طب سنتی

3 روش رایج درمان دیسک کمر با طب سنتی

3 روش رایج درمان دیسک کمر با طب سنتی

درمان دیسک کمر با طب سنتی چگونه به درمان این بیماری کمک می‌کند؟ این سؤال بسیاری از افرادی است که به این عارضه دچار می‌شوند و به دنبال جوابی قانع‌کننده هستند. برای پاسخ به این سؤال و سؤالات دیگر درباره این موضوع، باید بررسی دقیقی درباره این روش درمانی انجام شود.

برای مؤثر واقع شدن این روش باید به متخصص آن مراجعه کنید و سر خود کاری انجام ندهید. در این مقاله سعی داریم تا  تأثیر طب سنتی بر درمان دیسک کمر و مزایا و معایب آن را بررسی کنیم؛ پس تا انتهای این مقاله همراه شوید.

درمان طبی دیسک کمر چگونه انجام می‌شود؟

در تمام مناطق دنیا، اولین قدم در درمان بیماری یا پارگی دیسک کمر، درمان آن به صورت طبی یا به عبارت دیگر، درمان غیرجراحی است. درمان طبی یعنی از دارو در درمان بیماری‌ها استفاده می‌شود. از قدیم، افراد براساس تجربه دریافته بودند که گذاشتن شاخه‌های درخت بید روی بدن باعث کاهش تب می‌شود.

از آنجا که دانش پزشکی یک علم تجربی است، با پیدایش بیمارستان‌های جدید نیز ابتدا از گیاهان برای درمان بیماری‌ها استفاده می‌کردند. مثلاً بیماری را که فشار خون بالا داشت، در بیمارستان بستری و به او سیر می‌دادند.

یا اگر بیماری که تب بالایی داشت، او را بستری و به او پوست درخت بید می‌دادند. حدود سال‌های۱۹۰۰، یک دانشمند آلمانی مشاهده کرد که پوست درخت بید علاوه بر کاهش تب باعث کاهش درد نیز می‌شود.

بنابراین تجربیات خود را به صورت یک مقاله علمی نوشت. با پیشرفت دانش، دانشمندان به این نتیجه رسیدند که عصاره پوست درخت بید را خالص کنند و به بیماران بدهند. به این ترتیب اولین داروی ضدتب و درد به نام آسپیرین به بازار آمد كه در زمان خود معجزه می‌کرد. از این پس بود که انسان‌ها برای درمان بیماری خود به دنبال راهی در طبیعت بودند. امروزه، درمان دیسک کمر با طب سنتی بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

طب سوزنی چیست و چه تاریخچه‌ای دارد؟

طب سوزنی یکی از روش‌های درمان دیسک کمر با طب سنتی است و در واقع، شاخه‌ای از طب سنتی چین است که در آن با فرو کردن سوزن‌های نازکی در نقاط خاصی از بدن باعث تغییراتی در نحوه عملکرد بدن و درمان بعضی از بیماری‌ها می‌شود. از قدیم‌، بشر به این نکته رسیده بود که با فشردن بعضی از نقاط بدن با کمک انگشت، بعضی از دردها بهبود پیدا می‌کنند.

در کشور چین از ۵ هزار سال قبل این نتایج را ثبت کردند و به این نتیجه رسیدند که می‌توان در همان نقاط، سوزن را وارد بدن کرد. به این ترتیب، طب سوزنی در چین باستان ابداع شد، اما این روش درمانی تا زمانی که نیکسون رئیس جمهور آمریکا به چین نرفته بود، ناشناخته ماند.

بعدها دانشمندان با مقایسه گروهی که تحت درمان با طب سوزنی قرار گرفته بودند و یک گروه شاهد به این نتیجه رسیدند که طب سوزنی  در درمان بسیاری از بیماری‌ها مؤثر است.

به زبان امروزی، طب سوزنی در واقع مداخله در جریان‌های الکتریکی است که در سراسر بدن در حال انتشار است که اصطلاحاً مریدان Meridian یا مدار نامیده می‌شود. علت به وجود آمدن این جریان‌های الکتریکی در بدن انسان این است که هر کدام از سلول‌ها و مولکول‌های ما در حال چرخش به دور خود هستند.

در طب چینی معتقدند که در بدن ما 2 نیروی یانگ و یین وجود دارد. به زبان امروزی، هر عضوی باید به اندازه کار کند؛ نه بیشتر و نه کمتر. شاید بتوان به زبان امروزی پرکاری یک جسم را یانگ و کم‌کاری آن را یین نامید. به هرحال سلامتی از تعادل بین این 2 به وجود می‌آید.

رایج درمان دیسک کمر با طب سوزنی

در طب سوزنی تا چه عمقی سوزن را وارد می‌کنند؟

در طب سوزنی، سوزن را تا روی عضله وارد می‌کنند (معمولا ًسوزن را در بافت زیر جلدی یا بافت چربی فرو می‌کنند). به همین دلیل، سوزنی که در طب مورد استفاده قرار می‌گیرد، معمولاً باعث درد نمی‌شود. طب سوزنی در درمان کمر درد و سیاتیک به کار می‌رود و اثرات آن بیشتر از اثرات پلاسبو PLACEBO است و گاهی در کاهش درد با اثرات داروهای ضدالتهاب برابری می‌کند.

عوارض طب سوزنی برای دیسک کمر

طب سوزنی به عنوان یک روش برای درمان دیسک کمر با طب سنتی، عارضه خاصی ندارد. در طب سوزنی در واقع ۳۶۰ نقطه وجود دارند که با زدن سوزن به هر کدام از آن‌ها اثرات خاصی در بدن ظاهر می‌شود. طول مدت درمان طب سوزنی بین ۱۵ دقیقه تا یک ساعت طول می‌کشد.

12 روش درمان گیاهی دیسک کمر

یکی از رایج‌ترین روش‌های درمان دیسک کمر با طب سنتی انجام می‌شود. در این روش، از مفیدترین مواد خوراکی و گیاهانی استفاده می‌کنند که در درمان دیسک کمر بسیار مؤثر هستند و خواص زیادی دارند. شما می‌توانید با 12 گیاه دارویی معروف درد دیسک کمر خود را آرام کنید که این گیاهان عبارت‌اند از:

 1. زنجبیل
 2. زردچوبه
 3. برگ ریحان
 4. چای بابونه
 5. پوست درخت بید
 6. نعنا
 7. سنبل الطیب
 8. فلفل قرمز
 9. دانه خشخاش
 10. گندوم
 11. رغن گیاهی
 12. سیر

زنجبیل

ریشه زنجبیل که برای درمان استفراغ استفاده می‌شود را می‌توان برای درمان کمردرد نیز استفاده کرد. ترکیبات ضدالتهابی موجود در زنجبیل موجب تسکین کمر درد می‌شود. مقداری خمیر زنجبیل را روی ناحیه‌ متأثر قرار دهید و پس از آن از روغن اکالیپتوس استفاده کنید.

4 تا ۶ تکه ریشه زنجبیل تازه را برش داده و آنها را در یک و نیم فنجان آب قرار دهید. به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه روی حرارت کم بجوشانید. اجازه دهید که این مخلوط خنک شود و به دمای اتاق برسد و سپس آن را صاف کنید. در نهایت مقداری عسل به آن اضافه کنید و بنوشید. شما می‌توانید چای زنجبیل را 2 یا 3 بار در روز و تا زمانی که بهبودی حاصل شد، مصرف کنید.

همچنین می‌توانید با نصف قاشق چای‌خوری فلفل سیاه، نصف قاشق چای‌خوری میخک و یک قاشق چای‌خوری پودر زنجبیل یک جوشانده گیاهی تهیه کنید. به این ترتیب می‌توانید درمان دیسک کمر با طب سنتی را در منزل هم انجام دهید.

نصف قاشق چای‌خوری فلفل سیاه + نصف قاشق چای‌خوری میخک + یک قاشق چای‌خوری پودر زنجبیل = دمنوش گیاهی برای درمان دیسک کمر

زردچوبه

زردچوبه با ترکیب فعال آن یعنی کورکومین به عنوان یک ضدالتهاب طبیعی مؤثر عمل می‌کند و موجب تسکین درد عضلانی می‌گردد. این ماده به صورت مکمل موجود است.  همچنین می‌توانید مقداری از آن را به غذای خود اضافه کنید.

برگ ریحان

برگ‌های ریحان نیز هنگام کمردرد مؤثرند . 8 تا ۱۰ برگ ریحان را به یک فنجان آب اضافه کنید و آن را تا زمانی که حجم آب به نیمه برسد بجوشانید. اجازه دهید تا این مخلوط در دمای اتاق خنک شود و سپس کمی نمک به آن اضافه نمایید. برای درد خفیف، این معجون را یکبار در روز و برای درد شدید 2 بار در روز بنوشید.

چای بابونه تسکین دهنده درد عضلات کمر

یک فنجان چای بابونه داغ به تسکین گرفتگی بافت‌های عضلانی کمک خواهد کرد. شما می‌توانید یک چای بابونه بسته‌بندی شده را تهیه کنید. یک قاشق غذاخوری گل بابونه را به یک فنجان آب جوش اضافه کنید و اجازه دهید ۱۰ دقیقه بماند. روزانه یک تا 3 فنجان از آن را بنوشید و درمان دیسک کمر با طب سنتی خود را کامل انجام بدهید.

پوست درخت بید؛ آسپرین طبیعی و گیاهی

پوست درخت بید که گاهی با عنوان آسپرین طبیعی نیز شناخته می‌شود، حاوی ترکیباتی به نام سالیسیلات است که آسپرین از آن گرفته می‌شود. یک پژوهش نشان داده است که این روش از آسپرین و سایر ضدالتهاب‌های غیراستروئیدی برای درمان طولانی مدت درد پایین کمر مؤثرتر است.

نعنا مسکن گیاهی کمر درد

در طب سنتی، ترکیبات بسیار متعددی از نعنای طبیعی وجود دارد. اگر مادرتان در هنگام کودکی مقداری پماد ویکس را روی قفسه سینه‌ شما مالیده باشد، با احساس گرما و بخار منتول و کافور که 2 ماده‌ طبیعی موجود در نعنا هستند، آشنا شده‌اید.

روغن نعناع هنگامی که به‌صورت موضعی روی کمر استفاده شود، موجب تسکین درد خواهد شد. همچنین  به‌عنوان یک روش مناسب برای درمان دیسک کمر با طب سنتی به شمار می‌آید.

سنبل الطیب؛ شل کننده عضلات کمر

ناتوانی در شل کردن عضلات به دلیل وجود تنش، باعث سفت‌تر و دردناک‌تر شدن عضلات می‌شود. سنبل الطیب به عنوان یک آرام بخش عمل می‌کند که حساسیت‌های عصبی را کاهش می‌دهد. برخلاف سایر چای‌های گیاهی، سنبل الطیب به عنوان یک نوشیدنی طعم خوبی ندارد؛ بنابراین بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند که شکل کپسول آن را مصرف کنند.

فلفل قرمز؛ کاهش دهنده درد کمر

فلفل قرمز یکی‌دیگر از ادویه‌هایی است که برای کاهش درد مفید است. ماده‌ فعال آن، کپسایسین است که یک ماده شیمیایی طبیعی و قوی برای تسکین درد به حساب می‌آید. این فلفل به صورت کرم ضددرد موضعی موجود است و یکی از مواد مؤثر در درمان دیسک کمر با طب سنتی به شمار می‌آید.

هر چند می‌توانید عصاره‌ فلفل قرمز را به طور مستقیم روی پوست خود بمالید. این کار باعث کاهش موقت ماده شیمیایی می‌شود که در ایجاد التهاب نقش دارد. کاهش درد معمولاً چند روز پس از استفاده از کرم کپسایسین روی پوست آغاز می‌شود.

دانه خشخاش برای درمان دیسک

دانه خشخاش به عنوان یکی از روش‌های درمان دیسک کمر با طب سنتی، تأثیر فوق‌العاده‌ای دارد. یک فنجان دانه خشخاش و نبات را با هم آسیاب کنید. 2 قاشق چای‌خوری از این مخلوط را 2 بار در روز مصرف کنید و بعد از آن یک لیوان شیر بنوشید.

گندم؛ بهترین داروی ضددرد

گندم دارای ترکیباتی است که تأثیر ضددرد دارد و در به حداقل رساندن درد کمک می‌کند. یک مشت گندم را به مدت یک شب داخل آب خیس کنید. در هنگام صبح آن را با گشنیز ترکیب کنید. سپس یک فنجان شیر به آن اضافه کنید و به مدت چند دقیقه بجوشانید تا غلیظ شود. 2 بار در روز این ترکیب را بنوشید.

روغن گیاهی مخصوص ماساژ کمر

ماساژ دادن کمر با روغن گیاهی به شل شدن عضلات و تسکین درد کمک می‌کند. شما می‌توانید از روغن‌های گیاهی مانند روغن اکالیپتوس، روغن بادام، روغن زیتون یا روغن نارگیل استفاده نمایید. روغن را گرم کنید و سپس با استفاده از آن با ملایمت ناحیه‌ دردناک را ماساژ دهید.

درمان دیسک کمر با روغن های گیاهی

سیر؛ قدیمی ترین داروی ضددرد گیاهی

سیر ماده دیگری است که به درمان کمر درد کمک می‌کند. تنها 2 تا 3 حبه سیر را هر روز صبح با شکم خالی بخورید. همچنین می‌توانید کمر خود را با روغن سیر ماساژ دهید. برای تهیه‌ روغن سیر، مقداری روغن نارگیل، روغن خردل یا روغن کنجد را روی حرارت کم گرم کنید، سپس ۸ تا ۱۰ حبه سیر را به آن اضافه نمایید.

سیر را تا زمانی که قهوه‌ای شد، سرخ کنید. روغن را صاف کرده و اجازه دهید در دمای اتاق خنک شود. کمر خود را با ملایمت با این روغن ماساژ دهید. بگذارید روغن برای مدتی روی ناحیه‌ دردناک بماند و سپس با آب گرم حمام کنید. اینگونه می‌توانید درمان دیسک کمر با طب سنتی را در منزل خود تجربه کنید.

درمان دیسک کمر با طب سنتی چگونه انجام می‌شود؟

در طب  سنتی، اعتقاد بر این است که دیسک کمر بر اثر لختگی و غلظت خون به وجود می‌آید؛ بنابراین برای درمان دیسک کمر باید خون رقیق شود. این نکات را در زمان درمان دیسک کمر با طب سنتی باید رعایت کنید:

 • روی تشک های نرم نخوابید. سطوح سفت برای خواب مفید است
 • کمرتان را با روغن‌های گرم مثل سیاه دانه، زیتون و بادام تلخ ماساژ دهید
 • روزانه 30 تا 60 دقیقه پشت به آفتاب بنشینید تا کمرتان گرمای مناسبی را دریافت کند
 • دوش آب داغ بگیرید
 • از داروی‌های مخصوص کمردرد در طب سنتی و اسلامی استفاده کنید
 • حجامت ساکرال؛ 3 نوبت و حجامت عام را در 2 نوبت انجام دهید
 • از جو، نخود، داروی ابن مسعود، دم کرده سیاه دانه به همراه عسل و آویشن میل کنید
 • روغن سیاه دانه را شب‌ها پیش از خواب به کمر و پاهای‌تان بمالید و ماساژ دهید
 • چند مرحله بادکش را یک شب در میان انجام دهید. پس از این بادکش، 2 هفته پس از روغن مالی باید، یک حجامت عام و 2 تا 3 بار حجامت ساکرال کنید
 • 4 روز در هفته صبحانه‌ای با طبع گرم میل کنید
 • هر شب 7 عدد انجیر نوش جان کنید
 •  از مصرف سبزیجات بپرهیزید

درمان خانگی دیسک کمر چگونه است؟

خوراکی‌هایی چون انجیر، خرما و کشمش با مغز گردو برای تسکین درد کمر مفید هستند. همچنین مصرف این خوراکی‌ها هم برای تسکین درد کمر  مؤثر خواهد بود: پسته، نخود، پیاز، سیر، آبلیمو، آب کلم، پوست هلیله زرد، هلیله سیاه. چند توصیه برای درمان دیسک کمر با طب سنتی:

 • 50 گرم از عناب نیم‌کوب را درون یک لیتر آب بجوشانید و بعد آب را صاف کنید و میل نمایید
 • 200 گرم پیاز را رنده کنید و 100 گرم عسل را هم به آن اضافه کنید. این ترکیب را برای مدت 2 روز در محلی خنک نگهداری کنید و سپس آن را صاف کنید و صبح ها به صورت ناشتا، نصف فنجان از آن را بنوشید.
 • سعی کنید روزانه آب جوشانده سداب را با مقداری عسل ترکیب کنید و نوش جان نمایید
 • برای غلبه بر ضعف بدنی و درمان درد دیسک کمر، هفته‌ای 3 مرتبه گوشت تازه راسته گوسفند را کباب کنید و به همراه سبزی، روغن زیتون و لیموترش نوش جان کنید
 • مالیدن روغن شِوید بر روی نواحی ملتهب باعث درمان درد و گرفتگی‌ها می‌شود و برای دیسک کمر هم مناسب است.
 • صبح‌ها 2 عدد زرده تخم‌مرغ را به صورت خام با عسل مخلوط کنید و پس از آنکه آنها را به خوبی هم زدید، میل کنید.
 • اگر برای درمان دیسک کمر، حجامت عام مناسب دانسته شود، آن را به فواصل 3 تا 7 روز از هم انجام دهید تا به درمان شما کمک کند.
 • ترکیبی از گل ختمی و بنفشه را به همراه ناخنک بجوشانید و در آرد جو حل نمایید و آن‌را روی ناحیه درد بمالید.
 • 2 یا 3 برش نازک از زنجبیل را با یک قاشق مرباخوری از پودر آن ترکیب کنید و یک قاشق مرباخوری هم به آنها عسل بی‌افزایید. حالا کافی است آبلیمو را هم به همراه یک لیوان آبجوش به آنها اضافه کنید و مقداری به آنها زمان بدهید. چای تسکین درد سیاتیک آماده است. خوب است آن را 2 تا 3 بار در روز مصرف نمایید.
 • از سیر پخته  یا بو داده به همراه مقداری گردو و انجیر استفاده کنید؛ چرا که باعث بهبودی کمر دردهای ناشی از غلبه سردی و دردهای سیاتیکی می‌شود.
 • در میان گوشت‌ها، گوشت پرندگان برای تسکین درد دیسک کمر بهتر است.

بهترین ضماد برای درمان دیسک کمر

در درمان دیسک کمر با طب سنتی می‌توانید خودتان ضماد برای تسکین درد خود بسازید. با طرز تهیه این ضماد آشنا شوید. مواد مورد نیاز:

دنبه گوسفند؛ به مقدار کف دست و با ضخامتی 1 سانتی‌متر + 1 قاشق مرباخوری از پودر زنجبیل + 10 خرمای بدون هسته = ضماد مخصوص دیسک کمر

برای شروع خرما و زنجبیل را با هم مخلوط کنید تا به حالتی خمیری شکل درآیند و بعد این مخلوط را به روی دنبه آماده شده بریزید و حالا این ضماد را به روی گودی کمر (مهره 5 و 6) خود بمالید و پلاستیک فریزری را به روی دنبه قرار دهید و با یک شال ببندید. 48 ساعت به آنها زمان دهید و بعد آن را از تن خود جدا کنید. برای گرفتن نتیجه مطلوب، تا 3 مرحله این روند را ادامه دهید.

توجه داشته باشید که در طول درمان دیسک کمر با طب سنتی از کارهایی مثل بالا و پایین رفتن از پله‌ها یا ورزش‌های پرتحرک بپرهیزید.

بهترین ضماد برای درمان دیسک کمر

نتیجه‌گیری 

با یک جستجوی ساده در اینترنت، می‌توانید درمان‌های سنتی زیادی را برای دیسک کمر پیدا کنید. بسیاری از این درمان‌ها را افرادی که هیچ تخصصی در این زمینه ندارند، تجویز می‌کنند. پس بهتر است درمان دیسک کمر با طب سنتی را به متخصصان آن بسپارید و سر خود کاری انجام ندهید تا عوارض بیشتری دامن‌گیرتان نشود. می‌توانید برای بدست آوردن راهکارهای مناسب هم‌اکنون با متخصصان بوران مارکت ارتباط برقرار کنید و برای این منظور سوالات خود را در بخش کامنت مطرح بفرمایید. متخصصان ما در کوتاه‌ترین زمان ممکن به پرسش‌هایتان پاسخ می‌گویند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *