بیماری‌های مفصلی, بیماری ھا, درد ھای عضلانی

درمان درد زانو با 11 روش مختلف

درمان درد زانو با روش‌های مختلف

درمان درد زانو یکی از پر چالش‌‌ترین بحث‌های پزشکی در دنیا امروز است. زانو با ظاهری ظریف و کوچک، از درون پر از پیچیدگی است. اگر مراقب زانو خود نباشیم، امکان ابتلا ما به بیماری‌های مختلف بسیار بالا می‌رود. بیماری‌های زانو متفاوت است و هر کدام از آن‌ها روش درمان مخصوص به خود را دارند. به همین دلیل پس از مشخص شـدن علت زانو درد، پزشک می‌تواند مناسب‌ترین روش درمان را مشخص کند. پس متناسب با نوع مشکل می‌توان یک درمان برای زانو درد انتخاب و فرایند درمان را شروع کرد.

به همین دلیل بوران مارکت با این مقاله، در مورد هر یک از رو‌ش‌های درمان درد زانو بیشتر توضیح خواهد داد.

انواع درمان‌ درد زانو

درمان درد زانو به روش‌های بسیار گوناگون و با توجه به شرایط بیمار صورت می‌گیرد. زانو درد یکی از قدیمی‌ترین بیماری‌های رایج در جهان است. بسیار جالب است که این بیماری مثل سرماخوردگی، همه گروه‌های سنی را می‌تواند درگیر کند با این تفاوت که مسری نیست. حتی افراد ورزشکار هم دچار این بیماری می‌شوند و در دنیای پزشکی این نکته بسیار قابل توجه است. زانو نقش زیادی در تحرک انسان دارد و عدم مراقبت از آن، باعث آسیب‌های جدی و غیرقابل جبران می‌شود. با شروع هر یک از انواع بیماری‌های درد زانو، باید از مناسب‌ترین روش درمان استفاده کرد.

هرگز بابت این موضوع خودسرانه عمل نکنید و با متخصص ارتوپد مشورت کنید؛ زیرا احتمال دارد که مشکل زانو بد و بدتر شود.

روش‌های درمان زانو درد

کدام یک از انواع درمان های درد زانو مناسب‌‌تر است؟

همه چیز بستگی به نوع زانو درد دارد. وقتی که علت درد زانو مشخص شود، بهترین روش درمان معلوم می‌شود. نباید انتظار داشته باشیم که همیشه یک روش درمانی برای هر یک از مشکلات زانو جواب بدهد. گاهی باید از روش های درمانی مختلف و گاهی باید همزمان از چند روش برای کنترل مشکل زانو اقدام کرد. برخی مواقع هم با انجام یکی از انواع درمان های زانو درد مشکل به کلی برطرف می شود. انواع درمان های زانو درد شامل 12 روش مختلف است که هر کدام برای یک یا چند بیماری زانو می تواند مناسب باشد.

11 روش مختلف برای درمان درد زانو

1- ماساژ درمانی یا ماساژ تراپی 

ماساژ از اولین و کم خطرترین روش‌های درمان درد زانو است. معمولا این روش را با فیزیوتراپی ترکیب می کنند و به کاهش سریع تر درد کمک زیاد می کند. ماساژ تراپی می تواند از عمل های جراحی جلوگیری کند. با ماساژ علاوه بر اینکه به درمان درد زانو کمک می کنه باعث ریلکس شدن و آرامش اعصاب نیز میشود. ماساژ درمانی انواع مختلفی دارد و با هر کدام از آنها می توانید روند درمان خود را پیش ببرید. البته ماساژ درمانی برای برخی از مشکلات زانو کاربرد دارد و به درمان درد زانو کمک می‌کند، اما در بیشتر بیماری های زانو مناسب نیست.

2- اوزون تراپی زانو

ازون یک نوع اکسیژن فعال با بار اضافی است که در برای درمان درد زانو بسیار مفید است. ازون به بازیابی سلامتی کمک زیادی میکند. میزان تاثیر ازون تراپی با توجه به شدت آسیب دیدگی می تواند سریع یا آهسته باشد. با این روش درمانی انعطاف پذیری گلبول قرمز افزایش می یابد و اکسیژن بیشتری در خون جابه جا می‌کنند. همچنین به ارتقا سلامت سیستم دفاعی بدن کمک زیادی میکند و باعث درمان سریع تر التهاب زانو می شود. ازون کلیه عمال های عفونی یا پاتوژن ها را از بین می برد و به درمان درد زانو کمک زیادی میکند. این روش درمان دامنه حرکتی کمک را افزایش میدهد.

3- لیزر درمانی زانو

لیزر تراپی و لیزر سرد تراپی نام های دیگر لیزر درمانی هستند. این روش برای زانو درد بیشترین کاربرد را دارد. همچنین به بهبود گردش خون، سالم شدن سلول  ها و ازاد شدن آندروفین کمک زیادی میکند. به هیمن دلیل در لیزر درمانی زانو شاهد کاهش تمام دردها، التهابات و افزایش تولید بافت های جدید و سالم هستیم. متخصصین ارتوپد باید از طول موج های خاصی از لیزر تراپی برای درمان درد زانو استفاده کنند. این روش درمان زانو از جراحی زانو بهتر و دقیق تر بـوده و درعین سرعت درمان بالا، خطر آسیب دیدگی را کاهش می دهد.

4- فیزیوتراپی زانو

فیزیوتراپی رایج ترین روش درمان درد زانو است و به عنوان اولین گزینه پیش روی همه بیماران قرار دارد. قسمت هایی از فیزیوتراپی شامل ورزش زانو درد است. این نشان می دهد که با تمرینات ورزشی مناسب می توانیم در منزل تا حد زیادی درد زانو را برطرف کنیم.

در این روش عصب زانو با تحریک الکتریکی، ارسال پیام های درد به طرف مغز را مسدود کـرده و باعث آرامش در بیمار می شود. همچنین به افزایش دامنه حرکتی مفصل زانو و انعطاف پذیری آن بسیار کمک میکند.

5- پی آر پی زانو

در صورتی که فیزیوتراپی به کاهش درد و مشکلات زانو کمکی نکند باید سراغ پی آر پی برویم. این روش درمان زانو درد، تاثیر زیادی برای تاخیر انداختن عمل جراحی و تعویض مفصل زانو دارد. همچنین با پی‌آر‌پی زانو میتوان بی‌ثباتی مفصل، آسیب‌های زانو و پیچ‌خوردگی‌های مکرر و هر نوع درد و صدمه احتمالی را به خوبی درمان کرد. پی آر پی 80 درصد مواقع برای آرتروز درجه 2 و 3 کارایی دارد و اثر آن تا 9 ماه ماندگاری دارد. به همین دلیل این روش درمان قطعی زانو درد نیست چرا که بعد از 90 ماه احتمال بازگشت درد وجود خواهد داشت.

6- تزریق ژل زانو

تزریق ژل یکی دیگری از مرسوم ترین روش های درمان درد زانو شدید است. این روش درمانی به کاهش اصطحکاک، التهاب و درد زانو و همچنین افزایش دامنه حرکتی کمک زیادی میکند. تزریق ژل برای انواع زانو درد مناسب نیست. اما برخی از بیماری های زانو مثل استئوآرتریت خفیف کارایی بسیار خوبی دارد. استفاده از ژل زانو برای افرادی که بیماری کلیوی، قلبی، دیابت، فشارخون بالا و خون ریزی شکمی دارند، مفید است.

7- تزریق استروئید زانو

این روش درمانی زانو درد برای بیماری هایی چون تاندونیت، بورسیت و استئوآرتریت قابل استفاده است. اما این نوع تزریق باعث درمان قطعی زانو درد نشـده و اثرات موقتی آن بعد از چند ماه تمام می‌شود. معمولا ورزشکاران حرفه‌ای در فصل‌های پرکار با تزریق استروئید، فعالیت و عملکرد زانو درد خود را کنترل می‌کنند.

8- تعویض مفصل زانو

تعویض کردن مفصل زانو آخرین گزینه درمان است. در صورتی که زانو بیمار دچار ساییدگی شدید استخوان مفصل بالا شود، پزشک چاره‌ای جز تعویض مفضل زانو ندارد.

تعویض مفصل زانو

9- بریس زانو

زانوبند یکی از مفیدترین روش های ممکن برای کاهش درد زانو است. تا زمانی که از این زانوبند استفاده می کنید دردهای آزار دهنده را از شما دور خواهند بود. بریس زانو برای تروما، بیماری‌های مفصلی و همچنین برای بعد از عمل زانو بسیار مفید و کارآمد است.

10- طب سوزنی زانو

طب سوزنی برای هر نوع بیماری موثر است. غالبا افرادی که از انجام تزریق ژل و عمل جراحی زانو واهمه دارند طب سوزنی را ترجیح می دهند. این روش بدون هیچ دردی می تواند زانو درد را درمان کند. همچنین طب سوزنی زانو به افزایش گردش خون، از بین بـردن گره های دردناک و ترمیم آسیب ایجاد شـده کمک زیادی میکند.

11- عمل آرتروسکوپی زانو

عمل زانو مثل هر عمل دیگری ریسک های خاص خودش را دارد. البته پزشک قبل از انجام عمل جراحی یک یا چند روش درمانی زانو درد را امتحان میکند. در صورتی که تمام روش‌های درمانی جوابگو نباشند، سراغ عمل زانو می رود. عمل آرتروسکوپی برای درمان پارگی مینیسک، پارگی و آسیب دیدگی رباط صلیبی، ناپایداری کشکک، عفونت مفصل، جداشدگی غضروف موثر است. پس از انجام این عمل باید همیشه مراقب زانو خود باشید.

نتیجه‌گیری 

همیشه راه های مختلفی برای زانو درد وجود دارد. انواع درمان های زانو درد برای هر یسک از مشکلات زانو راهگشا است اما درمان قطعی زانو درد نمی‌توانند باشند. بهترین کار برای بی‌نیازی از انواع درمان‌های زانو درد، مراقبت‌های خانگی، رژیم غذایی سالم و حفظ تناسب اندام است. بهترین کار این است که با ورزش زانو درد شروع کنید تا با تغییر سبک زندگی تان بهتر دوران درمان درد زانو خودتان را سپری کنید.

سوالات متداول

 

چه آسیب‌هایی دلیل زانو درد می‌شوند؟

اکثر دلایل زانو درد ناشی از آسیب‌های پیچشی است و می‌شود به این صدمات اشاره کرد: آسیب‌های مینیسک و رباط زانو.

تفاوت درد زانو ناشی از آرتروز با دیگر دلایل در چیست؟

نوسانی بـودن درد زانو می‌تواند ناشی از آرتروز زانو باشد. درد زانو با دیگر دلایل مانند مینیسک به این شکل است که با مرور زمان، درد افزایش می‌یابد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

به آستانه‌ی درد هر شخص بستگی دارد که چه زمانی به پزشک مراجعه کند. اگر بیماری‌هایی از قبل مانند آرتروز دارید، با افزایش درد حتما به پزشک مراجعه کنید. همچنین اگر زانو شما دچار تورم شـده است، در ملاقات با پزشک درنگ نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *