بیماری‌های مفصلی, درد ھای عضلانی

زانو درد و روش های درمان قطعی زانو درد

زانو درد و روش های درمان قطعی زانو درد

زانو درد یکی از بیماری‌های شایع مفصلی است. وقتی که زانو درگیر درد می‌شود، مشکلات مختلفی را ایجاد می‌کند. این بیماری تقریبا در تمامی گروه‌های سنی دیده می‌شود. بیشتر پس از سن 50 سالگی افراد بیماری زانو درد را تجربه می‌کنند.

معمولا این درد به علت بیماری یا آسیب دیدگی به وجود می‌آید و فرد مجبور به مراجعه به نزد پزشک متخصص می‌شود. درد زانو می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد و روش درمان هر کدام از آن‌ها متفاوت از دیگری است.

به طور معمول می‌توانید درد زانو خود را با روش‌های درمانی رایج و همچنین از طریق روش‌های خانگی و حتی از طریق ورزش درست و اصولی کنترل و درمان کنید؛ به همین دلیل بوران مارکت تصمیم دارد تا در مورد این مشکل شایع و بسیار مهم توضیح دهد؛ پس خواندن این مقاله را از دست ندهید.

انواع علت زانو درد

دردهای ناحیه زانو همیشه آزار دهنده است؛ مخصوصا وقتی که قرار است مسافتی را پیاده بروید، یا حتی در زمان رانندگی شما را دچار مشکل خواهد کرد. این درد ممکن است در داخل یا بیرون زانو باشد. قبل از هر چیز باید علت و ریشه شروع زانو درد خود را پیدا کنید. پزشک متخصص بهتر می‎‌تواند علت اصلی درد زانو را تشخیص دهد.

معمولا با استفاده از رادیوگرافی و MRI به طور دقیق و در کوتاه‌ترین زمان ممکن می‌توان ریشه علت زانو درد را پیدا کرد. پس از مشخص شدن علت اصلی درد زانو پزشک راهکارهای لازم را در تنظیم برنامه درمان ارائه می‌دهد.

تنها راه خلاص شدن شما از درد، عمل کردن به آن برنامه درمانی است، اما در حالت کلی شایع‌ترین علت زانو درد در ناحیه مفصل زانو، استخوان ران، درشت نی، نازک نی و قسمت کاسه زانو (کشکک زانو) یا در رباط‌ها و غضروف هاوومینیسک زانو است. زانو درد دلایل مختلفی دارد:

 • ضربه خوردن
 • اختلال زانوی دوندگان
 • بیماری التهابی و عفونی
 • بیماری متابولیک
 • اختلالات آرتروز زانو
 • پارگی مینیسک
 • آسیب تاندون کشکک
 • آسیب دیدگی رباط صلیبی پا
 • خشکی مفصل
 • شکستگی زانو
 • در رفتگی کشکک و مفصل زانو
 • درد ناشی از پا یا لگن
 • استئوآرتریت زانو
 • آرتریت روماتوئید

رایج‌ترین روش‌های درمان برای هر کدام از این موارد با استفاده از فیزیوتراپی، دارو درمانی و تمرینات ورزشی و یا هر روش دیگری که پزشک توصیه می‌کند، صورت می‌گیرد.

انواع علت زانو درد

ضربه خوردن

شایع‌ترین علت زانو درد به علت ضربه خوردن است. هر نوع ضربه‌ای می‌تواند باعث پارگی لیگامان‌ها یا پارگی مینیسک‌های داخل زانو شود. همچنین احتمال شکستگی استخوان یا در رفتگی استخوان زانو نیز وجود دارد. در ضربه خوردن زانو کشش و پارگی بافت‌های عضلانی باعث شروع زانو درد است.

غالبا بیشتر ضرب دیدگی عضلات به صورت همزمان اتفاق می‌افتند. علت این اتفاق این است که عضله بیش از حد توان خود می‌تواند کشش داشته باشد و در مقابل فشار بسیار زیادی به آن وارد می‌شود. چون این فشار بیشتر از حد توان انقباض عضله است، باعث آسیب دیدن زانو می‌شود.

اختلال زانوی دوندگان

کلیه اختلالاتی که باعث درد کشکک زانو است، به اختلال زانوی دوندگان معروف هستند. مهمترین اختلالاتی که باعث زانو درد می‌شوند عبارتند از:

 • سندروم درد پاتلوفمورال
 • سندروم طناب ایلیوتیبیال

زانوی دوندگان شایع‌ترین نوع اختلال است. تقریبا 25 درصد آسیب‌دیدگی‌های زانو در بیماران مربوط به این اختلال است. خوشبختانه برای درمان این اختلال احتیاجی به عمل جراحی نیست و در موارد نادر جراحی ضرورت پیدا می‌کند.

شما می‌توانید زانو درد خود را در چنین شرایطی با استفاده از روش‌های درمانی و مراقبتی به راحتی کنترل و درمان کنید، به شرطی که طبق دستور پزشک خود پیش بروید. بیمار می‌تواند اختلال زانوی دوندگان را با استراحت کردن و تقویت مفصل زانو را از طریق تمرینات ورزشی اصولی به خوبی برطرف کند.

شکستگی زانو

شکستگی استخوان زانو به خاطر ضربه شدید یا سقوط از ارتفاع اتفاق می‌افتد. زانو از چند استخوان مختلف به نام‌های ذیل تشکیل شده است:

 • استخوان تیبیا
 • استخوان فمور فیبولا
 • استخوان پاتلا

پاتلا مهمترین استخوان زانو است. این استخوان در قسمت فوقانی زانو قرار دارد. وظیفه استخوان پاتلا مراقبت و ایجاد اتصال همه استخوان‌های زیرین زانو است؛ به همین دلیل در صورت ضربه دیدن بیشترین آسیب را می‌بیند. در صورتی که بیمار دچار پوکی استخوان باشد، احتمال شکستگی استخوان پاتلا بیشتر می‌شود.

همچنین اگر پاتلا بشکند با توجه به نوع شکستگی روش درمان متفاوت خواهد شد. اگر سطح شکستگی استخوان پاتلا شدید باشد، بیمار درد زیادی را باید تحمل کند و تنها روش درمان آن از طریق عمل جراحی ممکن است. اما اگر شکستگی استخوان در حد یک ترک یا مو جزیی باشد با استراحت کردن و استفاده از بریس و فیزیوتراپی می‌توانید سلامت خود را بدست بیاورید.

بیماری التهابی و عفونی

هر نوع عفونتی که در زانو گسترش پیدا کند، باعث ایجاد چرک در داخل زانو خواهد شد. عفونت مفصل زانو یا آرتریت عفونی به نام بیماری آرتریت سپتیک معرفی می‌شود. همچنین به تجمع چرک در داخل زانو اصطلاحا آرتریت چرکی می‌گویند. بیمارانی که زانو درد التهابی روماتیسمی دارند به بیماری آرتریت روماتوئید گرفتار شده‌اند.

پخش شدن عفونت ناشی از باکتری یا ویروس و یا قارچ در اطراف مفصل زانو  باعث بیماری آرتریت سپتیک می‌شود. مایع‌ای که اطراف زانو پخش می‌شود، به مایع سینوویال معروف است. عفونت مفصل زانو یا همان آرتریت سپتیک فقط یک مفصل را درگیر می‌کند و بر روی یک مفصل بزرگ مثل زانو، لگن یا شانه خودش را نشان می‌دهد و به طور همزمان بر روی همگی اتفاق نمی‌افتد و تنها یکی از این اعضا را درگیر می‌سازد.

بیماری عفونی بیشتر در کودکان، افراد سالمند و همچنین افرادی که سیستم ایمنی ضعیف دارند، اتفاق می‌افتاد. التهابات زانو غالبا به علت ضربه، استفاده بیش از حد از مفصل زانو، بورسیت یا بیماری‌های سیستمیک، اختلال در سیستم ایمنی و یا نفوذ عامل عفونی رخ می‌دهد.

آرتریت روماتوئید

آرتریت روماتوئید یک نوع اختلال بافت همبند است که باعث ایجاد زانو درد شدید می‌شود. این بیماری، یک بیماری خود ایمنی است و بدن به مفاصل و اعضای خود حمله می‌کند و با مفصل هر دو طرف بدن درگیر می‌شوند. بعد از اینکه بدن به صورت پیوسته به مفاصل زانو حمله کرد، غشای پوشاننده زانو کاملا ملتهب، متورم و سفت می‌شود و پس از آن درد زیاد و مزمن زانو را فرا می‌گیرد.

این بیماری با دارو درمانی قابل درمان است و همزمان با آن با کمک فیزیوتراپی بیمار می‌‍تواند توان حرکتی خود را افزایش دهد و مفصل خود را منعطف‌تر سازد. از بیماری آرتریت روماتوئید نمی‌توان پیشگیری کرد، اما با مراجعه زود هنگام و گذراندن مدت درمان و مراقبت‌های لازم می‌توانید به خوبی آن را کنترل و برطرف کنید.

اگر تجربه این بیماری یا هر نوع بیماری مربوط به زانو درد را دارید، باید همیشه مراقب باشید، تا به آرتریت روماتوئید مبتلا نشوید.

بیماری متابولیک

علت‌هایی که باعث تورم و التهاب و زانو درد می‌شوند بیماری‌هایی مثل نقرس یا نقرس کاذب با رسوب موادی چون کریستال‌های اسید اوریک یا کریستال‌های پیروفسفات در داخل زانو است. همچنین یکی از علت‌های زانو درد به خاطر کار کردن زیاد است. ساییدگی زانو شایع‌ترین بیماری‌های است که به خاطر کار زیاد ایجاد می‌شود و به بیماری آرتروز یا آستئوآرتریت معروف است.

وقتی که مجموعه‌ای بیماری‌ها مثل فشار خون بالا، افزایش انسولین خون، چربی انباشته‌ اضافی در اطراف شکم و افزایش سطح چربی خون در کنار هم قرار می‌گیرند، سندرم متابولیک بروز پیدا می‌کند. در اکثر مواقع وقتی این بیماری نمود پیدا می‌کند، بیشتر این بیماری‌ها به صورت همزمان وجود دارند و به دنبال آن بیماری قلبی، سکته و دیابت افزایش می‌یابد.

درمان ساییدگی زانو یا آرتروز زانو

این بیماری یک مشکل متداول و خطرناک در مفصل زانو است. آرتروز یک نوع التهاب در مفاصل زانو به شمار می‌رود. مهمترین علائم آرتروز زانو تورم و سفت شدن زانو است. البته هر یک از مفاصل بدن احتمال درگیر شدن به آرتروز را دارند و این مشکل فقط مخصوص زانو نیست، اما غالبا این اختلال در مفصل زانو رخ می‌دهد. زانو مهمترین، بزرگترین و سطحی‌ترین مفصل بدن است.

استخوان‌های زانو با غضروف مفصلی پوشیده شده است. مایع سینووسیال مفاصل زانو را احاطه کرده است و به استخوان امکان حرکت راحت را می‌دهد و از ایجاد اصطحکاک و سایش جلوگیری می‌کند. وقتی بیمار به آرتروز مبتلا می‌شود نمی‌تواند حرکات ساده از قبیل راه رفتن، بالا و پایین رفتن از پله‌ها را انجام دهد و حتی برای انجام ساده‌ترین کارهای روزمره خود نیز دچار مشکل خواهد شد.

آستئوآرتریت یا همان ساییدگی مفاصل زانو یکی از انواع آرتروز است و معمولا برای سنین بالا 50 سال اتفاق می‌افتد، اما اگر افراد جوان و کم سن و سال مراقب زانوی خود نباشند نیز ممکن است به این مشکل دچار شوند. در بیماری آرتروز به مرور زمان غضروف درون زانو ساییده می‌شود و فضای محافظ بین استخوان‌ها کمتر و کمتر خواهد شد.  پس از آن بیمار دچار درد زانو می‌شود و از راه رفتن ساده نیز ناتوان است.

با بروز این بیماری سفتی و تورم، درد شدید در صبح، زیاد شدن شدت درد زانو هنگام انجام کارهای شخصی و خصوصا هنگام تا کردن زانو، بیمار را به شدت درگیر خود می‌کند.

درمان پارگی مینیسک زانو

مینیسک یک نوع غضروف در زانو است. این غضروف شبیه به طناب است و بین استخوان تیبیا و فمور قرار دارد. مینیسک یک ضربه‌گیر عالی برای زانو است و از وارد شدن ضربه و فشار بسیار زیاد به آن جلوگیری می‌کند، اما گاهی احتمال پاره شدن مینیسک وجود دارد. شایع‌ترین علت پارگی مینیسک، حرکات تکراری و سنگین است.

این حرکات باعث تحلیل رفتگی مینیسک می‌شوند و در نهایت باعث آسیب دیدن آن خواهند شد. زمانی که پا بر روی زمین قرار دارد و به طور ناگهانی بچرخد، احتمال پاره شدن مینیسک بسیار بالا می‌رود و پس از آن زانو قفل خواهد شد و به دنبال آن در زمان راه رفتن، خم کردن زانو برایتان بسیار سخت می‌شود. متاسفانه پارگی مینیسک بدون هیچ هشداری است و فرد پس از این اتفاق متوجه آن نمی‌شود.

به مرور زمان پارگی مینیسک، توانایی حرکتی بیمار را تحت تاثیر قرار می‌دهد. چنانچه پارگی در قسمت خارجی منطقه قرمز  رخ دهد، با استراحت کردن این پارگی ترمیم می‌شود، اما اگر پارگی مینیسک در قسمت سفید که گردش خون کمتری دارد، اتفاق بیفتد بیمار به درمان جدی تحت نظر پزشک احتیاج خواهد داشت.

آسیب تاندون کشکک

تاندون کشکک در جلوی پشت زانو و از لبه پایینی استخوان کشکک به برجستگی بالا و جلوی استخوان درشت نی متصل می‌شود. وارد شدن هر نوع ضربه شدید و محکمی به تاندون کشکک زانو آسیب می‌زند و التهاب در آن ایجاد می‌کند.

هر نوع فعالیتی از قبیل ورزش‌های جهشی مثل فوتبال، والیبال و بسکتبال به علت عوض شدن مرتب جهت بازیکن و پریدن، دویدن و ایستادن‌های ناگهانی و نشستن بر روی دو زانو تاندون تحت کشش زیاد قرار می‌گیرد. با ادمه پیدا کردن مکرر و مداوم این کشش‌ها تاندون پس از مدتی طولانی ممکن است دچار پارگی‌های میکروسکوپی شود و پس از آن دچار التهاب تاندون بشوید.

اکثر افرادی که که حرکات جهشی انجام می‌دهند دچار آسیب دیدگی تاندون زانو می‌شوند و به آن بیماری زانوی جهندگان نیز می‌گویند. به همین دلیل این افراد در ناحیه درد فشار زیادی را احساس می‌کنند و پس از ورزش کردن شدت درد زانوی شان افزایش پیدا خواهد کرد.

همچنین وقتی عضلات چهار سر را منقبض می‌کنند درد بیشتری می‌کشند. هنگام  دویدن و بالا و پایین رفتن از پله و جهیدن دچار مشکل می‌شوند و با دست زدن ساده به زانو می‌توانند متوجه افزایش ضخامت تاندون کشکک خود بشوند.

آسیب دیدگی رباط صلیبی پا

رباط صلیبی یکی از مهمترین رباط‌های زانو است و در حرکت دادن پا نقش مهمی دارد. این رباط کمک می‌کند تا راحت زانوی خود را خم کنید و مانع از حرکات بیش از حد زانو می‌شود. این رباط از وارد شدن ضربه شدید به پا یا دررفتگی استخوان  پیشگیری می‌کند و پایداری مفصل زانو را افزایش می‌دهد.

رباط صلیبی یکی از معروف‌ترین استخوان‌های مفصل زانو است و بیشتر از سایر بخش‌ها آسیب می‌بیند و بعضا دچار پارگی می‌شود. دلایل پارگی رباط صلیبی عبارتند از:

 • ورزش‌های سنگین
 • تصادف خودوریی یا موتور سیکلت
 • ضربه شدید به زانه از طرفین

اگر پارگی رباط صلیبی زانو خفیف باشد با مصرف دارو ضدالتهاب و با استفاده از عصا می‌توانید آن را برطرف کنید. عصا از وارد شدن فشار زیاد به زانو جلوگیری خواهد کرد. همچنین تمرینات ورزشی مخصوص برای تقویت عضلات زانو به روند درمان کمک زیادی می‌کند. پارگی شدید رباط صلیبی اکثرا برای ورزشکاران اتفاق می‌افتد و تنها راه درمان آن عمل جراحی است.

خشکی مفصل زانو

مفصل یک عضو انکارناپذیر برای امور روزمره انسان است؛ به طوری که گاهی پزشکان مجبور به تعویض مفصل می‌شوند تا بیمار درد نکشد، اما تعویض مفصل نمی‌تواند شرایطی را ایجاد کند تا مثل روز اول با همان دامنه حرکتی فعالیت کنید. ممکن است خشکی مفصل ناشی از یکی از انواع بیماری‌های زانو باشد.

پارگی مینیسک ممکن است باعث خشکی زانو شود و غالبا پزشک با جراحی آرتروسکوپیک آن را درمان می‌کند. همچنین آرتروز که شایع‌ترین بیماری در مفاصل زانو است با علامت خشکی زانو همراه است. همچنین هر نوع آسیب شدید به زانو باعث ورم عضله می‌شود و امکان خم کردن زانو را از شما سلب می‌کند.

اگر بیمار در گذشته شکستگی زانو یا پارگی رباط صلیبی را تجربه کرده باشد کاملا طبیعی است که پس از آن دچار خشکی مصل زانو شود. در صورتی که دچار خشکی زانو هستید باید به پای خود استراحت دهید بنابراین لازم مدتی در منزل بمانید.

این روش یک نوع درمان خانگی زانو درد محسوب می‌شود. در نتیجه برای بازیابی توان مفصل زانو، استراحت دادن به آن امری ضروری است. در کنار این استراحت دارو درمانی تحت پزشک متخصص الزامی خواهد بود.

خشکی مفصل زانو

شکستگی زانو

بخش زیادی از وزن بدن بر روی زانوها قرار دارد. به همین دلیل نسبت به سایر مفاصل بدن بیشتر در معرض آسیب‌دیدگی قرار می‌گیرد. شکستگی استخوان زانو یکی از پردردترین مشکلات زانو درد است. در اطراف زانو چهار استخوان مهم قرار دارد و دو استخوان تشکیل‌دهنده این مفصل در قسمت بالایی، انتهایی و پایینی استخوان قرار گرفته‌اند و دو استخوان درشت نی و نازک نی در قسمت پایین مفصل زانو قرار گرفته است و سایر استخوان‌های زانو را در برگرفته‌اند.

استخوان چهارم مفصل زانو، استخوان کشکک است و در قسمت جلوی مفصل زانو و در تقاطع استخوان ران و استخوان ساق پا قرار گرفته است. این استخوان نقش دفاعی و محافظتی از مفصل زانو، ارتباط میان ماهیچه ران و ساق پا را به عهده دارد. اگر ضربه‌ای به زانو وارد شود هر یک از این استخوان‌ها را درگیر می‌کند؛ به همین دلیل شامل انواع شکستگی‌ها می‌شود.

مهمترین انواع شکستکی کشکک زانو شامل موارد ذیل است:

 • شکستگی کشکک زانو
 •  شکستگی در انتهاب ران
 • شکستگی در ابتدای ساق پا
 • شکستگی ثابت زانو
 • شکستگی غیرثابت زانو
 • شکستگی خرد شده
 • شکستگی حاد یا باز زانو

دررفتگی کشکک و مفصل زانو

استخوان پاتلا یا کشکک ممکن است دچار دررفتگی شود، یا به طور کامل از جای اصلی خودش خارج گردد. وقتی کشکک از جای خودش خارج می‌شود، زانو درد شدید اتفاق می‌افتد. پس از در رفتگی کشکک بیمار در حرکت دچار مشکل و محدودیت می‌شود و نمی تواند صاف راه برود و به دنبال آن تورم شدید رخ می‌دهد.

ممکن است برخی تصور کنند که دررفتگی کشکک همان دررفتگی زانو باشد، اما این دو با یکدیگر کاملا متفاوت هستند. وقتی که مفصل زانو در می‌رود، استخوان تیبیا و فمور ارتباط با یکدیگر را به طور کامل از دست می‌دهند.

اما در دررفتگی کشکک پزشک آن را سریع جا می‌اندازد و درمان می‌کند. بعد از اولین جا انداختن کشکک، بیمار لغزشی را در کشکک احساس می‌کند که احتمال در رفتگی مکرر کشکک را افزایش می‌دهد. اما اگر مفصل زانو دررفته باشد، بعلت درد شدید زانو، پزشک با عمل جراحی آن را درمان می‌کند.

درد ارجاع دهنده از پا یا لگن

هر نوع درد یا آسیب‌دیدگی در ناحیه پا یا لگن باعث انتقال درد به زانو می‌شود و پس از آن بیمار درگیر زانو درد خواهد شد. آسیب‌دیدگی در ناحیه لگن یا زانو، طرز راه رفتن را نیز تغییر می‌دهد. تغییر در راه رفتن و حالت قرار گرفتن زانو بیمار را مجبور می‌کند تا بخش زیادی از وزن بدن را تحمل کند و این باعث تحت فشار قرار گرفتن مفصل زانو می‌شود.

هر چقدر که فشار در قسمت فوقانی بیشتر شود ریسک تحلیل رفتگی آن و ظاهر شدن درد زانو افزایش می‌یابد. در واقع به محض ظاهر شدن درد زانو هشداری جدی در وجود آسیب دیدگی مفصل است. غالبا این درد به صورت تیر کشیدگی و با حالت ضربان احساس می‌شود و زمانی که بیمار راه می‌رود شدت این درد افزایش پیدا می‌کند.

بهترین روش درمان این مشکل از طریق فیزیوتراپی و تمرینات ورزشی است. انجام مرتب تمرینات ورزشی بیمار به تقویت و کشش عضله همسترینگ و عضلات پا کمک می‌کند. بیمار حتما باید در اولین فرصت درمان درد ارجاع دهنده از پا یا لگن را شروع کند؛ در غیر این صورت این آسیب دیدگی به صورت دائمی در خواهد آمد.

استئوآرتریت زانو

تقریبا حدود 100 نوع آرتروز مختلف داریم. آستئوآرتریت شایع ترین اختلالی است که با افزایش سن و تحلیل رفتگی بدن ایجاد می‌شود. اسئوفیت ذرات کوچک استخوان است که با گذشت زمان درون فضای مفصل شروع به رشد می‌کند و باعث آسیب دیدگی در بافت غضروف بین استخوان فمور و تیبیا می‌شود.

با گذر زمان این بافت غضروفی بین استخوان زانو تحلیل می‌رود و زائده استخوانی شروع به رشد می‌کند و فضای درون مفضل تنگ خواهد شد. این زائده استخوان بسیار سفت و سخت است و به مایع مفصلی اجازه نمی‌دهد تا راحت حرکت کند و باعث کاهش دامنه حرکتی می‌‎شود. به همین دلیل وقتی که دامنه کاهش پیدا می‌کند زانو درد و التهاب اتفاق می‌افتد.

همچنین بیمار با گذشت زمان بعد از بین رفتن غضروف دچار زانو درد شدید و التهاب بیشتری می‌شود. با توجه به میزان پیشرفت بیماری طول مدت درمان آستئوآرتریت نیز مشخص خواهد شد. با انجام مرتب تمرینات تقویتی و افزایش انعطاف‌پذیری مفاصل زانو می‌‎توانید این بیماری را درمان و از بروز آن پیشگیری کنید. بیمار با تقویت عضلات ران می تواند پایداری مفصل زانو را افزایش دهد تا انعطاف‌پذیری آن بالاتر برود.

4 علت زانو درد در هنگام خواب

هنگام شب احتمال شروع زانو درد کم نیست. علت این اتفاق این است که در هنگام شب با شروع ساعت استراحت درد زانو خودش را بهتر نشان می‌دهد. تمامی این درد ناشی از فعالیت روزانه فرد است. در حالت کلی چهار علت اصلی زانو درد در شب شامل موارد ذیل است:

 1. کشیدگی و رگ به رگ شدن
 2. درد جلوی زانو
 3. آسیب و پارگی غضروف یا همان مینیسک زانو
 4. التهاب تاندون زانو

در حقیقت هر نوع التهاب تاندون زانو به خاطر آرتروز یا بورسیت زانو است، البته کشیدگی و پارگی تاندون و رابط‌های زانو نیز باعث ملتهب شدن زانو می‌شوند. در واقع التهاب زانو سه علت دارد:

 1. آرتروز زانو
 2. بورسیت زانو
 3. کشیدگی و پارگی تاندون و رباط‌های زانو

اگر فقط در شب‌های محدودی زانو درد داشتید و سپس خوب شد، مشکل جدی ندارید، اما اگر این درد ادامه پیدا کرد، فورا به پزشک متخصص مراجعه کنید.

انواع زانو درد

زانو درد همانطور که علت‌های متفاوتی می‌تواند داشته باشد، انواع مختلفی دارد. شایع‌ترین بیماری‌هایی که باعث انواع زانو درد می‌شوند، شامل موارد ذیل است:

 • کشیدگی در رباط و عضلات زانو
 • آسیب‌دیدگی غضروف
 • تورم و ملتهب شدن تاندون‌ها یا تاندونیت
 • آرتروز زانو
 • آسیب‌دیدگی مینیسک زانو
 • شبه نقرس
 • بورسیت
 • کندرومالاسی کشکک یا سندرم زانوی دونده
 • اضافه وزن

درمان خانگی زانو درد با 11 روش ساده

زانو درد بیماری قدیمی و شایع در همه خانواده‌ها است. درد زانو فقط مربوط به سنین سالمندی نیست و افراد ممکن است در جوانی آن را تجربه کنند. اگر در هر سنی درگیر این بیماری هستید با استفاده از راهکارهایی ساده می تواند روند درمان خانگی زانو درد خود را پیش ببرید.

اول از هر چیز باید علت درد زانو را مشخص کنید. معمولا علت مشکلات زانو مربوط به استخوان‌های ضعیف، کمبود ویتامین D3 یا به خاطر کهولت سن است. همچنین عوامل دیگری چون شکستگی زانو، آسیب‌های رباطی، در رفتگی یا جابجایی مفاصل زانو، سفتی مفصل (به علت آرتریت و بیماری ها مربوط به زانو) باعث تشدید درد زانو هستند.

شما با درمان خانگی زانو درد می‌توانید سفتی زانو، قرمزی و تورم، بی حسی در زانوی آسیب دیده و مشکلات راه نشستن‌، ایستادن و راه رفتن را برطرف کنید. ساده‌ترین راه کارهای درمان در زانو انجام دادن کارهای زیر است:

 1. استفاده از کفش های طبی و راحتی به جای کفش های پاشنه بلند و یا با کفی تخت
 2. ورزش کردن در منزل و داشتن تحرک درست جهت پیشگیری از استئوآرتریت
 3. انجام تمرینات تقویتی برای کمک به افزایش قدرت عضلات فوقانی و عضلات چهار سر ران برای محافظت از مفصل
 4. مراقبت از فرم صحیح و وضعیت قرارگیری بدن در زمان نشستن، ایستادن، راه رفتن و خوابیدن
 5. کنترل وزن و حفظ تناسب اندام
 6. پیروی از رژیم غذایی سالم با توجه به شرایط جسمی و طبع و مزاج تان
 7. پیشگیری از مشکلات مفاصل زانو با کمک ماساژ درمانی
 8. استفاده از روغن های گیاهی در تغذیه و ماساژ زانو
 9. سرد و گرم کردن اصولی زانو با کمک کمپرس یا حوله
 10. مصرف سرکه سیب در تغذیه و رژیم غذایی تان
 11. استفاده از طب سوزنی برای درمان تمامی مشکلات زانو

علت زانو درد ورزشکاران

انجام ورزش‌های سنگین یا پرتحرک می‌تواند مشکلات نظیر موارد ذیل را برای ورزشکار در پی داشته باشد:

 • کشیدگی و رگ به رگ شدن
 • پاریگی مینیسک زانو
 • شکستگی زانو

در واقع عواملی چون اختلال تراز کشکک زانو، پارگی کامل یا جزیی مینیسک زانو، جراحت و آسیب‌دیدگی و عدم حفظ تعادل در زمان ورزش و ضعیف بودن عضلات ران و همچنین صاف بودن کف پای ورزشکار می‌توانند زمینه ساز آسیب‌های مختلف و زانو درد برای فرد شوند.

بهترین ورزش زانو درد

ورزش بهترین روش ممکن برای درمان تمامی دردها است. با ورزش دادن قسمت هایی که زیاد مورد استفاده قرار میگیرند کمک میکنیم تا کارایی خود را به بهترین شکل ممکن حفظ کنند و خیلی دیرتر دچار افت عملکرد شوند.

زانو نیز به خاطر کارایی زیادی که دارد بیشتر در معرض آسیب دیدگی، التهاب و درد قرار می گیرد. به همین دلیل مشکل درد زانو فقط بین افراد سالمند دیده نمی شود و حتی افراد کم سن و سال را درگیر خود می‌کند و علت اصلی آن به خاطر ورزش نکردن می تواند باشد.

در نتیجه با داشتن ورزش مناسب می توانید زانو درد را کاهش دهید و از التهاب آن پیشگیری کنید. با انجام دادن تمرینات کششی و ورزش‌ها، علاوه بر کاهش درد و التهاب زانو به کاهش آسیب دیدگی زانو نیز کمک می‌کنید. شما می‌توانید با حرکت ساده و راحت در منزل ورزش‌های زانو را انجام دهید و زانو درد خود را درمان کنید و این کار ساده به شرح ذیل است:

روی زمین یا یک تشک نرم دراز بکشید و پای خود را بالا بیاورید و به مدت 30 ثانیه پای خود را بالا نگهدارید

بلندکردن تک پا

انجام دادن پرس زانو برای کاهش درد ؛ روی زمین دراز بکشید و پای خود را در راستای بدن صاف کنید و یک حوله لوله شده را در زیر زانو بگذارید و به مدت 3 تا 5 ثانیه فشار دهید این کار را برای هر پا جداگانه انجام دهید.

پرس زانو

یکبار به پهلو بخوابید و کل بدن در یک راستا باشد. دستتان را زیر سر بگذارید تا بالاتر بیایید و بدون چرخاندن لگن (لگن و باسن کاملا باید ثابت و بدون حرکت بماند) پای بالایی را از پای زیرین دور کنید. سپس به حالت قبل برگردید.

پا به پهلو

حالا روی صندلی بنشینید. زانویی که درد می کند را از زمین جدا کنید و به شکلی که صاف شود بالا بیاورید. این حرکت را 30 ثانیه انجام دهید و مکث کنید. سپس استراحت کنید و بعد از چند ثانیه دوباره همین حرکت را انجام دهید. با این حرکت می توانید عضلات چهارسر زانو را تقویت کنید و به کاهش زانو درد خود کمک زیاد داشته باشید.

تقویت چهارسر

به شکم روی زمین بخوابید. پاهای خود را به صورت تک تک خم کنید تا از زمین جدا شود و به باسن نزدیک کنید و این کار را چند بار تکرار کنید تا به مرور زمان درد زانو و التهاب آن کاهش پیدا کند.

خم کردن زانو

ایستادن روی پاشنه ها به مدت 30 ثانیه به کاهش درد و  التهاب زانو کمک می‌کند. این کار را چندین بار تکرار کنید و پس از هر بار انجام این تمرین چند دقیقه استراحت کنید.

بهترین ورزش زانو درد با بالا بردن پاشنه ها

بد شکلی زانو – انحراف زانو

یکی از علت‌های زانو درد به خاطر بد بودن شکل و فرم زانو است. وجود انحراف در استخوان زانو و ایجاد فشار بر مفصل چند برابر می‌شود و باعث بیشتر شدن درد زانو می‌شود. انحراف زانو یا به سمت داخل است یا به سمت خارج. اگر انحراف زانو به سمت داخل باشد زانو ضربدری با زاویه بالای ساق پا به طرف داخل قرار می‌گیرد و زانوها مدام در تماس با یکدیگر هستند و این نوع انحراف زانو به زانوی ضربدری معروف است.

این افراد در یک وضعیت غیرطبیعی قرار دارند و نمی‌توانند همزمان از زانوها و مچ‌های پا در کنار هم استفاده کنند و دچار مشکل می‌شوند، ولی در حالت انحراف زانو به سمت خارج با نام زانوی پرانتزی شناخته شده است و فاصله زانوها از هم زیاد است.

معمولا زانوی پرانتزی در کودکان نوپا بیشتر دیده می‌شود و به مرور زمان با ورزش کردن و فعالیت‌های درست بدنی فرم انحراف زانو کودک اصلاح می‌شود. البته علت انحراف زانو به سمت خارج می‌تواند ناشی از بیماری‌های مثل موارد زیر باشد:

 • شکستگی استخوان زانو و پا
 • راشیتیسم
 • تومورهای استخوانی
 • استخوان سازی ناقص
 • انحراف زانو از نوع پرانتزی

افرادی که در سنین بالاتر به این مشکل دچار می‌شوند با اصلاح رژیم غذایی و تمرینات ورزشی می‌توانند این مشکل را برطرف کنند و نیازمند صبر و حوصله و انجام مرتب تمرینات است.

بد شکلی زانو - انحراف زانو

انواع درمان های زانو درد

زانو با ظاهری ساده‌ای که دارد در باطن ماجرا بسیار پیچیده است. این عضو ظریف بخش زیادی از وزن را تحمل می‌کند و نقش زیادی در فعالیت‌های روزمره ما دارد. تنوع بیماری و مشکلات آن بسیار زیاد است و معروف‌ترین روش انواع درمان های زانو درد به شرح زیر است:

 • فیزیوتراپی زانو
 • عمل جراحی زانو
 • استفاده از کمپرس یخ
 • بستن زانو و استفاده از زانوبند اسپیلاوایزر 
 • تمرینات ورزشی
 • اصلاح رژیم غذایی
 • تزریق ژل
 • دارو درمانی

آسیب‌های لیگامانی زانو و رباط زانو

آسیب‌های پیچیده زانو یا آسیب های لیگامانی زانو یکی از مهمترین دغدغه بیماران است. لیگامان‌های اصلی زانو شامل موارد زیر می‌شود:

 • رباط صلیبی قدامی
 • رباط صلیبی خلفی
 • رباط جانبی داخلی
 • رباط جانبی خارجی

وقتی که دو رباط یا بیشتر آسیب می‌بینند، باعث ایجاد آسیب‌های چند لیگامانی می‌شوند. این بیماری از نادرترین بیماری‌های زانو است. وقتی که زانوی فردی در می‌رود یا تصادف جاده‌ای شدید داشته باشد یا در ورزش‌های سنگین و شدید ضربه خورده است آسیب چند لیگامانی اتفاق می‌افتد.

مراحل درمان این بیماری سخت و سنگین است و پزشک با انجام عمل بسیار پیچیده می‌تواند این مشکل را درمان کند و بسیار پرهزینه است.

نتیجه‌گیری 

زانو درد متداول‌ترین و عادی‌ترین بیماری است که سراغ داریم. امروزه درد زانو افراد در سنین مختلف دیگر غیر عادی نیست. سبک زندگی غلط، نداشتن تحرک بدنی درست و فعالیت های جسمی اشتباه زمینه ساز شروع این درد هستند.

به همین دلیل بهتر است با ورزش زانو درد خود را کنترل و درمان کنید. مزیت این کار در این است که هم ورزش می‌‍کنید و هم از مشکلات جدی انواع زانو درد پیشگیری کرده‌اید. همیشه علت زانو درد را در ساده‌ترین اعمال روزانه‌تان جستجو کنید.

طرز راه رفتن، نشستن، ایستادن، خوابیدن و… تعیین کننده وضعیت سلامت زانو هستند. به همین دلیل اولین قدم برای درمان قطعی زانو درد نظارت بر رفتارها و عادات روزانه تان است و بعدا متوجه می شوید که با درمان خانگی زانو درد توانسته‌اید از هزینه‌های هنگفتی نجات پیدا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *