درد ھای عضلانی

درمان دیسک کمر با 10 روش کاربردی و مؤثر

درمان دیسک کمر با 10 روش کاربردی و مؤثر
فهرست محتوا نمایش

درمان دیسک کمر موضوعی است که شاید بارها از افراد مبتلا به آن شنیده باشید، اما با دانستن این موضوع که همه ما دچار دیسک کمر هستیم و این دیسک نیست که باعث کمردرد می‌شود، بلکه این فتق یا بیرون‌زدگی یا هرنیشن دیسک کمر است. دیسک کمر با فشار آوردن به نخاع و ریشه‌های عصبی باعث ایجاد درد می‌شود. البته دیسک کمر یا فتق دیسک تنها یکی از دلایل کمردرد است و دلایل متعددی برای کمردرد وجود دارد. برای آشنایی بیشتر با این عارضه و روش‌های درمان آن، با ما همراه باشید.

دیسک کمر چیست؟

دیسک کمر بالشتک‌هایی از جنس غضروف است که بین مهره‌های ستون فقرات وجود دارد. ممکن است به دلایل مختلف مانند افزایش سن، تصادف، ضربه و فعالیت‌های سنگین این غضروف‌ها پاره شده یا حالت بیرون‌زدگی پیدا کنند. اما اغلب از نام دیسک کمر یا waist disk  به عنوان عارضه و مشکل در این رابطه استفاده می‌شود. این بیماری با شروع درد در قسمت پشت پا و بدن بروز می‌کند.

روش تشخیص دیسک کمر

افراد مبتلا به دیسک کمر، دچار ضعف عضلات، ضعیف شدن دیسک، حس گزگز در پا، خواب رفتگی پا و درد در کمر و پاها می‌شوند. این افراد باید برای پیگیری درمان به پزشک متخصص مراجعه کنند. پزشک مطلع در نهایت به وسیله گرفتن شرح حال، آزمایشات و تصویربرداری، سی‌تی‌اسکن و MRI دیسک کمر تشخیص داده شده و درمان شروع می‌شود.

درصورتی که فرد دچار اسپاسم عضلانی در پی جابجا کردن یک شی سنگین شود و بعد از 48 ساعت درد ناشی از آن کاهش پیدا نکند، به احتمال زیاد فرد دچار پارگی یا بیرون‌زدگی دیسک بین مهره‌های کمر شده است. یکی‌دیگر از راه‌های تشخیص درست ابتلا به دیسک کمر، درد در پشت پا یا باسن می‌باشد.

اشخاصی که دچار خواب رفتگی مداوم پا یا سوزش در اندام پایینی خود هستند نیز باید به دنبال درمان دیسک کمر باشند. در برخی مواقع نیز ممکن است درد کمر بهتر شود، اما پاها دچار ضعف شوند. ضعف کلی و ناگهانی  اندام تحتانی نیز ممکن است بر اثر عارضه دیسک کمر باشد.

علت های اصلی دیسک کمر

بیماری دیسک کمر به دلایل مختلف به وجود می‌آید. کشیدگی یا رگ به رگ شدن، آسیب دیدگی کمر یا گردن، استعمال دخانیات، کهولت سن، اضافه وزن و چاقی، بلند کردن اشیا سنگین، خم و راست شدن نادرست می‌تواند باعث عارضه دیسک کمر شود.

 7 نوع دیسک کمر معروف

دیسک کمر از لحاظ محل درگیری و عملکرد به 7 نوع مختلف تقسیم می‌شود. برای هریک از انواع دیسک کمر روش‌های متعددی برای درمان وجود دارد. انواع دیسک کمر عبارتند از:

 1. دیسک سیاه
 2. برجستگی دیسک کمر
 3. پارگی یا فتق دیسک کمر
 4. ترک‌های دیسک کمر
 5. دیسک بیرون زده
 6. دیسک جدا شده
 7. دیسک مهاجر

5 علامت مهم در دیسک کمر

قبل از اینکه به روش‌های درمان دیسک کمر بپردازیم، باید با علائم مهم دیسک کمر آشنا شوید. اگر دیسک بیرون زده و از جای خود خارج شود، علائم ظاهر می‌شود و به فرد هشدار می‌دهد. 5 مورد از علائم بیرون‌زدگی دیسک عبارت‌اند از:

 1. درد در ناحیه کمر
 2. احساس سوزن سوزن شدن
 3. ناتوانی در انجام کارهای روزمره
 4. ضعف در نواحی به خصوص از بدن
 5. از دست دادن کنترل روده یا مثانه

درد در ناحیه کمر

کمردرد مهمترین علامت فتق دیسک کمر است. افرادی که دیسک‌های بیرون‌زده دارند، در ناحیه آسیب‌دیده احساس درد می‌کنند. اگر دیسک در ستون فقرات کمر آسیب ببیند، درد از ناحیه کمر شروع شده و مستقیماً به پشت ران کشیده می‌شود.

این درد هنگام نشستن، راه‌رفتن، سرفه، عطسه یا حرکات ناگهانی بدن تشدید می‌شود و زمانی که فرد خم می‌شود و جسمی را از روی زمین بلند می‌کند، به حداکثر می‌رسد. درد در فتق دیسک کمر را می‌توان در قسمت تحتانی کمر، باسن، پاها و حتی انگشتان پا احساس کرد.

احساس سوزن‌ سوزن شدن

برآمدگی‌ها بسیار شدید هستند و فشار روی ریشه‌های عصبی و نخاع باعث ایجاد احساس سوزن‌ سوزن یا گزگز شدن در ناحیه کمر می‌شود. البته در نواحی دیگر بدن هم ممکن است این گزگز کردنف احساس شود. به همین خاطر باید هنگام مراجعه به پزشک شرح حال خود را کامل شرح دهید و توضیح بدهید که در چه نواحی از بدن این احساس را دارید؛ زیرا وجود این نشانه در هر نقطه از بدن علتی دارد و به گونه‌ای متفاوت از بقیه درمان می‌شود.

ناتوانی در انجام کارهای روزمره

وقتی دیسک‌ها به طور کامل از بین می‌روند، مهره‌ها نمی‌توانند به‌راحتی روی یکدیگر قرار بگیرند. در نتیجه، بیماران هنگام خم شدن یا چرخاندن پشت خود دچار درد شدید می‌شوند و قادر به انجام زندگی روزمره خود نیستند.

ضعف در نواحی بخصوصی از بدن

شدیدترین نوع فتق دیسک کمر به نخاع فشار وارد می‌کند و باعث ضعف در ناحیه کمر و پاهای بیمار می‌شود. این امر موجب می‌شود تا فرد نتواند به راحتی حرکت کند و احساس ضعف شدیدی دارد.

از دست دادن کنترل روده یا مثانه

مرحله بسیار پیشرفته دیسک کمر باعث بی‌حسی و از دست دادن کنترل روده یا مثانه می‌شود که منجر به بی‌اختیاری ادرار و مدفوع خواهد شد. این بی‌حسی گاهی باعث فلج کامل کمر می‌شود. در صورت مشکل در ادرار کردن یا بی‌حسی در اطراف معقد، فوراً به پزشک مراجعه کنید. این حالت اورژانسی است و باید دراسرع‌وقت پیگیری کنید.

اصلی ترین علائم پارگی دیسک که باید بشناسیسد

زمانی‌که دیسک دچار پارگی یا بیرون‌زدگی شود، فرد دچار نشانه‌های مانند درد کمر همراه سوزش در باسن و ران خواهد شد. افراد عموما با مشاهده این علائم باید به متخصص مراجعه کرده و با روش‌های درمان درست از تشدید بیماری جلوگیری می‌کنند. این علائم عبارت است از:

 • درد در پاها
 • ضعف در اندام تحتانی
 • عدم کنترل مثانه
 • بی‌اختیاری ادرار و مدفوع
 • بی‌حسی نقاط مختلف
 • دردهای مبهم
 • دردهایی مانند درد اسپاسسم عضلانی
 • دردهایی مانند تیر کشیدن

درمان خانگی دیسک کمر چگونه است؟

بعد از آشنایی با علائم دیسک کمر، نوبت به درمان آن است. اگر درد در فتق دیسک خفیف باشد، می‌توان با کاهش درد آن را تسکین داد و درمان دیسک کمر را شروع کرد. به‌عنوان‌مثال، قرار دادن کمپرس گرم یا کمپرس یخ روی نواحی دردناک یک راه مؤثر برای تسکین موقت درد و کاهش درد است.

دو بار در روز به مدت 10 تا 15 دقیقه روی شکم دراز بکشید، یک یا دو بالش زیر باسن خود قرار دهید. اگر درد پس از امتحان درمان خانگی دیسک کمر از بین نرفت، حتماً برای معاینه کامل به فیزیوتراپ مراجعه کنید. متخصصان توصیه می‌کنند که وقتی کمردرد شروع می‌شود، بایستی به روشی محافظه‌کارانه‌تر تسکین یابد.

تاثیر درمان‌های خانگی در کمر درد

5 ورزش دیسک کمر که باید بدانید

ورزش روشی مؤثر برای درمان دیسک کمر است. 5 ورزش مهم برای درمان خانگی دیسک کمر عبارت‌اند از:

 1. تیلت لگن
 2. کشیدن پا به داخل شکم
 3. کشش عضلات جلوی ران
 4. ورزش Curl UP
 5. ورزش کشش عضلات پا

تیلت لگن

به پشت دراز بکشید، سپس زانوهای خود را خم کنید. کف پاهای خود را روی زمین قرار دهید. اکنون به‌جای فشار دادن پاها به سمت زمین، پشت خود را مستقیماً به زمین فشار دهید، لگن خود را کمی بالا بیاورید و آن را به مدت 5-10 ثانیه نگه دارید. این حرکت را 10 تا 12 بار تکرار کنید.

درمان دیسک کمر با ورزش تیلت لگن

کشیدن پا به داخل شکم

کشیدن پاها به داخل شکم می‌تواند به صورت همزمان یا تک به تک باشد. یکبار می‌توانید فقط یکی از پاها را به داخل شکم بکشید و سپس پای دیگرتان را به سمت داخل بکشید. همچنین می ‌توانید به صورت همزمان هر دو پا را به سمت داخل سمت ببرید.

کشیدن یک پا به داخل شکم

به روی کمر دراز بکشید. زانوهای خود را خم کنید. کف پاهای خود را روی زمین قرار دهید. سپس با هر دو دست زانوی راست خود را به سمت قفسه سینه بکشید. 5-10 ثانیه نگه دارید. حالا با پای چپ تکرار کنید. برای هر اندام 10-12 بار تکرار کنید.

درمان دیسک کمر با کشیدن یک پا به داخل شکم

کشیدن دوپا به داخل شکم

یک ورزش دیسک کمر این است که پس از حرکت دادن پای راست و چپ، زانوهای خود را با هر دو دست به سینه نزدیک کرده و 5 تا 10 ثانیه نگه دارید. این حرکت را 10 تا 12 بار تکرار کنید.

درمان دیسک کمر با کشیدن دوپا به داخل شکم

کشش عضلات جلوی ران

وضعیت مشابه به استارت دو میدانی است. به‌ صورت یک‌درمیان پای راست و چپ را جلو قرار دهید. حرکت را به مدت 15 ثانیه نگه دارید و 10-12 بار در روز تکرار کنید.

درمان دیسک کمر با کشش عضلات جلوی ران

ورزش Curl up

ورزش مانند دراز و نشست است، اما دراز نشست واقعی نیست. در این تمرین پاهای خود را خم کرده و برای مدت کوتاهی بالا آورید و عضلات شکم خود را تا حدی سفت کنید که فقط سرتان از زمین بلند شود. 10 ثانیه فشار دهید و نگه دارید، سپس کمی استراحت کنید و این تمرین را 10 بار انجام دهید.

درمان دیسک گردن با ورزش Curl up

ورزش کشش عضلات پا

در این تمرین کششی وقتی پای مخالف را خم می‌کنید، پای موردنظر را با کمربند یا طناب غیر الاستیک تا 70 درجه بالا بیاورید، سپس تا 30 شماره بشمارید، سپس استراحت کرده و دوباره بلند کنید. تا 5 بار تکرار کنید.

درمان دیسک کمر با ورزش کشش عضلات پا

میزان موفقیت اوزون تراپی دیسک کمر چقدر است؟

علاوه بر ورزش دیسک کمر، اوزون تراپی دیسک کمر نیز اثرات مختلفی در درمان دیسک کمر دارد. موفقیت اوزون تراپی بر اصول زیر استوار است:

 • یکی از مشکلات فتق دیسک، التهاب است. واکنش زنجیره‌ای باعث این التهاب می‌شود. اوزون واکنشی را که باعث ایجاد مولکول‌های التهابی می‌شود، متوقف می‌کند. با کاهش التهاب فتق، درد دیسک بیمار را تسکین می‌دهد.
 • فتق دیسک جریان خون را مختل می‌کند. ایجاد مشکل در گردش خون باعث درد می‌شود. تزریق اوزون از دو طریق این مشکل را حل می‌کند. اول: تزریق مستقیم اجازه می‌دهد تا اکسیژن به ناحیه فتق برسد و در آن پخش شود. دوم اینکه اوزون به طور غیرمستقیم اکسیژن را از هموگلوبین آزاد می‌کند. این باعث افزایش سطح اکسیژن در ناحیه فتق شده و درد دیسک بیمار را تسکین می‌دهد.
 • آب جزء اصلی فتق دیسک است. تزریق اوزون به دیسک باعث کاهش محتوای آب موجود در فتق می‌شود؛ بنابراین اندازه فتق کاهش یافته و درد بهبود می‌یابد.
 • اوزون سلول‌های بدن را برای تولید کلاژن تحریک می‌کند. این مسئله یکی از مهمترین اثرات اوزون تراپی در بهبود درد دیسک است.

این روش درمان دیسک کمر بسیار مؤثر است به‌طوری‌که بسیاری از اوزون تراپی راضی هستند و سبب می‌شود بسیاری از جراحی دیسک کمر اجتناب می‌کنند.

تاثیر فیزیوتراپی دیسک کمر بر روند درمان

علاوه بر اوزون تراپی دیسک کمر، فیزیوتراپی دیسک کمر به عنوان بهترین و مؤثرترین روش درمان دیسک کمر شناخته می‌شود که نیاز به جراحی را به حداقل می‌رساند. بیرون‌زدگی دیسک کمر یکی از مهمترین و شایع‌ترین بیماری‌های ستون فقرات است که با برداشتن قسمت مرکزی دیسک همراه است. دیسک بیرون زده به اعصاب ریشه و نخاع فشار وارد می‌کند و در نتیجه علائم حسی و عصبی و حرکتی ایجاد می‌شود.

ستون فقرات انسان از ۲۶ مهره تشکیل شده است که توسط صفحاتی به نام دیسک‌های بین مهره‌ای از هم جدا شده‌اند. اگر این عامل باعث آسیب یا پارگی دیسک شود، منجر به خارج‌ شدن قسمت مرکزی دیسک می‌شود که می‌تواند منجر به فشار بر اعصاب ریشه و نخاع و علائمی مانند کمردرد، پادرد و اختلالات حرکتی شود.

زیرا علائم فتق دیسک مشابه سایر مشکلات ستون فقرات مانند کشیدگی رباط، تنگی کانال نخاعی، آرتروز، برخی بیماری‌های روماتیسمی و حتی بیماری‌های عفونی مانند مالاریا است و تشخیص آن مشکل است و نیاز به معاینه دقیق توسط متخصص دارد. توجه داشته باشید که استراحت مطلق برای بیماران مبتلا به این عارضه به‌ غیر از موارد خاص توصیه نمی‌شود زیرا استراحت مطلق باعث ضعیف شدن عضلات کمر و تشدید علائم درد و سایر بیماری‌ها می‌شود.

یکی از درمان‌های دستی تخصصی در فیزیوتراپی دیسک کمر، تحرک عصب است. این روش درمان دیسک کمر برای حذف چسبندگی‌های ایجاد شده توسط مسیر عصب سیاتیک استفاده می‌شود. چسبندگی‌های عصبی نوارهای فیبری در اطراف خود هستند که حرکت اعصاب را از طریق غلاف‌ها دشوار می‌کنند. در درازمدت، دیسک‌های بیرون زده جریان خون، التهاب ریشه عصبی و چسبندگی عصب سیاتیک را کاهش می‌دهند.

چسبندگی باعث علائم دردناکی در ریشه‌های عصبی می‌شود که از قسمت پایین کمر تا پشت پاها گسترش می‌یابد. موبیلیزیوشن عصب سیاتیک باید توسط فیزیوتراپیست تجویز و انجام شود، زیرا این روش فیزیوتراپی دیسک کمر برای برخی بیماران می‌تواند علائم بیمار را تشدید کند.

فیزیوتراپی دیسک کمر

چرا جا انداختن دیسک کمر بهتر از جراحی است؟

جا انداختن دیسک کمر یکی از روش‌های درمان دیسک کمر است که می‌تواند از عمل جراحی جلوگیری کرده یا آن را به تأخیر بیندازد. در موارد شدید فتق دیسک، دیسککتومی ممکن است بهترین روش باشد. اما قبل از اینکه زیر تیغ جراحی بروید، بهتر است یک روش کم تهاجمی را برای درمان و کاهش کمردرد انتخاب کنید. هر دو روش جا انداختن دیسک کمر بدون جراحی و جراحی درمان‌های پایداری هستند.

با این‌ حال، از نظر عملکرد بسیار متفاوت هستند. در حالی‌ که بسیاری از پزشکان عمومی جراحی را به‌عنوان یک راه‌حل واضح توصیه می‌کنند، متخصصان یک روش غیرتهاجمی قبل از جراحی را به‌عنوان اولین گزینه پیشنهاد می‌دهند.

جا انداختن دیسک کمر

چه داروهایی برای درمان دیسک کمر با طب سنتی تجویز می‌شوند؟

داروهای سنتی جایگزین‌های مناسبی برای داروهای کنترل‌کننده درد و درمان دیسک کمر با طب سنتی هستند. داروهای گیاهی مناسب برای کاهش سطح درد و کاهش التهاب یافته شده است. این یافته‌ها به دلیل عوارض جانبی بالقوه بسیاری از مسکن‌های دارویی مورد استقبال گسترده قرار گرفته است.

اسانس وینتر گرین

اسانس وینتر گرین، یک مسکن طبیعی است که در تولید کرم درد عضلانی استفاده می‌شود و تأثیر زیادی در تسکین دردهای مختلف و درمان دیسک کمر با طب سنتی دارد.

کپسایسین

این داروی طبیعی موجود در فلفل تند به طور موقت انتقال‌دهنده‌های عصبی را که باعث پاسخ درد می‌شوند بی‌حس می‌کند. هنگامی که روی پوست استفاده می‌شود، برای تسکین کمردرد و فیبرومیالژیا و برای تسکین میگرن و سردرد خوشه‌ای امیدوار‌کننده است.

زنجبیل

یکی از محبوب‌ترین داروهای گیاهی است. این آنتی‌اکسیدان، زمانی که در دوزهای کم‌مصرف شود، عوارض جانبی کمی دارد و می‌تواند درد مفاصل و عضلات را تسکین دهد.

بابونه

این یک داروی طب سنتی برای اهداف مختلف مانند سردرد، میگرن، آرتریت روماتوئید، معده درد و دندان‌درد است. عوارض جانبی خفیف آن شامل زخم پوستی و احساس سوزش در زبان و لب است و زنان باردار نباید از این گیاه استفاده کنند.

پنجه شیطان

گول اسم این دارو را نخورید برای کسانی که سوزش سر دل یا مشکلات کبدی دارند، یک نعمت است. همچنین می‌تواند درد ناشی مانند آرتریت، سردرد و کمردرد را کاهش دهد.

دارو درمانی و تاثیر آن در درمان کمر درد

در چه مواقعی جراحی دیسک کمر ضروری است؟

اکثر افراد مبتلا به دیسک کمر نیازی به جراحی ندارند. استراحت و سایر درمان‌ها باید طی 4 تا 6 هفته برای بهبود علائم شما شروع شوند. اما اگر درد شما بهبود نیافت، جراحی ممکن است یک گزینه و در برخی موارد، تنها گزینه درمان باشد.

قبل از اینکه بخواهید عمل جراحی دیسک کمر انجام دهید باید با پزشک خود در رابطه با موارد زیر صحبت کنید. ذکر این موارد به پزشک شما کمک می‌کند تا برای درمان دیسک کمر شما از روش جراحی بهتر تصمیم‌گیری کند.

 • اگر با مصرف مسکن‌ها، انجام تزریق و فیزیوتراپی بهبود پیدا نکرده‌اید
 • در صورتی که علائم شما روزبه‌روز بدتر می‌شوند
 • اگر در ایستادن یا راه رفتن مشکل دارید
 • در صورتی که کنترل خود را روی روده یا مثانه خود از دست داده‌اید

علاوه بر این، لازم به ذکر است که جراحی به شیوه‌های مختلفی انجام می‌شود که در ادامه با این روش‌ها آشنا می‌شوید.

دیسککتومی چگونه انجام می‌شود؟

در طی این روش، جراح دیسک آسیب دیده شما را برای کاهش فشار روی اعصاب شما برمی دارد. به این معنی که دیسک بین مهره‌ای که دچار فتق شده با جراحی برداشته می‌شود. این روش به دو شیوه متفاوت انجام می‌شود:

 • جراح شما دیسککتومی باز را از طریق بریدگی در پشت یا گردن انجام می‌دهد
 • روش دوم، میکرودیسککتومی است که از طریق یک برش بسیار کوچکتر انجام می‌شود. جراح شما یک لوله نازک با یک دوربین در یک طرف قرار می دهد تا دیسک آسیب دیده را ببیند و آن خارج کند.

لامینوتومی کمر چه تأثیری بر درمان دیسک کمر دارد؟

گاهی اوقات جراح شما نیاز به برداشتن یک قطعه کوچک استخوان به نام لامینا از مهره دارد. لامینا یک پوشش محافظ روی نخاع شما ایجاد می‌کند. برداشتن تمام یا بخشی از آن به جراح کمک می‌کند تا به دیسک فتق شما دسترسی پیدا کند. همچنین می تواند فشار روی اعصاب شما را کاهش دهد و درد پا و سیاتیک را از بین ببرد. لامینا را می‌توان در طول دیسککتومی برداشت یا ممکن است آن را در یک جراحی جداگانه خارج کنند.

آیا همجوشی ستون فقرات در تسکین درد مؤثر است؟

پس از دیسککتومی یا لامینوتومی، جراح ممکن است دو مهره را در دو طرف دیسک به هم بچسباند تا ستون فقرات شما را تثبیت کند. به این عمل همجوشی ستون فقرات می‌گویند. ادغام دو دیسک باعث می‌شود استخوان‌ها حرکت نکنند و دیگر درد نداشته باشید.

چرا جراحی دیسک مصنوعی برای همه مناسب نیست؟

فقط تعداد کمی از افراد کاندیدای خوبی برای جراحی دیسک مصنوعی هستند؛ زیرا این عمل فقط روی دیسک‌های خاصی در قسمت پایین کمر کار می‌کند. اما اگر پزشک شما فکر می‌کند که این روش برای درمان دیسک کمر است، دیسک آسیب دیده شما را با دیسک پلاستیکی یا فلزی جایگزین می‌کند. دیسک جدید به ثابت نگه‌داشتن ستون فقرات شما کمک می‌کند و به شما امکان می‌دهد راحت‌تر حرکت کنید.

درمان دیسک کمر با ماساژ درمانی

یکی از راه‌های درمان و کاهش دردهای ناشی از دیسک کمر ماساژدرمانی است. در گذشته که فواید این روش بر همگان مشخص نبود کمتر از آن استفاده می‌شد، اما امروزه روش ماساژ درمانی بسیار مورد توجه قرار گرفته است. در این روش درمانی بنا بر هدف مشخص شده نوع ماساژ مشخص می‌شود. پزشکان برای تشخیص و تجویز درست نوع ماساژ به سابقه بیماری، علائم بدن و وضعیت اندامی بیمار توجه می‌کنند. بهترین و کاربردی‌ترین نوع ماساژ برای درمان دیسک کمر، ماساژ سوئدی است.

درمان دیسک کمر با کمربند طبی

استفاده از کمربند طبی یکی از راه‌های درمان دیسک کمر می‌باشد. این کمربند کمک می‌کند تا مهره‌های ستون فقرات در ناحیه قفسه سینه تا مهره‌های متصل به مفصل ساکروایلیاک ثابت نگه داشته شوند. کمربند طبی باعث کاهش آسیب‌ها و صدمات مختلفی مانند: پارگی، بیرون‌زدگی، باریک بودن مجرای نخاعی، سندروم فاست، ضعف ناحیه لومبوساکرال، اسپوندیلوزیس و مشکلات سیاتیکی می‌گردد.

اپیدورال چگونه به درمان دیسک کمر کمک می‌کند؟

برای این روش سوزن را به‌وسیله اشعه ایکس یا سونوگرافی را از سوراخ بین مهره‌ای و سوراخ گودال عبور می‌دهند. سپس تزریق اپیدورال انجام می‌شود. این تزریق به دو روش هوشیار و بیهوشی صورت می‌گیرد. در صورتی که بیمار از شدت درد عضلات را منقبض کند، پزشک معالج از داروی بیهوشی استفاده می‌نماید.

تزریق اپیدورال یکی از امن‌ترین روش‌های درمان دیسک کمر بوده و از عوارض بسیار کمی برخوردار است. این عوارض جانبی با درصد بسیار کم ممکن است منجر به عفونت و خونریزی شود.

درمان دیسک کمر با الکتروتراپی

از راه‌های جدید پزشکی برای درمان بیماری دیسک کمر در چند سال گذشته الکتروتراپی است. در این روش ماهیچه‌ها و عضلات تحریک می‌شود و درد آن قسمت کاهش می‌یابد. در ادامه عملکرد این روش جریان خون افزایش یافته و به درمان کمک می‌کند. در این روش به‌وسیله انرژی الکتریکی و مغناطیسی، اعصاب و عضلات ناحیه‌ای مدنظر تحریک می‌شود. با این کار سلول‌ها باعث کاهش درد شده و حس سلامت در فرد مبتلا به دیسک کمر ایجاد می‌شود.

نتیجه‌گیری

درمان دیسک کمر چگونه انجام می‌شود و بهترین روش‌ها کدام هستند؟ این‌ها سؤالاتی هستند که در این مقاله به آنها پاسخ داده شد. فتق دیسک کمر می‌تواند بدون جراحی به‌صورت غیرتهاجمی ایجاد شود. همچنین روش‌های مختلفی برای درمان دیسک کمر وجود دارند که می‌توان براساس میزان درد و تشخیص پزشک، مناسب‌ترین روش را برای درمان انتخاب کرد. اما قبل از هر چیز باید علائم دیسک کمر را بشناسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *