوند. در این میان پیوند استخوانی هم برای بیمار انجام می‌شود.
 

جراحی بسته کمر چگونه است؟

در جراحی بسته کمر به‌ عنوان یکی از انواع روش‌ های درمانی کمر درد که توسط متخصصان ستون فقرات توصیه می‌شود، پزشکان از تکنیک‌های مختلفی استفاده می‌کنند که در مقایسه با جراحی باز آسیب کمتری به بدن وارد می‌کند. به‌ طور کلی، جراحی بسته کمر ایمن‌تر از جراحی باز است. بهبودی سریع‌تر است و بیماران پس از جراحی، کمر درد شدیدی را تجربه نمی‌کنند.
 
جراحان می‌توانند از هدایت سونوگرافی برای انجام عمل جراحی بسته کمر استفاده کنند که  نتایج خوبی دارد. جراحی بسته دیسک کمر معمولاً به‌صورت سرپایی انجام می‌شود یا فقط به بستری کوتاه‌مدت نیاز دارد. امروزه جراحی بسته دیسک کمر بیش از هر زمان دیگری کاربرد دارد.
 
این روش جراحی با ایجاد یک برش کوچک به‌جای ایجاد برش بزرگ در بدن بیمار انجام می‌شود. با توجه‌ به برش کوچک در این شرایط، بیماران نسبت به عمل‌های جراحی قدیمی دوره نقاهت سریع‌تر و ناراحتی کمتری دارند و در عین‌ حال از تمام مزایای جراحی‌های قدیمی برخوردار شوند.
 

مزایای جراحی بسته کمر چیست؟

جراحی بسته کمر نسبت به انواع روش‌ های درمانی کمر درد، مزایای بسیاری دارد:
 • عدم نیازی به بیهوشی
 • بدون عوارض ناشی از زخم‌های جراحی یا عفونت
 • بدون عوارض ناشی از دست‌کاری آناتومی یا آسیب به اعصاب
 • عدم ایجاد چسبندگی پس از انجام مداخله
 • کاهش زمان بهبودی و راه‌اندازی بیمار
 • کاهش هزینه‌های بیمار
 • عدم ایجاد آرتروز و لغزندگی مهره ناشی از عمل باز کمر

طب سوزنی کمر در درمان کمر درد چگونه عمل می‌کند؟

 
از هر 10 نفر 8 نفر در طول زندگی خود دچار کمردرد می‌شوند. کمردرد یکی از مهمترین دلایلی است که افراد به دنبال درمان آن هستند. مطالعات نشان داده یکی از انواع روش‌ های درمانی کمر درد طب سوزنی است. پزشکان می‌توانند طب سوزنی کمر را به‌عنوان یک درمان جایگزین برای بیمار در نظر بگیرند.
 
طب سوزنی که اثرات آن رفته رفته در غرب کشف شده است، بیش از 4000 سال است که بخشی جدایی‌ناپذیر از طب چینی است و  گزینه‌ای محبوب  برای بسیاری به شمار می رود. داروهای ضد درد یا بدون نسخه ممکن است تسکین موقتی داشته باشند، اما مشکل اصلی یا علت درد را درمان نمی‌کنند. داروها درد را تا حدی پنهان می‌کنند و فرد به فعالیت‌های خود ادامه می‌دهد، اما شرایط او بدتر می‌شود.
 

طب سوزنی کمر چگونه انجام می‌شود؟

 
قبل از اولین قرار ملاقات، از شما خواسته می‌شود که سابقه سلامت خود را تکمیل کنید. متخصصان طب سوزنی بازدید خود را با پرسیدن سؤالاتی در مورد سلامتی، رژیم غذایی، خواب، سطح استرس و سایر عادات سبک زندگی فرد آغاز می‌کنند. در زمان ملاقات، متخصص طب سوزنی ظاهر و رنگ پوست شما را بررسی می‌کند.
 
او نبض شما را در سه نقطه از هر مچ نگه می‌دارد و به قدرت، کیفیت و ریتم آن توجه می‌کند. در طب چینی، زبان و نبض‌ها منعکس‌کننده سلامت اندام‌های بدن شما هستند.  در طب سوزنی معمولاً از 6 تا 20 سوزن کوچک یا بیشتر در هر درمان استفاده خواهد شد (تعداد سوزن‌ها نشان‌دهنده شدت درمان نیست).
 

دیسکوژل چیست؟

 
دیسکوژل یکی از انواع روش‌ های درمانی کمر درد و ترکیبی از الکل – سلولز و تنگستن است که به‌صورت ژل به دیسک تزریق می‌شود و مولکول‌های داخل دیسک را تغییر می‌دهد. در این ترکیب، الکل به عنوان یکی از قدیمی‌ترین روش‌های درمان فتق دیسک پیشنهاد شده است.
 
روش قدیمی استفاده از الکل مایع به دلیل احتمال نشت الکل به نخاع بافت عصبی منسوخ شد. زمانی که الکل در دیسکوژل‌ها به‌عنوان ترکیب ژله‌ای استفاده می‌شود، این ماده پس از تزریق از حفره دیسک خارج خواهد شد. ترکیب شیمیایی الکل تزریق شده به دیسک، ساختار مولکولی مواد داخل دیسک را تغییر می‌دهد و  محتوای آب و  فشار داخل دیسک را کاهش می‌دهد.
 

مزایای تزریق دیسکوژل کدام است؟

 
دیسکوژل به‌عنوان یکی از بهترین انواع روش‌ های درمانی کمر درد دارای مزایای زیر است:
 • روشی کم تهاجم و با ریسک بسیار کم 
 • بدون نیاز به جراحی 
 • بدون جای زخم، عدم سندرم جراحی ناموفق، یا عدم تأثیر روی سایر درمان‌های احتمالی دیگر در آینده 
 • امکان درمان سرپایی؛ عدم نیاز به بستری شدن در بیمارستان 
 • بدون نیاز به فیزیوتراپی خسته‌کننده بعد از عمل 
 • درصد موفقیت بالا (80-90%)
 

مدت زمان بهبودی پس از تزریق دیسکوژل چقدر است؟

 
انواع روش‌ های درمانی کمر درد، مدت‌زمان متفاوتی برای بهبودی دارند. بهبود علائم بعد از این روش 3 تا 6 هفته پس از تزریق دیسکوژل رخ می‌دهد. بااین‌حال، اگر می‌خواهید آن را با جراحی معمولی که اغلب انجام می‌شود مقایسه کنید، روش جراحی به یک دوره نقاهت ۳ماهه نیاز دارد.
 

تاثیر اوزون تراپی بر کمر درد

 
نوکلئولیز یا اوزون تراپی کمر یک روش کم تهاجمی و مقرون‌به‌صرفه برای درمان فتق دیسک کمر است. فتق دیسک کمر یکی از شایع‌ترین علل کمردرد و رادیکولوپاتی است. علت فتق دیسک کمر به احتمال زیاد با عوامل مکانیکی یا التهابی مرتبط است. اگر درمان‌های اولیه مانند استراحت، دارو درمانی و فیزیوتراپی، درد را تسکین ندهد، می‌توان از درمان‌های دیگر برای کاهش فشار در فتق دیسک کمر استفاده کرد.
 
امروزه با پیشرفت علم، درمان جراحی نامطلوب و دارای عوارض جدی است؛ بنابراین، بسیاری از تکنیک‌های کم تهاجمی فتق دیسک در چند دهه اخیر برای کاهش نیاز به جراحی ایجاد شده‌اند. تکنیک‌های کم تهاجمی شامل فشرده‌سازی دیسک، لیزر، فرکانس رادیویی (نوکلئوپلاستی) و شمونوکلئولیز با استفاده از الکل ژله‌ای یا مخلوطی از اکسیژن و اوزون انجام می‌شود.
 
شمونوکلئولیز یا اوزون تراپی کمر به اندازه سایر انواع روش‌ های درمانی کمر درد، با حداقل هزینه و نرخ موفقیت بالای درمان همراه با کمترین عوارض مؤثر است.
 

نحوه انجام اوزون تراپی چگونه است؟

 
اوزون تراپی هم یکی‌دیگر از انواع روش‌ های درمانی کمر درد است. قبل از اوزون تراپی کمر، بیماران تحت آزمایش خون و الکتروکاردیوگرام برای تشخیص اختلالات انعقادی، علائم عفونت یا بیماری قلبی و دیابت قرار می‌گیرند. بیمار هیچ آنتی‌بیوتیک دریافت نمی‌کند و این روش بدون بیهوشی عمومی یا موضعی برای جلوگیری از تماس تصادفی با ریشه‌های عصبی انجام می‌شود.
 
تزریق داخل دیسک و پریگانگلیونیک با استفاده از سوزن نخاعی بکتون دیکینسون 22.78 سانتی‌متری صورت می‌گیرد. تزریقات از همان سمت محل اصلی علائم انجام می‌شود. این مخلوط گاز با استفاده از سرنگ پلی پروپیلن با اتصال فیلتر میلی‌متری تزریق می‌شود و زمان تزریق 15 ثانیه است.
 
روش اوزون تراپی کمر، بسیار کم‌خطر، مقرون‌به‌صرفه و زمان بسیار کوتاه‌تری نسبت به جراحی بیمار دارد. این موضوع باعث صرفه‌جویی در هزینه و زمان می‌شود و بسیاری از عوارض جراحی و بیهوشی عمومی را از بین می‌برد.
 

تسکین درد کمر با آب درمانی

 
آب درمانی یکی از مؤثرترین و مفیدترین انواع روش‌ های درمانی کمر درد مزمن و تا حدودی کاهش کمردرد حاد است. 80 درصد افراد در طول زندگی خود دچار کمردرد می‌شوند و 26 درصد بزرگسالان حداقل هر سه ماه یک بار کمردرد را تجربه می‌کنند. تخمین زده می‌شود که 70 تا 85 درصد از جمعیت شاغل، دوره‌هایی از کمردرد را تجربه کرده‌اند که فعالیت بدنی را محدود کرده و بر عملکرد کاری و کیفیت زندگی تأثیر می‌گذارد.
 
همچنین متخصصان سلامت مانند پزشکان و پرستاران به دلیل عدم استفاده از اصول ارگونومی برای حفظ وضعیت بدنی مناسب، اغلب به دلیل فعالیت بدنی زیاد از کمردرد رنج می‌برند. علاوه بر این، افراد مبتلا به کمردرد به دلیل سبک زندگی کم تحرک که همراه با اضافه وزن است و فعالیت بدنی کمتری دارند، ارتباط قوی با بروز کمردرد دارند.
 
آب درمانی کمردرد یکی از انواع روش‌ های درمانی کمر درد برای توان‌بخشی افراد به شمار می‌رود؛ زیرا برای درمان کمردرد مزمن مفید است. خواص منحصربه فرد آب استرس مفاصل را کاهش می‌دهد. همچنین حرکت مداوم اندام‌ها در برابر مقاومت در برابر آب فواید دیگری از جمله تقویت عضلات و فواید قلبی عروقی به ویژه در افرادی که سطح آمادگی جسمانی پایینی دارند، به همراه دارد.
 

فواید آب درمانی برای کمر درد

خواص فیزیکی آب، آن را به یک وسیله ورزشی عالی در میان انواع روش‌ های درمانی کمر درد و سایر آسیب‌های اسکلتی عضلانی تبدیل می‌کند. برخی از مهمترین خواص آب که ورزش را تسهیل می‌کند عبارتند از:
 • نیرو رانش
 • ویسکوزیته
 • فشار هیدرواستاتیک

نیروی رانش

آب با نیروی جاذبه مقابله می‌کند.پس  بیماران می‌توانند وزن خود را به شیوه‌ای کنترل شده درحالی‌که در آب غوطه‌ور هستند، تحمل کنند. این مسئله به بهبود تعادل و قدرت کمک می‌کند. نیروی رانش آب همچنین دامنه وسیع‌تری از موقعیت‌ها را فراهم می‌کند، زیرا عملاً جاذبه را به‌خصوص برای حرکاتی که نیاز به بلند شدن پاها دارند،از بین می‌برد.
 

ویسکوزیته

آب از اصطکاک ملایم برای ایجاد خاصیت ارتجاعی، تقویت و آماده‌سازی در برابر آسیب استفاده می‌کند و درعین‌حال خطر آسیب بیشتر به دلیل از دست دادن تعادل را کاهش می‌دهد. این روش را می‌توان یکی از بهترین انواع روش‌ های درمانی کمر درد دانست.
 

فشار هیدرواستاتیک

اثرات قدرتمندی توسط فشار هیدرواستاتیک ایجاد می‌شود که عملکرد قلب و ریه را بهبود می‌بخشد؛ بنابراین، ورزش در آب، راه بسیار مناسبی برای حفظ و تقویت عملکرد قلب و ریه است. اثرات این فشار همچنین به بهبود جریان خون در عضلات کمک می‌کند.
 

اثر لیزر درمانی کمر بر روی درمان کمر درد

 
لیزر درمانی یکی از انواع روش‌ های درمانی کمر درد به شمار می‌آید. درد ناشی از تورم، فشردگی یا آسیب به مفاصل، رباط‌ها یا ماهیچه‌های کمر می‌تواند خفیف، ناگهانی یا شدید باشد. لیزر درمانی کمر (کم توان) که به عنوان لیزر درمانی سرد نیز شناخته می‌شود، یک لیزر درمانی درجه پزشکی است که به عنوان یک روش موثر برای تسکین درد استفاده می‌شود.
 
از آنجایی که لیزر سرد نامیده می‌شود، به پوست آسیب نمی‌رساند. در واقع لیزر استفاده از نور جهت‌دار و تقویت شده است که خواص آن را ایجاد می‌کند. بسته به قدرت لیزر می‌توان از لیزر به جای جراحی برای برش یا تسریع بهبود زخم استفاده کرد. لیزر درمانی کمر  بدون استفاده از دارو کمردرد را در مدت زمان بسیار کوتاهی تسکین می‌دهد.
 

مزایای لیزر درمانی کمر چیست؟

 
لیزر درمانی کمر یک روش غیرتهاجمی و از بهترین انواع روش‌ های درمانی کمر درد است و نیازی به برش جراحی ندارد. به عبارت دیگر، بهبودی بیمار از این طریق طولانی نیست. در گذشته، جراحی ستون فقرات به بستری طولانی مدت، افزایش خطر عوارض و بهبود دردناک منجر می‌شد. پیشرفت‌های تکنیکی لیزر تراپی باعث کاهش جنبه‌های منفی جراحی ستون فقرات شده است.
 
با این پیشرفت‌ها بیمار نیازی به بستری ندارد. همچنین دوره بهبودی بیماران و خطر جراحی ستون فقرات را کاهش می‌دهد؛ به‌طوری‌که می‌توان روند جراحی ستون فقرات را در مدت زمان کوتاه‌تر انجام داد. جراحی دیسک با لیزر نیازی به دارو ندارد و بسیاری از بیماران ترجیح می‌دهند از دارو اجتناب کنند. تحقیقات تاکنون نشان داده است که لیزر درمانی اگر به درستی توسط پزشک انجام شود، درمان با لیزر سرد هیچ عارضه جانبی جدی ندارد.
 

اپیدورال کمر چیست؟

 
انواع مختلفی از تزریق استروئید به عنوان یکی از انواع روش‌ های درمانی کمر درد وجود دارد که معمولاً براساس محل تزریق تجویز می‌شود. تزریق استروئید به گردن را تزریق اپیدورال گردنی می‌نامند. تزریقی که در وسط کمر انجام شود، تزریق اپیدورال کمر است. تزریق‌ها را نیز می‌توان با توجه به جهت سوزن نام‌گذاری کرد. بیشتر تزریق‌های استروئید اپیدورال بین لامینا قرار می‌گیرد. این تزریق استروئید اپیدورال اینتر لامینار نامیده می‌شود.
 
سوزن بین دو لایه نازک قرار می‌گیرد و به سمت بالا به سمت سر قرار می‌گیرد. نوع دیگری از تزریق، تزریق استروئید ترانسفرامینال است. سوزن در طول عصب حرکت می‌کند و از یک جهت به صورت مورب وارد ستون فقرات می‌شود. روش کوادال برای تزریق اپیدورال به سوزن اجازه می‌دهد تا مستقیماً از طریق کانال خاجی وارد فضای اپیدورال (یک دهانه استخوانی کوچک درست بالای دنبالچه) شود.
 
تزریق استروئیدها شامل کورتیکواستروئیدها مانند تریامسینولون، متیل – پردنیزولون یا دگزامتازون و داروهای بی‌حس‌کننده مانند لیدوکائین است. این مواد به ناحیه بین ستون فقرات و کیسه محافظ اطراف نخاع و اعصاب تزریق می‌شوند.
 

تزریق اپیدورال چه کاربردی دارد؟

 
تزریق اپیدورال کمر، به تسکین درد کمر و پا و بازگشت به زندگی روزمره کمک می‌کند. این روش درد پا و کمر ناشی از فتق دیسک را تسکین می‌دهد. (آسیب دیسک به اعصاب نخاعی فشار وارد می‌کند). تزریق اپیدورال یک روش غیر جراحی است و معمولاً همراه با دارو و فیزیوتراپی استفاده می‌شود.
 
در موارد زیر متخصصان درد تزریق اپیدورال را به‌عنوان یکی از بهترین انواع روش‌ های درمانی کمر درد برای بیماری های ذیل می‌دانند:
 • فتق دیسک
 • بیرون زدگی دیسک
 • بیماری تخریبی دیسک
 • درد ریشه عصب
 • سیاتیک

فتق دیسک

ماده ژله‌ای موجود در دیسک از دیواره دیسک خارج می‌شود. این ماده ژله‌ای در اثر تماس با اعصاب نخاعی باعث تورم و درد می‌شود.
 

بیرون زدگی دیسک

در این حالت، ستون فقرات به دیسک‌های بین مهره‌ای فشار وارد می‌کند. دیسک‌ها نیز به اعصاب نخاعی فشار وارد می‌کنند و باعث ایجاد درد می‌شوند. بیرون زدگی دیسک می‌تواند در سنین 30 یا 40 سالگی شما رخ دهد و معمولاً خود به خود برطرف می‌شود.
 

بیماری تخریبی دیسک

فتق یا ساییدگی دیسک باعث پارگی لایه بیرونی دیسک می‌شود و فضای دیسک را کاهش می‌دهد و باعث رشد غیرطبیعی استخوان در اطراف دیسک خواهد شد.
 

درد ریشه عصب

 
در این حالت درد ناشی از فشار بر اعصاب نخاعی است. در نتیجه درد در ناحیه کمر، باسن، ران، ساق پا، مچ دست و انگشتان پا به وجود می‌آید. شناخت این درد در انتخاب انواع روش‌ های درمانی کمر درد مؤثر است.
 

سیاتیک

 
سیاتیک در اثر التهاب بزرگ‌ترین عصب بدن (عصب سیاتیک) ایجاد می‌شود. درد و بی‌حسی ناشی از سیاتیک به باسن، کف پا و نوک پا منتقل می‌شود.
 

دارو درمانی کمر چگونه به درمان این عارضه کمک می‌کند؟

 
مهم است که در مورد مصرف داروهای بدون نسخه، داروهای گیاهی، ویتامین‌ها و مواد معدنی و مکمل‌های غذایی با پزشک خود صحبت کنید. برخی از این داروها  با سایر داروهای مورد استفاده برای کمردرد تداخل دارند و عوارض ناخوشایندی ایجاد می‌کنند. پزشک ممکن است پس از ارزیابی وضعیت شما برای کمردرد شما دارو تجویز کند.
 
دارو درمانی کمر اغلب بخشی از یک برنامه درمانی برای کمردرد حاد و مزمن است. داروهای مختلفی وجود دارد که پزشکان می‌توانند براساس شرایط و نیازهای خاص هر بیمار تجویز کنند. داروهای بدون نسخه به‌راحتی در دسترس هستند و در تسکین دردهای خفیف تا متوسط مؤثرند.
 
این داروها عبارت‌اند از استامینوفن، آسپرین، ایبوپروفن، ناپروکسن و بسیاری از داروهای موضعی دیگر. تجربه نشان داده است که مصرف این داروها در دوزهای تأیید شده به‌عنوان داروهای بدون نسخه برای اکثر افراد بی‌خطر است. اگر کمردرد ناگهانی دارید، توصیه می‌شود که درمان را با روش‌های ساده و معمولی شروع کنید.
 
دارو درمانی و تاثیر آن در درمان کمر درد
 

جا انداختن کمر چه تأثیری در درمان کمر درد دارد؟

 
جا انداختن کمر با دست باید توسط متخصص کایروپراکتیک یا درمان دستی انجام بگیرد. در غیر‌ این‌ صورت ممکن است باعث پارگی دیسک  یا آسیب‌های جدی دیگری شود. انجام اصولی این‌کار باعث کاهش درد بوده است. همچنین به مصرف دارو نیاز ندارد و موجب عوارض دارویی و شیمیایی نمی‌شود.
 
اغلب افراد بر این باورند که درمان‌های کایروپراکتیک چند درمان سریع برای کمردرد است و  باعث ترمیم کامل دیسک می‌شود. متخصصان کایروپراکتیک با استفاده از تکنیک‌های آرام و کم‌فشار فتق دیسک‌ها را درمان می‌کنند.
 
جا انداختن کنر با دست

درمان خانگی کمردرد در چه زمانی مناسب است؟

 
زمانی که کمردرد در فرد شروع شد، در گام نخست فرد می‌تواند از درمان‌های خانگی برای تسکین درد و التهاب خود استفاده کند. در 24 الی 48 ساعت اول شروع درد کیسه آب یخ بهترین و مؤثرترین راه از بین بردن درد و التهاب است، اما بعدازاین ساعت می‌توان از کمپرس گرم برای شل شدن عضلات، کم کردن درد و التهاب استفاده نمود. 
 
تاثیر درمان‌های خانگی در کمر درد
 

درمان کمردرد با طب سنتی چگونه است؟

 
کمردرد بر اثر عوامل مختلفی به وجود می‌آید و بر همین اساس انواع گوناگونی دارد. این درد ممکن است شدید یا ضعیف باشد. کمردردها ممکن است به دلیل کهولت سن یا فعالیت‌های سنگین ایجاد شوند. در علم پزشکی و طب سنتی درمان‌های متفاوتی برای هرکدام از انواع آن پیشنهاد می‌شود.
 
افراد با مشاهده بی‌حسی در کشاله ران یا باسن،  از دست دادن کنترل روده و مثانه، دشواری در راه رفتن، بی‌حسی یا سوزن سوزن شدن هر دو پا و درد تشدید شونده در ستون فقرات باید به دکتر متخصص مراجعه کنند. در طب سنتی بهترین داروی کمردرد مخلوطی از سیر رنده شده با روغن‌زیتون است. در صورتی‌ که این مخلوط روی ستون فقرات مالیده و ماساژ داده شود، کمردرد و خستگی از بین می‌رود.
 
خرما حاوی کورتون است و به همین دلیل برای تسکین دردهای مزمن و التهاب کمردرد مؤثر است. مورد دیگر در طب سنتی استفاده از روغن نعناع برای کمردرد است. منتول موجود در این گیاه، دردهای کمر را از بین می‌برد. 

نتیجه‌گیری

عارضه کمر درد را باید یکی از بیماری‌های عصر جدید به حساب آورد. کمردرد یکی از شایع‌ترین مشکلات اسکلتی عضلانی است که به دلایل مختلفی از جمله فتق دیسک کمر، آرتروز و وضعیت‌های نامناسب بدن ایجاد می‌شود. همچنین انواع روش‌ های درمانی کمر درد برای آن استفاده می‌شود که در این مقاله به معرفی آن‌ها پرداختیم. در مراحل اولیه کمردرد معمولاً استراحت و استفاده از کمپرس سرد و گرم توصیه می‌شود. اگر این روش‌ها جواب نداد، از فیزیوتراپی استفاده می‌شود. همچنین در موارد نادر، ممکن است از جراحی برای درمان کمردرد استفاده شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *