بیماری‌های مفصلی

درمان آرتروز کمر

انواع، علائم و راه های درمان آرتروز کمر

آرتروز کمر جزء تنها بیماری‌هایی است که تمام بزرگسالان آن را تجربه کرده‌اند. از مهم‌ ترین بیماری‌های آرتریت کمر، آرتروز است که آسیب‌هایی در ناحیه‌ی ستون مهره‌ها ایجاد می‌کند. این عارضه یک بیماری مفصلی بین مهر‌ه‌های پایین ستون فقرات است.

در گذشته به علت نبود MRI، آرتروز کمر یک بیماری بسیار پیش‌رونده شناخته می‌شد. تشخیص این بیماری بسیار سخت بود اما امروزه این کار برای ما بسیار ساده شده‌است. با توسعه تکنولوژی و ساخت دستگاه‌های جدید، علم پزشکی در تشخیص انواع بیماری‌ها پیشرفت چشم‌گیری کرده‌است. در حال حاضر ما نام‌های جدیدی جایگزین آرتروز کمر مانند: دیسک کمر و تنگی کانال نخاعی می‌شنویم.

آرتروز کمر به معنی کج شـدن مهره‌های ستون فقرات می باشد. این امر اولین قدم ما برای ورود به این بیماری است. با توجه به تعریف پزشکان، این بیماری به معنی خشک‌ شـدن مفاصل ستون مهره‌ی ما است. در MRI مبتلایان علائمی از ناپایداری ستون مهره‌ها، پارگی دیسک و دیسک کمر مشاهده نمی‌شود.

انواع آرتریت کمر

از انواع آرتریت کمر می‌شود به موارد زیر اشاره کرد:

 • آرتروز (Osteoarthritis)
 • روماتیسم مفصلی (Rheumatiod Arthritis)
 • آرتریت پسوریاتیک (Psoriatic Arthritis)
 • آرتریت اندروپاتیک (Enteropathic Arthritis)
 • اسپوندیلیت آنکیلوزان (Ankylosing Spondylitis)

آرتروز: شایع‌ترین نوع آرتریت، آرتروز کمر است که میان سالان بیشتر مبتلا می‌شوند. این بیماری به صورت ساییدگی غضروف و استخوان‌ها خود را بروز می‌دهد.

روماتیسم مفصلی: رماتوئید یک بیماری خودایمنی است و دلیل اصلی بروز این بیماری هنوز مشخص نشده‌است. محققان بر این باورند که روماتیسم مفصلی بر اثر یک عفونت در بدن خود را بروز می‌دهد. سیستم ایمنی به اشتباه مفاصل را مورد هدف قرار می‌دهد.

آرتریت پسوریاتیک: این آرتریت کاملا به بیماری پوستی پسوریازیس (Psoriasis) ارتباط دارد و افرادی که دچار این بیماری پوستی می‌شوند، شانس ابتلای آن‌ها به آرتروز کمر بسیار بالا خواهد بود.

آرتریت اندروپاتیک: اندروپاتیک یک بیماری گوارشی است. از عوارض این آرتریت، آسیب به کمر و ستون مهره‌ها است.

اسپوندیلیت آنکیلوزان: این بیماری درگیری در مهره‌های پایینی ستون فقرات ایجاد می‌کند که باعث جوش‌خوردن مهره‌ها و سفت‌شدن آن‌ها می‌شود. بیماری التهابی مزمن دلیل بروز اسپوندیلیت آنکیلوزان است.

علل آرتروز کمر

علل آرتروز کمر

دچار شـدن به آرتروز کمر علل زیادی دارد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌شود به موارد زیر اشاره کرد:

 • نوع آسیب دیدگی: یکی از دلایل بروز آتروز کمر، تصادف و اتفاقات این چنینی است که به سبک زندگی و نوع شغل شما بستگی دارد.
 • سن: این بیماری بیشتر در دهه‌های پنجم و ششم زندگی به سراغ شما می‌آید. اگر بخواهیم بازه‌ی سنی می‌گوییم می‌توانیم به بازه‌ی 45 تا 55 سالگی اشاره کنیم.
 • جنسیت: قالبا این بیماری در زنان شایع‌تر است و شانس مبتلا شدن زنان 2 برابر مردان است.
 • ژنتیک: وراثت مشکلات مفصلی در همه‌ی انسان‌ها وجود دارد و می‌تواند دلیل بسیاری از این نوع بیماری‌ها باشد.
 • وزن: تاثیر مستقیمی بر روی مفاصل ما دارد. اگر اضافه وزن داشته باشیم امکان ابتلا به این آرتروز بسیار بالا خواهد بود. این دلیل می‌تواند باعث انواع بیماری‌ها در بقیه قسمت‌های بدن مانند: گردن یا زانو شود.

علائم آرتروز کمر

آرتروز کمر مانند تمام بیماری‌ها علائمی دارد که باید آن‌ها را جدی بگیریم. مهم‌ترین این موارد عبارتند از:

 1. کمر درد شدید در قسمت ستون مهره‌ها
 2. کم‌توانی در حرکت
 3. از بین رفتن انعطاف در قسمت ستون مهره‌ها مانند: عدم صاف کردن یا چرخاندن کمر
 4. احساس ساییدگی در حرکت‌دادن ستون مهره‌ها
 5. بی‌حسی، ضعف یا احساس درد شدید در بازو ها و پا ها هنگام حرکت‌دادن
 6. درد، تورم یا سفتی در ناحیه‌های زانو، بازو ها و پا ها
 7. احساس درد در لگن، باسن و ران
 8. عدم کنترل مثانه و روده
 9. سردرد (این درد هنگامی به سراغ شما می‌آید که آسیب در قسمت بالایی ستون مهره‌های شما باشد)
 10. احساس خستگی

راه‌های درمان آرتروز کمر

وقتی درگیر آرتروز کمر شویم باید بیشتر از هر چیزی به دنبال راهی برای رهایی از این بیماری باشیم. این بیماری باعث محدودیت در تمامی فعالیت‌های روزانه‌ی ما می‌شود. چه بهتر است که خیلی جدی راه‌های درمان را بدانیم و از آن‌ها استفاده کنیم. در ادامه شیوه‌هایی را به شما پیشنهاد می‌کنیم:

استراحت 

استراحت لازمه‌ی هر بهبود و درمانی است. با توجه به اینکه بدن توانایی بازسازی خود را دارد، فقط لازم است که اجازه‌ی این کار را بدهیم. باید بدانیم که استراحت‌های طولانی جلوی درمان و تکسین آرتروز کمر را می‌گیرد، پس بهتر است که در استراحت کردن، افراط نکنیم.

استراحت برای بهبود درد کمر

داروها

دارو ها نقش اساسی و مهمی در درمان هر بیماری، بازی می‌کنند. از مهم‌ترین داروهایی که در درمان مفید است می‌توان به دارو های ضد التهابی و مسکن‌ها اشاره کرد. البته تمام دارو ها باید با توجه به تجویز پزشک باشد و باید از استفاده‌ی هر گونه دارو بدون تجویز پزشک خودداری کنیم. دارو ها با کاهش التهاب در مفاصل و کاهش مستقیم درد به تسکین ما کمک می‌کنند.

فیزیوتراپی برای درمان درد کمر

فیزیوتراپی

قطعا همه‌ی ما یا در اطراف‌مان تجربه‌ی فیزیوتراپی داشته‌ایم و می‌دانیم که این روش درمانی در بیماری‌های مفصلی بسیار مفید است. فیزیوتراپی با دخالت مستقیم بر روی عضلات ستون مهره برای درمان و تسکین درد بسیار مفید است. فیزیوتراپی یک روش پیشگیری نیز است و حتی به افراد سالم هم توصیه می‌شود که از دچار شـدن به این بیماری در امان باشند.

ورزش

ورزش کـردن و داشتن آمادگی جسمانی بالا همیشه مفید است، چه وقتی درگیر بیماری شده‌ایم و چه وقتی که سالم هستیم. برای درمان آرتروز کمر به گونه‌های مختلفی می‌توان ورزش کرد، مانند: شنا، ایروبیک در آب، ماساژ ، پیاده‌روی، حرکات هوازی و تقویتی. با تقویت عضلات کمر، نرمش‌ها و درمان‌های در آب، ما خیلی زود می‌توانیم به فعالیت‌های روزانه‌، بدون هیچ محودیتی انجام دهیم.

وسایل کمکی

وسایل کمکی مختلفی وجود دارد که با تسهیل زندگی، باعث گذر آسان ما از بیماری می‌شود. یکی از این وسایل‌ها عصا است که از طریق مشورت با پزشک می‌توانیم برای مدتی تا دستیابی به بهبودی کامل به صورت موقت از آن استفاده کنیم.

گرما و سرما

گرما و سرما همیشه روشی موثر برای دردهای مفصلی بوده‌است. با استفاده از سرمـا‌دادن و گرما‌دادن می‌توان از این عارضه جلوگیری کرد. گرم‌ کـردن عضلات قبل از انجام فعالیت‌های فیزیکی مفید است زیرا دچار آسیب دیدگی نمی‌شویم. سرد کـردن برای بعد از انجام فعالیت فیزیکی است تا دچار گرفتگی عضلات نشویم.

انواع تحریکات

از انواع تحریکات می‌توان به 2 مورد از مهم‌ترین آن‌ها اشاره کرد:

 1. تحریک الکتریکی: با تاثیر بر روی اعصاب کمر باعث کاهش حساسیت‌ها در عضلات کمر می‌شود. این درمان می‌تواند در طول زمان و با تعداد جلسات مشخص، باعث رهایی شما از درد آرتروز کمر شود.
 2. طب سوزنی: طب سوزنی از روش‌های بسیار قدیمی برای درمان دردهای مختلف است. در طب سوزنی با فرو کـردن سوزن‌های ریز در قسمت آسیب دیـده باعث کم شـدن درد و کاهش گرفتگی در عضلات کمر می‌شود.

رژیم غذایی

همیشه مکمل هر درمان و فاکتور مهم در سرعت‌ بخشیـدن به فرآیند بهبودی رژیم غذایی است. این 5 ماده‌ی غذایی بسیار پیشنهاد می‌شوند:

  1. روغن زیتون: باعث کاهش التهالب در مفاصل می‌شود.
  2. لبنیات: باعث استحکام استخوان‌ها می‌شود.
  3. کلم بروکلی: باعث کند شـدن پیشرفت روند بیماری می‌شود.
  4. چای سبز: باعث کاهش التهاب می‌شود و سرعت پیشرفت آسیب‌های غضروفی را بسیار کند می‌کند.
  5. سیر: با آنزیم‌هایی که باعث آسیب غضروف‌ها می‌شوند، مبارزه می‌کند.

رژیم عذایی برای بهبود درد کمر

تزریق درمانی

تزریق درمانی یکی از شیوه‌ها است. در مواقعی که مصرف داروهای خوراکی و یا ورزش موثر واقع نشوند، پزشکان از روش تزریق استفاده می‌کنند. این شیوه‌ی درمانی به چند طریق است که آن‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

 • تزریق مفصل فاست

در این روش به صورت مستقیم سراغ اصل کار می‌رویم. تزریق ماده‌ی بی‌حس کننـده به مفصل فاست باعث کاهش درد در آن ناحیه می‌شود. در این تزریق از مواد استروئیدی و کورتیزون استفاده می‌شود. این روش به کاهش التهاب و تورم کمک می‌کند.

 • تزریق اپیدورال

در این تزریق هم از مواد استروئیدی و هم از کورتیزون برای کاهش درد، التهاب و تورم در ناحیه‌ی آسیب دیـده استفاده می‌شود. در انواع تزریقات چون که دارو به صورت مستقیم وارد بافت آسیب‌ دیـده می‌شود، می‌تواند سرعت اثر بخش بسیار بالایی داشتـه باشد.

جراحی روشی برای رهایی از کمر درد

جراحی

جراحی یک روش درمان برای آسیب‌های جدی است. در مواقعی که روش‌های غیر جراحی جوابگو نباشد، پزشکان روش جراحی را جلوی پای بیماران قرار می‌دهند. در جراحی با استفاده از میله و پیچ‌های کوچک باعث تثبیت ستون مهره‌ها می‌شوند تا از آسیب‌های خطرناک بعدی مانند تنگی کانال نخاعی جلوگیری شود.

نتیجه‌گیری

آرتریت کمر یک بیماری مفصلی ستون مهره‌ها است. عوامل زیادی باعث بروز این بیماری می‌شود. زمانی که متوجه این بیماری می‌شویم باید سریعا به پزشک مراجعه کنیم تا راه درمانی مناسب خودمان را شروع کنیم. با ورزش مناسب و سبک زندگی صحیح می‌توانیم از دردهای مفصلی مانند آرتروز کمر همیشه در امان باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *