طب سنتی

درمان ورم زانو با طب سنتی

درمان ورم زانو با طب سنتی و راه‌های جلوگیری از درد زانو

درمان ورم زانو با طب سنتی یکی از انواع درمان‌های این بیماری شایع مفصلی است. طب سنتی راهی برای بهبود ورم زانو است و شیوه‌های زیادی را در اختیار ما می‌گذارد، مانند:

  1. درمان ورم زانو به وسیله‌ی ادویه‌های خوراکی
  2. درمان ورم زانو با استفاده از پماد
  3. درمان ورم زانو در خانه

شما می‌توانید با استفاده از شرایط و امکانات خود، راحت‌ترین شیوه را برای درمان ورم زانو انتخاب کنید.

درمان ورم زانو به وسیله‌ ادویه‌های خوراکی

برای این شیوه‌ی درمانی از چند ادویه خوراکی که در هر خانه‌ای پیدا می‌شود، می‌توانیم استفاده کنیم. مانند: زردچوبه، نمک، زنجبیل و فلفل

ادویه‌های خوراکی برای درمان درد زانو

زردچوبه

دردهای مفصلی در این دنیای مدرن دیگر سن و سال نمی‌شناسد. در دنیای امروز به علت کمبود فعالیت‌های بدنی، کمتر کسی در آمادگی جسمانی بالایی است. با یک بررسی کوچک در آشپزخانه و با استفاده از زردچوبه، بسیار راحت می‌توانیم به درمان ورم زانو خود کمک کنیم. پس اگر درد زیادی داشتیم و یا دچار مصدومیت شدیدی شدیم در مراجعه به پزشک نباید درنگ کنیم.

در چه نوشیدنی‌هایی از زردچوبه استفاده کنیم؟

زردچوبه چون دارای کورکومین است، خاصیت ضد درد و التهاب دارد و برای تسکین درد و ورم زانوی ما موثر است. برای استفاده از زردچوبه، شیوه‌های مختلفی وجود دارد که به چند مورد از آنها می‌پردازیم.

  • استفاده در چایی: با حل کـردن زردچوبه در چایی از این نوشیدنی به عنوان یک ضد درد استفاده می‌کنیم.
  • زردچوبه با عسل: یک قاشق زردچوبه به تنهایی دلچسب نیست. با یک قاشق عسل و آب لیمو می‌شود راحت‌تر زردچوبه را میل کرد.
  • شیر یا قهوه: یکی دیگر از روش‌های استفاده زردچوبه، حل کردن آن در شیر و یا در قهوه است. برای تهیه‌ این نوشیدنی کافیست فقط زردچوبه به اندازه‌ یک قاشق غذا خوری در 2 لیوان شیر مخلوط کنید. کسانی که قهوه را بیشتر از شیر دوست دارند، می‌توانند نوشیدنی شیر طلایی را با قهوه ترکیب کنند. البته این امکان هم وجود دارد که زردچوبه را در قهوه حل کنیم.

نمک

در هر خانه‌ای همیشه نمک وجود دارد، پس چه بهتر است که زانو درد خود را با چیزی درمان کنیم که بسیار در دسترس است. برای اثربخشی در هر درمانی باید آن درمان را به صورت اصولی و طبق دستور انجام دهیم. برای بهبود ورم زانو ابتدا باید از هرگونه فعالیت فیزیکی دوری کنیم. نمک را در کیسه‌ کوچکی بریزیم و آن را با حرارت اتو یا سشوار آن را داغ کنیم. پس از گرم کـردن کیسه‌ نمک آن را روی ورم زانوی خود قرار می‌دهیم. بهترین بازدهی زمانی برای انجام این کار بین 10 تا 15 دقیقه است.

در این روش درمانی اگر از نمک دریایی استفاده کنیم، برای درمان درد یا ورم زانو بسیار مفیدتر خواهد بود. نمک دریا خاصیت ضد درد و التهاب بیشتری دارد. بعد از اتمام بازه‌ 10 تا 15 دقیقه‌ای می‌توانیم آن قسمت آسیب‌ دیـده را بشوییم یا به حمام برویم. نگران از بین رفتن خاصیت درمانی نمک نباشید. پس از شستشو اثر درمانی نمک از بین نخواهد رفت و این اثر تا مدت چند هفته باقی خواهد ماند.

زنجبیل

زنجبیل از گیاهان بومی و پر خاصیتی است که به شکل‌های مختلفی از آن استفاده می‌شود. این گیاه یک مسکن طبیعی است که می‌تـوان از آن در غذا و یا در نوشیدنی‌ها به شکل‌های مختلفی استفاده کرد. اصل کار زنجبیل زمانی است که در بدن هضم می‌شود؛ زیرا ماده‌ شیمیایی به نام گینگرول از خود تولید می‌کند. این ماده دارای خاصیت ضد التهاب است.

زنجبیل را می‌توانیم به صورت رنده شـده به آب جوش اضافه و به صورت دم‌نوش میل کنیم. یکی از بهترین نوشیدنی‌های همراه با زنجبیل، چای نبات با زنجبیل است. زنجبیل برای درد ورم زانو به صورت مایع مورد استفاده قرار می‌گیرد. ابتدا آن را خورد می‌کنیم و لای دستمال، آب آن را می‌گیریم. با استفاده از ذائقه خود در هر نوشیدنی و غذایی، می‌توانیم از آب زنجبیل را استفاده کنیم.

درمان ورم زانو با استفاده از پماد

پمادهای ضد درد یکی از بهترین روش‌های درمان دردهای مفصلی مخصوصا درد زانو است. پمادهای گیاهی به همان میزان عوارض کمتری نسبت به پمادهای شیمیایی دارند. این نوع داروها به صورت موضعی می‌توانند به درمان ورم زانو کمک کنند. علاوه بر پماد‌ها، داروهایی مانند اسپری‌ها و ژل‌ها هم بسیار موثر هستند. باید قبل از استفاده از هر گونه پماد، ژل و اسپری ابتدا تمام دستورالعمل‌های آن را مطالعه کنیم.

معرفی چند نمونه از این مسکن‌ها:

مواد تشکیل دهنده‌ی این داروها از کافئین، زنجبیل، فلفل، گیاه رزماری و دیگر گیاهان است که بسیار برای کاهش درد در زانو مفید است.

کرم رماتکس

یکی از بهترین کرم‌های موجود در کشور، رماتکس است. با توجه به مواد گیاهی آن، بدیهی است که بدون هیچ عوارضی است و باعث تسکین یا درمان ورم زانو می‌شود.

کرم لافار

این کرم روش نوینی را برای تسکین درد زانو به کار می‌گیرد. ماده‌ی اصلی تشکیل دهنده‌ی کرم لافار فلفل است و نحوه‌ کار این کرم با استفاده از گرم کـردن است. وقتی از این کرم استفاده می‌کنیم متوجه گرم شـدن پوست خود می‌شویم.

ژل آرومیکس

ژل آرومیکس یکی از بهترین ژل‌های تسکین دردهای مفصلی است. از گیاهانی مانند فلفل، رزمای و نعنا تشکیل شـده‌ است که برای بدن و ناحیه‌ی دچار آسیب، بسیار موثر است. هر کدام از این گیاهان به تنهایی دارای خاصیت ضد درد و ضد التهاب بسیار زیادی هستند. امتحان این ژل فوق‌العاده را حتما به شما پیشنهاد می‌دهیم.

ژل مینرال آیس

ژل مینرال آیس مانند ژل‌های زیادی در بازار موجود است شیوه‌ی قابل پیش بینی برای بهبود درد دارد. همانطور که از نامش پیدا است نحوه‌ی کار آن به صورت خنک کردن ناحیه‌ی درد است. این ژل با ایجاد حواس‌پرتی و درگیری اعصاب ناحیه‌ی آسیب دیـده، خیلی سریع‌تر از آنچه که فکر می‌کنیم، درد ما را به پایان می‌رساند.

درمان ورم زانو در خانه

خانه یکی از آرامش بخش‌ترین مکان‌ها برای هر کسی است. همچنین اولین قدم برای دوری از هر گونه درد، حفظ آرامش و خونسردی است. نرمش‌های بسیار زیادی برای درمان ورم زانو در خانه وجود دارد که ما چند مورد مهم را بیان می‌کنیم. روش‌های زیر برای کمک به درد و ورم زانو شما و راهی قابل اطمینان برای رها شدن از دست این نوع دردهای مفصلی است.

  • بلند کردن تک‌پا: روی زمین دراز بکشید و پای خود را به مدت 30 ثانیه بالا نگهدارید.

بلند کردن تک پا برای درمان درد زانو

  • پرس زانو: یک حوله‌‌‌‌‌‌‌‌ لوله‌ای شکل زیر زانوی خود بگذارید و مدت 5 ثانیه فشار دهید.

پرس زانو برای درمان درد زانو

  • عضلات چهار سر: روی صندلی بنشینید و پای خود را به مدت 30 ثانیه بالا بیاورید. حالا استراحت کنید و این حرکت را ادامه دهید.

تقویت عضلات چهار سر برای درمان درد زانو

  • خم کردن زانو: در این حالت به روی شکم بخوابید. پاهای خود را تا نزدیک باسن خم کنید و این کار را چند بار تکرار کنید.

خم کردن زانو بای درمان درد زانو

 

نتیجه‌گیری

به علت سبک زندگی جدید و نشستـن و ایستادن‌های طولانی، دردهای مفصلی خیلی زودتر از آنچه که فکرش را بکنیم به سراغ ما می‌آید. زانو از قسمت‌های مهم و آسیب‌پذیر بدن ما است که با کم شـدن فعالیت‌های فیزیکی باید از همین حالا به فکر راه درمان و فرار از زانو دردهای مداوم و طولانی باشیم.

درمان ورم زانو با روش‌هایی که ذکر کردیم دیگر کار سخت و دشواری نیست. حتما بعد از نشستـن و یا ایستادن‌های طولانی، با یک نرمش کوتاه خیال خود را از درگیری با این درد، راحت کنید.

 
سوالات متداول

برای درمان آب آوردن زانو چه کنیم؟

دلایل مختلفی باعث آب آوردن زانو می‌شود و برای درمان آن ورزش‌هایی وجود دارد. با تغییر سبک زندگی و مراقبت از زانوی خود، باید از بروز این عارضه جلوگیری کنیم. لازم به ذکر است که با پیشرفت تکنولوژی دیگر نگران ورم زانوی خود نباشید؛ زیرا قابل درمان است. 

چه ورزشی برای درمان ورم زانو مفید است؟

بهترین ورش برای درمان ورم زانو، ورزشی است که کمترین میزان فشار را به مفصل زانو شما وارد کند. ورزش‌های نرمشی، کششی و شنا به روند بهبود ورم زانو کمک زیادی می‌کنند. باید بدانیم که تمام این حرکات باید زیر نظر فیزیوتراپیست باشد تا دچار آسیب جدی نشوید.

آیا می‌شود ورم زانو را در خانه درمان کرد؟

راه‌های زیادی برای درمان ورم زانو در خانه وجود دارد که باعث درمان شما می‌شود. با تغییر سبک زندگی خود و اصلاحات در رفتارها و عادت‌ها، خیلی سریع از درد زانو رهایی می‌یابید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *