ورزش درمانی

مهم‌ترین نکات درباره فیزیوتراپی دیسک کمر

مهم‌ترین نکات درباره فیزیوتراپی دیسک کمر

فیزیوتراپی دیسک کمر به­‌‎عنوان بهترین و مؤثرترین روش درمان غیر جراحی دیسک کمر شناخته می‌شود که نیاز به جراحی را به حداقل می‌رساند. بیرون‌زدگی دیسک کمر یکی از مهم‌ترین و شایع‌ترین بیماری‌های ستون فقرات است که با برداشتن قسمت مرکزی دیسک همراه است. دیسک بیرون‌زده به ریشه و عصب نخاع فشار وارد می‌کند و در نتیجه علائم حسی – عصبی و حرکتی در بیمار ایجاد می‌شود.

فیزیوتراپی فشار را کمتر می­‌کند و درد تسکین می­‌یابد. اگر شما هم می‌خواهید برای درمان دیسک کمر خود فیزیوتراپی انجام دهید و اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید، تا انتهای این مقاله  با ما همراه باشید.

فیزیوتراپی دیسک کمر چیست؟

ستون فقرات انسان از 26 مهره تشکیل شده است که توسط صفحاتی به نام دیسک‌های بین مهره‌ای از هم جدا شده‌اند. اگر عاملی باعث آسیب یا پارگی دیسک شود، منجر به برداشتن قسمت مرکزی دیسک شده که می‌تواند به فشار بر ریشه و عصب نخاع و علائمی مانند کمردرد، پا درد و اختلالات حرکتی منجر شود.

علائم فتق دیسک مشابه سایر مشکلات ستون فقرات مانند کشیدگی رباط و عضلات کمر، تنگی کانال نخاعی، آرتروز، برخی بیماری‌های روماتیسمی و حتی بیماری‌های عفونی مانند مالاریا است. البته تشخیص آن مشکل است و نیاز به معاینه دقیق توسط متخصص دارد. توجه داشته باشید که استراحت مطلق برای بیماران مبتلا به این عارضه به جز موارد خاص توصیه نمی‌شود؛ زیرا استراحت مطلق باعث ضعیف شدن عضلات کمر و تشدید علائم درد و سایر بیماری‌ها خواهد شد.

فیزیوتراپی برای دیسک کمر به‌ویژه در ناحیه دیسک نقش مهمی در بهبود این عارضه دارد. این روش به تسکین سریع کمردرد کمک می‌کند و با تمرینات ارائه شده به بیمار در جلسات مختلف، از صدمات بیشتر جلوگیری می‌کند.

بیشتر بخوانید: اوزون تراپی دیسک کمر+ دوران نقاهت و مراقبت پس از اوزون تراپی دیسک کمر

فیزیوتراپی دیسک کمر در منزل

پس از اینکه پزشک فتق دیسک را تشخیص داد و فیزیوتراپی را توصیه کرد، یافتن یک فیزیوتراپیست مجرب برای درمان این نوع بیماری مهم است. فیزیوتراپیست‌های ارتوپدی یا نورولوژیک معمولاً با کمک به بیماران مبتلا به فتق دیسک کمر آشنا هستند. جلسات فیزیوتراپی دیسک کمر در منزل، اهداف خاصی دارند.

ابتدا تمرینی به شما داده می‌شود که به دنبال کاهش فشار بر اعصابی است که براساس ترجیح شما برای جهت‌گیری فشرده شده‌اند. مرحله بعدی فیزیوتراپی دیسک کمر در منزل، معمولاً یک تمرین تثبیت‌کننده مرکزی است که برای تثبیت ستون فقرات تجویز می‌شود.

تمرینات هوازی نیز برای افزایش استقامت به برنامه اضافه خواهد شد. در نهایت، حرکات کششی و دستی توسط درمانگر به بهبود انعطاف‌پذیری کلی کمک می‌کند. به طور کلی، درمان و دریافت فیزیوتراپی دیسک کمر در منزل به‌اندازه جراحی در درمان فتق دیسک کمر بعد از سه ماه مؤثر است.

ورزش‌هایی برای درمان دیسک کمر در خانه

ورزش‌هایی برای درمان دیسک کمر در خانه

 

فیزیوتراپی دیسک کمر و سیاتیک از چه روشی انجام می‌شود؟

یکی از درمان‌های دستی تخصصی در فیزیوتراپی دیسک کمر و سیاتیک، موبیلیزیشن عصب است. این روش برای حذف چسبندگی‌های ایجاد شده در مسیر عصب سیاتیک استفاده می‌شود. چسبندگی‌های عصبی، نوارهای فیبروزی در اطراف آن هستند که حرکت اعصاب را از طریق غلافش دشوار می‌کند. در درازمدت، دیسک بیرون‌زده موجب کاهش جریان خون، التهاب ریشه عصبی و چسبندگی عصب سیاتیک می‌شود.

چسبندگی باعث علائم دردناکی در ریشه‌های عصبی می‌شود که از قسمت پایین کمر تا پشت پاها گسترش می‌یابد. تجویز و تحریک عصب سیاتیک باید توسط فیزیوتراپیست انجام شود؛ زیرا این روش درمان فتق دیسک کمر و سیاتیک گاهی علائم بیمار را تشدید می­‌کند.

عوارض فیزیوتراپی دیسک کمر

فیزیوتراپی استاندارد توسط متخصص نه تنها عاری از عوارض جانبی به جز مقدار کمی احساس سوزش و درد است، بلکه باعث توان‌بخشی و بهبود روند بهبودی نیز می‌شود. در واقع از داروها و روش‌های تهاجمی در فیزیوتراپی استفاده نمی‌شود و عوارض جدی ایجاد نمی‌کند. استفاده از روش‌ها و دستگاه‌های فیزیوتراپی باید توسط افرادی انجام شود که از عملکردهای مربوطه و تأثیرات آن بر بدن آگاهی کافی داشته باشند.

فیزیوتراپیست‌ها با تنظیم فرکانس و زمان لازم برای هر برنامه درمانی از عوارض فیزیوتراپی دیسک کمر جلوگیری می‌کنند. با معرفی متخصصان متعهد، انجام فیزیوتراپی در یک مرکز توان‌بخشی معتبر و افزایش آگاهی از روند درمان، می‌توانید برنامه درمانی ایمن با حداقل عوارض را اجرا کنید.

اما فیزیوتراپی دیسک کمر با افراد کم‌تجربه یا دستگاه‌های غیراستاندارد عوارضی مانند آسیب پوستی، افزایش دردهای عضلانی و بدشکلی‌هایی مانند کج شدن و افتادگی ایجاد می‌­کند. علاوه بر این، انواع نادری از عوارض فیزیوتراپی دیسک کمر که در صورت مراجعه به افراد غیرمتخصص ممکن است رخ دهد شامل آسیب نخاعی، نارسایی عضلات کمر، پارگی دیسک کمر و آسیب به مهره‌های کمر است.

هزینه فیزیوتراپی دیسک کمر

عوامل زیادی در قیمت‌گذاری خدمات درمانی دخیل هستند و قیمت اولیه هر یک از خدمات مختلف فیزیوتراپی دیسک کمر توسط وزارت بهداشت و انجمن فیزیوتراپی تعیین و اعلام می‌شود. همچنین هزینه فیزیوتراپی دیسک کمر، بستگی به جلسه هر بیمار و تشخیص پزشک و تعداد خدمات ارائه شده دارد.

در واقع قیمت هر جلسه متفاوت است و قیمت همه جلسات یکسان نیست. توجه داشته باشید که ارزیابی خدمات کاملاً براساس قیمت است و در صورت داشتن بیمه تکمیلی تا حدی از سوی بیمه تامین می‌­شود. براساس تشخیص متخصص، در صورتی که یکی از اندام‌های تحتانی بیمار نیز نیاز به فیزیوتراپی داشته باشد، هزینه فیزیوتراپی آن اندام به‌صورت جداگانه محاسبه می‌شود.

آیا فیزیوتراپی برای پارگی دیسک کمر مؤثر است؟

یکی از روش‌های درمانی فیزیوتراپی برای فتق دیسک کمر، درمان مکنزی است. برخی افراد تصور می‌کنند که مکنزی فقط تمریناتی برای فتق دیسک کمر است. در حالی که روش مکنزی برخی ارزیابی‌ها، درمان‌های دستی و تمرین‌های تخصصی را شامل می­‌شود.

درمان مکنزی برای کمردرد در دهه 1960 توسط فیزیوتراپیست نیوزلندی، را بین مکنزی توسعه یافت. مکنزی پیشنهاد می‌کند که تمرینات اکستانسوری یا صاف‌کننده، علائم بیماران مبتلا به فتق دیسک کمر را کاهش می‌دهد. فیزیوتراپی مکنزی کمردرد و سیاتیک را متمرکز می‌کند.

به این معنی که درد تیر کشنده در پشت پاهای مرتبط با عصب سیاتیک، تسکین می‌­یابد و درد به کمر منتقل می‌شود. پس از ارزیابی بیمار، فیزیوتراپیست با صلاح دید خود این تمرینات را تجویز و آموزش می‌دهد.

با انواع فیزیوتراپی برای دیسک کمر آشنا شوید

روش‌های فیزیوتراپی مختلفی برای فتق دیسک کمر وجود دارد. انواع فیزیوتراپی برای دیسک کمر عبارت‌اند از:

 • ترکشن کمری: ترکشن همان کشش مهره‌های کمر است. هدف از کشش، کاهش یا از بین بردن اثرات گرانش بر روی مهره‌ها است. با جداسازی آرام ستون فقرات کمری از یکدیگر، فشار منفی ایجاد شده باعث می‌شود دیسک بیرون‌زده به حالت اولیه خود بازگردد.
 • آب درمانی: قرار گرفتن در آب دارای اثرات ضد التهابی و ضد درد است. حرکات ورزشی در آب قدرت و استقامت را افزایش می­‌دهد. آب درمانی همچنین دارای خاصیت آرامش بخشی و کاهش سطح استرس و اضطراب است.
 • دستگاه تحریک الکتریکی: استفاده از جریان‌های الکتریکی در فیزیوتراپی رایج است. برخلاف تصور عمومی، این تحریک‌ها دردناک نیستند و تحمل آنها سخت نیست. این تحریک‌ها خاصیت کاهش درد و گرفتگی عضلات را دارند.

تحریک الکتریکی ملایم مورد استفاده در تجهیزات فیزیوتراپی باعث آزاد شدن اندورفین می‌شود. اندورفین یک ماده طبیعی در بدن برای تسکین درد است و اثر ضد درد آن برای مدتی در بدن باقی می‌ماند.

حرکات فیزیوتراپی برای دیسک کمر

فیزیوتراپیست، متخصص حرکت‌شناسی است. فیزیوتراپیست پس از معاینه و ارزیابی بیمار، حرکت فیزیوتراپی دیسک کمر را تعیین می‌کند. تمرینات مختلفی برای فتق دیسک کمر وجود دارد. حرکات فیزیوتراپی برای دیسک کمر عبارت‌اند از:

 • تمرینات تقویت‌کننده عضلات ثبات دهنده مرکزی: ثبات مرکزی بدن به معنای حفظ تعادل و کنترل ستون فقرات و لگن در حین حرکت است. این درمان شامل تمریناتی برای تقویت عضلات پشت، شکم، دیافراگم شکمی و لگن است.
 • تمرینات انعطاف‌پذیری: اکثر بیرون‌زدگی‌های دیسک کمر به دلیل فشار مکرر است و به‌ مرور زمان رخ می‌دهد. تمرینات کششی برای افزایش انعطاف‌پذیری حرکات ستون فقرات و لگن باعث افزایش انعطاف‌پذیری و کاهش فشار بر روی مهره‌ها و دیسک در طول فعالیت‌های روزانه می‌شود. این مسئله لزوم گنجاندن تمرینات کششی را در درمان دیسک کمر توضیح می‌دهد.
 • تمرینات ویلیامز: این سری از تمرینات برای تقویت عضلات فلکسوری یا خم‌کننده شما است. این تمرینات بسیار ایمن هستند و فشار زیادی به ستون فقرات شما وارد نمی‌کنند. ورزش ویلیامز برای افراد مبتلا به تنگی کانال نخاعی، سر خوردگی مهره کمری و مشکلات مفصلی ستون فقرات کمری مناسب است. این تمرینات پس از ارزیابی بیمار توسط فیزیوتراپیست تجویز و آموزش داده می‌شوند.
انواع فیزیوتراپی برای دیسک کمر

انواع فیزیوتراپی برای دیسک کمر

 

علائم دیسک کمر در مردان و زنان چیست؟

در گذشته برخی از اختلالات مانند دیسک کمر فقط مختص به میان‌سالی بود، اما امروزه به دلیل زندگی شهری، کم‌تحرکی و ضعف، ایستادن و نشستن نادرست، کار با کامپیوتر و نشستن طولانی‌مدت، شاهد این عارضه در جوانان هم هستیم. دیسک کمر علائم مختلفی دارد که اولین آن درد است. با این حال، این علائم به ناحیه دیسک و میزان فشار روی عصب بستگی دارد.

شایع‌ترین علائم دیسک کمر در مردان و زنان عبارت‌اند از:

 • کمردرد مداوم که با فشار، سرفه، عطسه و حتی خنده تشدید می‌شود
 • کمردرد ناشی از خم شدن یا نشستن طولانی‌مدت
 • گرفتگی و کوفتگی عضلات پشت
 • عضلات ضعیف پا
 • بی‌حسی، درد یا گزگز در پاها

سخن آخر

فیزیوتراپی دیسک کمر، یکی از بهترین راه‌ها برای پیشگیری و درمان دیسک کمر است. این تکنیک شامل ماساژ، کشش، تمرینات ویژه، تحریک عصبی و نیدلینگ خشک می‌شود که همگی راه‌هایی برای تسکین درد هستند. فیزیوتراپی دیسک کمر به جلوگیری از عوارض و تسریع روند بهبود کمک می‌کند.

انجام تمرینات کششی همچنین به تقویت عضلات پشت، بهبود حرکت و تسکین درد کمک خواهد کرد. ماساژ همچنین در تسکین درد، شل کردن عضلات و بهبود حرکت عضلات موثر است. ممنون که ما را همراهی کردید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *