ورزش درمانی

ورزش درمانی و درمان بیماری‌ها

ورزش درمانی راهی برای درمان بیماری‌ها

ورزش درمانی راه چاره‌ای برای غلبه بر بیماری‌های گوناگون است. ورزش و درمان مانند یک زنجیر که کاملا به هم متصل و روی هم دیگر تاثیر گذار هستند. بهتر است که برای آشنایی بیشتر با ورزش درمانی، تمرین درمانی و اصول آن نیز آشنا شوید. این شیوه‌ درمانی، راهی مطمئن و بی‌خطر برای درمان انواع بیماری‌ها، بدون نیاز به تیغ جراحی است.

در این مقاله قرار است اطلاعاتی در مورد درمان با ورزش، تمرین درمانی و ورزش کار درمانی کسب کنید.

ورزش درمانی چیست؟

ورزش درمانی معنی گسترده‌ای از حرکات ورزشی را در خود جای می‌دهد که باعث درمان بیماری‌های مختلفی می‌شود. بهبود تمام اختلال‌های حرکتی و گرفتگی‌های عضلانی هدف اصلی ورزش درمانی است. به علت تغییر سبک زندگی در دنیای مدرن امروز، بیشتر افراد از آمادگی جسمانی پایینی برخوردارند. ورزش درمانی، قبل از اینکه شما دچار بیماری شوید به کمک شما می‌آید. لازم به ذکر است که برای انجام حرکات ورزشی در این شیوه‌ی درمانی، مراجعه به پزشک ضروری است. فیزیوتراپیست‌ها بهترین برنامه تمرین درمانی را به شما پیشنهاد می‌دهند. نمونه‌هایی از این تمرینات عبارتند از:

 • تمرینات کششی

هدف تمرینات کششی، افزایش انعطاف‌پذیری بدن و بهبود عضله‌ی آسیب دیـده است. حرکات کششی به صورت هماهنگ تمام عضلات بدن را درگیر می‌کند و این نوع حرکات برای تنفس فوق‌العاده مفید هستند. دم و بازدم به شکل صحیح در انجام این تمرینات ورزشی دارای اهمیت بالایی است.

 • تمرینات تمرکزی

ورزش درمانی در تمرینات تمرکزی روی هماهنگی اندام‌ها تمرکز دارد. تمرینات تمرکزی همچنین باعث به‌دست‌آوردن تعادل و صحیح راه رفتـن بیماران می‌شوند. در این روش درمانی با انجام حرکات روی اندام‌های آسیب دیـده، خیلی سریع بهبودی حاصل می‌شود.

 • تمرینات تقویتی

تمرکز تمرینات تقویتی روی استقامت و قدرت عضلات آسیب دیـده است. به صورت کلی ورزش درمانی در تمرینات تقویتی روی عضلات حرکتی و استوارکننده انجام می‌شود. عضلات استوارکننده استخوان‌های اصلی بدن را تشکیل می‌دهند و از طول کوتاهی برخوردارند. از این عضلات می‌شود به عضلات سرشانه و دو سر بازو نیز اشاره کرد.

 • تمرینات کاربردی

به تمریناتی کاربردی گفتـه می‌شود، که انجام آن‌ها برای بیماران بسیار ساده‌ است. فیزیوتراپیست‌ها زمانی این حرکات را به بیماران توصیه می‌کنند، که مشکلات اساسی حرکتی ندارند. این تمرینات کمک می‌کند تا افراد به کارهای روزانه‌ی خود بدون هیچ مشکلی برسند.

بهبودی کامل با تمرین درمانی

ورزش درمانی راهی بی‌خطر برای درمان بیماری‌‍

یکی از راه‌های همیشگی درمان تمام بیماری‌های مزمن، ورزش درمانی است. این شیوه‌ی درمانی بی‌خطر، در بهبود و کنترل بیمارهای مختلفی اثر بخش است. تمرین ورزشی باعث درگیر کـردن بیشتر عضلات بدن می‌شود که باعث آمادگی جسمانی می‌شود.

برای مثال: ورزش‌های هوازی علاوه بر بالا رفـتن آمادگی جسمانی، امکان سکته قلبی را نیز کاهش می‌دهد. ورزش درمانی همچنین باعث کاهش وزن و ایجاد حس اعتماد به نفس می‌شود. به جای تمرینات سنگین با دفعات کم، می‌توانید سبک‌تر و با دفعات بیشتری انجام دهید.

مزایا ورزش درمانی

افرادی که دچار بیماری یا صانحه تصادف شـده‌اند با ورزش‌درمانی خیلی سریع به روزهای خوب باز می‌گیردند. این شیوه‌ی بی‌خطر درمانی مزایا بسیاری دارد که آن‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم:

 • کاهش درد: کاهش یا از بین بـردن کامل دردهای مفصلی از مزایا این شیوه درمانی است. این سبک‌های درمانی به حرکت مفصل‌ها کمک می‌کند.
 • کنترل بیماری‌های قلبی و ریه: این روش درمانی تمرکز زیادی روی تنفس افراد دارد. ورزش درمانی باعث می‌شود از بیماری‌های مربوط به قلب و ریه در امان باشید.
 • ریکاوری بعد از سکته: یکی از عوارض سکته، بی‌حسی اندام است که با ورزش درمانی قابل بهبودی و درمان است.
 • درمان مصدومیت‌های ورزشی: بهبود وضعیت جسمانی بیمار پس از مصدومیت بسیار حیاتی است. از نتیجه‌ی ورزش درمانی می‌توان به درمان بدن درد بعد از ورزش نیز اشاره کرد.

اصول ورزش درمانی

در هر نوعی از تمرین درمانی، آن چیزی که بسیار اهمیت دارد اصول پیاده‌سازی آن تمرین است. ورزش درمانی باید طبق یک برنامه‌ و با مدت زمان مشخص باشد تا نتیجه‌ی مناسب حاصل گردد. توصیه می‌شود، که فرآیند ورزش درمانی خود را زیر نظر یک فیزیوتراپیست بگذرانید.

ویژگی‌های برنامه‌ صحیح ورزش درمانی

 • تناوب: توجه به تناوب در انجام تمرینات بسیار مهم است و باید به یک شکل متعادل باشد.
 • برگشت ناپذیری: تاثیرات حرکات در ورزش درمانی باید به شکلی باشد که پس از اتمام دوره، دردها بازنگردند.
 • فردیت: برنامه باید مختص هر شخصی باشد؛ زیرا بعضی از حرکات در تمام افراد جواب مثبت نمی‌دهد.
 • خانگی بـودن: بعضی از حرکات باید به شکلی باشند که انجام آن‌ها در خانه امکان پذیر باشد.
 • ایمنی: انتخاب تمرین‌های ورزشی باید به شکلی باشد که ایمنی فرد بیمار تضمین باشد.
 • شدت: میزان شدت حرکات ورزشی بسیار مهم است؛ زیرا بی‌توجهی به آن‌ها می‌تواند به بدن آسیب برساند.
 • زمان: مدت زمان انجام هر تمرین باید کاملا متناسب با وضعیت جسمانی شما باشد.

بی‌توجهی به اصول تمرین درمانی، می‌تواند خسارت‌های جبران ناپذیری به بدن بزند. قسمتی از این آسیب‌ها شامل ناحیه کمر است، که باعث بروز کمر درد در بیمار می‌شود.

کار درمانی مسیری برای بهبود بیماری

 

ورزش‌های کار درمانی

ابتدا باید بدانیم که چه افرادی نیاز بیشتری به کار درمانی دارند. بیماری‌هایی که راه درمان قطعی آن‌ها پیدا نشـده است، از روش مکمل درمانی مانند کار درمانی استفاده می‌کنند. ورزش درمانی یکی از بهترین روش‌های مکمل درمانی است؛ زیرا در بعضی مواقع، باعث درمان قطعی می‌شود.

ورزش‌های کار درمانی به اختلالات جسمی، روحی و روانی کمک بسیار زیادی می‌کنند. کار درمانی بیشتر به بیماران ام اس (MS) و پارکینسون، افراد سالمند و کودکان پیشنهاد می‌شود.

بیماران ام اس

خواسـته‌ی هر انسانی، انجام کارهای روزانه خود بدون سختی است. بیماران ام اس به علت مشکلات حرکتی نیاز به کاردرمانی دارند. با کمک کاردرمانگر و فیزیوتراپیست، می‌شود روند پیشرفت بیماری ام اس را کاهش داد. همچنین این تمرینات ورزشی در افزایش دامنه حرکتی بیماران ام اس بسیار موثر است.

بیماران پارکینسون

یکی از شایع‌ترین بیماری‌ها پارکینسون است و افراد زیادی در کل دنیا از آن رنج می‌برند. با توجه به اینکه بیماران پارکینسون نیاز به توان‌بخشی دارند، ورزش‌های کار درمانی کمک بسیاری به آن‌ها می‌کند. پارکینسون روش درمان قطعی ندارد پس راه‌های جلوگیری از پیشروی این بیماری بسیار مهم است. ورزش‌های کاردرمانی به انعطاف‌پذیری، تنفس و حواس پنج‌گانه آن‌ها نیز کمک می‌کند.

سالمندان

با افزایش سن، بیماری‌های زیادی به سراغ انسان می‌آید و باید راهی برای رهایی از آن‌ها و زندگی آسان پیدا کرد. علاوه بر ورزش‌های متنوع برای تقویت توانایی سالمندان، وسایل کمکی نیز به آن‌ها پیشنهاد می‌شود. ورزش و وسایل کمکی باعث افزایش استقلال فردی در آن‌ها می‌شود.

کودکان

یکی از مشکلات خطرآفرین برای کودکان عدم حفظ تعادل است. برای دوری از آسیب‌های جسمی در کودکان، باید با آن‌ها تمرین شود تا تعادل خود را حفظ کنند. ورزش درمانی در کودکان باعث حس شادابی در آن‌ها می‌شود. از نتایج موثر تکنیک‌های ورزشی در کودکان، اجتماعی شـدن آن‌ها است؛ زیرا با هم سن و سالان خودشان بازی می‌کنند.

نتیجه‌گیری

حال باید به این نکته اشاره کرد که، درمان با ورزش رابطه‌ی بسیار خوبی دارد. انجام برنامه‌های ورزشی صحیح و مناسب می‌تواند کمک زیادی به درمان بیماری کند. ورزش درمانی از روش‌های بی‌خطر و آسان برای ریکاوری بدن است و تمرین ورزشی به استقلال فردی کمک می‌کند. این تمرینات باعث ایجاد حس اعتماد به نفس در افراد می‌شود. پس باید در خلاف جهت دنیای مدرن امروز، حرکت کرد و آمادگی جسمانی را بالا برد.

سوالات متداول

در حرکت‌های قدرتی از چه وزنه‌هایی باید استفاده کرد؟

استفاده از وزنه‌ها در حرکات قدرتی از اهمیت بالایی برخوردار است. در انجام این حرکات حتما از پزشک خود کمک بگیرید؛ زیرا شرایط هر بیمار با بیمار دیگر متفاوت است.

مدت زمان حرکت‌ها چقدر باشد؟

فاکتور زمان کاملا به شرایط جسمانی و ناحیه‌ی آسیب دیـده‌ی شما بستگی دارد. هیچکس جز فیزیوتراپ، نمی‌تواند شما را در این مسئله راهنمایی کند. پس توصیه‌های پزشک خود را جدی بگیرید.

از چه مواد غذایی در هنگام انجام تمرینات استفاده کنیم؟

مواد غذایی به نوع بیماری شما بسیار بستگی دارد. در بعضی مواقع استفاده‌ بعضی از مواد غذایی در هنگام ورزش شاید مفید باشد اما برای بیماری شما خوب نباشد. پس علاوه بر فیزیوتراپ باید با پزشک تغذیه خود نیز در مورد این موضوع مشورت کنید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *