ورزش درمانی

7 ورزش برای دیسک کمر +ورزش دیسک کمر مهره 4 و 5

7 ورزش برای دیسک کمر و درمان آن
ورزش برای دیسک کمر مفید است؟ عده‌ای بر این باور هستند که کسی که دیسک کمر دارد، نباید زیاد حرکت کند، اما این استدلال نمی‌تواند درست و منطقی باشد. ورزش در بهبود روند درمان کمر درد تأثیر بسیار زیادی دارد و باید به آن توجه ویژه‌ای شود. به این ترتیب، فرد برای اینکه بتواند سلامت جسمی و روحی خود را حفظ کند، باید به ورزش و نرمش‌های مناسبی روی بیاورد، اما چطور می‌توان از ضعف عضلات و کمر درد جلوگیری کرد؟
بهترین روش پیشگیری است که شما می‌توانید با اجرای جدیدترین تکنیک‌های ورزش و نرمش به نتیجه مورد نظر خود برسید. حال اگر که به دنبال دریافت پاسخ سوالات خود به صورت جامع و کامل هستید، در این مطلب با ما همراه باشید تا در رابطه با نرمش، ورزش برای دیسک کمر و بی حسی پا، ورزش دیسک کمر مهره 4 و 5 توضیحات کاملی را ارائه دهیم.

ورزش برای دیسک کمر و بی حسی پا 

هر روزه مهره‌های ستون فقرات شما در حال انعطاف و تغییر حالت هستند که باعث می‌شود  نیازمند استفاده از ابزار‌های مخصوص نظیر بالشتکی نرم و انعطاف‌پذیر برای جذب نیروی بدن و سالم ماندن باشید. وظیفه اصلی دیسک‌های کوچک شما که شکلی گرد و صاف مانند دارند، همین است. همچنین قابل توجه است که دیسک‌ها دارای لایه‌ای بیرونی هستند که با نام آنولوس شناخته می‌شوند و بسیار سخت و سفت هستند.
به وجود آمدن مشکلاتی مانند دیسک کمر در ستون فقرات باعث می‌شود که شما درد بسیاری را در ناحیه پایین کمر احساس کنید که اغلب همراه با حس گزگز یا بی‌حسی است. توجه به این نکات در رابطه با ورزش برای دیسک کمر و بی‌حسی پا بسیار مهم است.
در آغاز باید از فعالیت‌های سنگین و ورزش‌هایی از این قبیل دوری کنید این گونه می‌توانید از وارد شدن صدمات بیشتر به دیسک کمر خود جلوگیری کنید؛ با استفاده از ورزش دیسک کمر، ورزش درمانی و نرمش، به صورت آهسته سعی در کم کردن التهاب و تورم ایجاد شده در عصب‌ها داشته باشید. از دیگر موارد پیشنهادی استفاده از درمان‌های پزشکی است که بهترین گزینه پیش روی شما، به‌کارگیری دارو‌های ضد التهاب برای کاهش التهاب عصب‌ها است. می‌توانید با استفاده از جراحی یا لیزر درمانی به تکمیل روند بهبود خود بپردازید. اگر دیسک کمر شما در حد وخیمی نباشد، شما می‌توانید با ورزش درمانی و ورزش‌های کششی نیز وضعیت خود را بهبود دهید.

راه رفتن برای دیسک کمر خوب است؟

 آیا راه رفتن برای دیسک کمر خوب است؟ پیاده‌روی را می‌توان از ساده‌ترین و البته کم‌هزینه‌ترین ورزش‌های فردی دانست که هر فرد در هر سنی می‌تواند با استفاده از آن به نرمش و ورزش بپردازد تا اندامی مناسب و سالم داشته باشد. علاوه بر اینکه پیاده‌روی به تناسب اندام شما کمک می‌کند، از این طریق می‌توانید به مقابله با مشکلاتی نظیر دیسک کمر بپردازید.
به صورت کلی با گذر زمان و پیر شدن افراد، شاهد این مورد هستیم که استخوان‌ها و ستون فقرات تضعیف می‌شوند و علت آن نیز نبود تحرک کافی است. برای اینکه بتوانید دیسک کمر خود را بهبود دهید، تنها کافی است تا به صورت روزمره با برنامه‌ای منظم به ورزش صبحگاهی و نرمش بپردازید.
اینکار باعث می‌شود که اندام و عضلات شما در گذر زمان به بهبود برسند. البته قابل توجه است که نباید ورزش و پیاده‌روی را به شکل سنگین انجام دهید و باید آهسته و به صورت دقیق طبق برنامه پیشروی کنید.
تاثیر راه رفتن در درمان دیسک کمر

ورزش دیسک کمر مهره 4 و 5 را چگونه باید انجام داد؟

بیمارانی که مبتلا به دیسک کمر مهره‌های L4 و L5 هستند، می‌توانند از دو دسته ورزش دیسک کمر مهره 4 و 5 و روش بهبود استفاده کنند. روش اول برای تقویت عضلات خم کننده به جلو یا همان فلکسور ابداع شده است و با نام ورزش‌های ویلیامز شناخته می‌شود که در ادامه مطلب به صورت مفصل به آن اشاره می‌کنیم. این روش با نام ورزش دیسک کمر مهره 4 و 5 نیز شناخته می‌شود. روش دوم استفاده از ورزش‌های مک کینزی است که برای تقویت عضلات خم کننده مناسب است.

تاثیر ورزش مهره 4 و 5 در درمان دیسک کمر

ورزش برای دیسک کمر و سیاتیک چه تأثیری بر درمان دارد؟

به صورت کلی، ستون فقرات دارای 6 نوع حرکت است که عبارتند از:
 • چرخیدن به سمت راست و چپ
 • خم شدن به طرفین چپ و راست
 • خم شدن ستون فقرات به سمت عقب
 • خم شدن به جلو
برای اجرای تمام حرکات دیسک کمر  به صورت طبیعی و  تامین تحرک مورد نیاز این اندام ، باید از جدیدترین روش‌های نرمش و ورزش برای دیسک کمر و سیاتیک استفاده کنید. در این بخش دو ورزش برای دیسک کمر و سیاتیک را معرفی کرده‌ایم.
در اولین روش، باید به صورت طاق باز بخوابید و سپس پاهای خود را به صورت کامل دراز کنید و  روی زمین بگذارید. حال پای راست را از زانوی خود جمع کنید سپس با دو دستان خود زیر زانوی راست را بگیرید و به قفسه سینه فشار دهید.
این کار را به مدت 5 ثانیه انجام دهید و پس از اتمام آن، روش را برای پای دیگر خود نیز انجام دهید. این روش باید به صورت مکرر به میزان 10 مرتبه با 10 ثانیه استراحت مابین آن انجام شود. روش دوم، بسیار ساده بوده و باید به پشت خود بخوابید و سپس دست‌ها را کشیده و پاهای خود را نیز به حالت دوچرخه‌ای خم و راست کنید. پیشنهاد می‌شود که این روش را حداقل 10 بار انجام دهید.

ورزش برای دیسک کمر و گردن چگونه است؟

اگر شما نیز به دنبال ورزش برای دیسک کمر و گردن هستید در ادامه با ما همراه باشید. روش پیشنهادی ما چرخش گردن به راست و چپ نام دارد که برای انجام آن باید روی یک صندلی صاف نشسته باشید و سپس گردن، شانه و تنه خود را در یک امتداد قرار دهید. در ابتدا سر خود را به صورت آهسته به سمت راست بچرخانید. هر زمان که درد شروع شد ورزش را متوقف کنید و بعد از گذشت مدتی کوتاه، دوباره آن را از سر بگیرید.

معرفی چند ورزش برای دیسک کمر

افراد با ابتلا به دیسک کمر در پی درمان آن می‌روند. علاوه بر درمان طب سوزنی و سنتی، عمل جراحی و مصرف داروهای شیمیایی، درمان خانگی و ورزش‌های مخصوص نیز باعث تسکین دردهای ناشی از دیسک کمر می‌شود. علاوه بر ورزش‌های مخصوص مانند پیاده‌روی آرام و شنا، ورزش‌های مخصوص دیگر نیز برای درمان دیسک کمر وجود دارد که باید درست و اصولی انجام شود. در صورتی‌ که انجام آن نادرستباشد  ممکن است موجب تشدید درد و عارضه شود. برخی از ورزش‌های مناسب بیماری دیسک کمر عبارتنداز
 • دراز و نشست
 • خم شدن به عقب
 • کشیدن دست و پا
 • حالت پل کمر
 • حالت گربه
 • کش همسترینگ
 • ورزش ویلیامز
ورزش_های مناسب برای درمان دیسک کمر

ورزش ویلیامز چه کاربردی دارد؟

ورزش‌های ویلیامز از دسته ورزش‌هایی هستند که برای تقویت عضلات خم کننده فرد طراحی شده‌اند و به همین علت شما باید براساس نیاز و مشکلات خود به استفاده از این روش بپردازید. ورزش ویلیامز دارای 3 هدف اصلی است که در این بخش از مطلب به ذکر آن‌ها می‌پردازیم. اولین و البته مهم‌ترین هدف این ورزش، تقویت سه عضله اصلی یعنی شکم، باسن و عضله چهار سر ران است.
دومین هدف و البته مزیت استفاده از این روش ورزشی، کم کردن قوس کمر است که باعث می‌شود سوراخ بین مهره‌ای فرد گشاد شود. در آخر نیز کش آمدن سه عضله پشت ستون فقرات در اصل بزرگ‌تر کردن طول تاندون یا لیگامان نیز شناخته می‌شود. موارد گفته شده از مهم‌ترین وظیفه‌های ورزش ویلیامز هستند که شما با اجرای تکنیک‌های آن می‌توانید به بهبود وضعیت سلامت بدن خود در کوتاه‌ترین زمان ممکن بپردازید.

ورزش‌های ویلیامز چگونه انجام می‌شوند؟

ورزش ویلیامز دارای بسیاری از تکنیک‌ها است که هر کدام به بخشی از بدن شما کمک کنند و همچنین نیازمند قدرت بدنی بخصوصی هستند.  به شما  توصیه می‌کنیم تا کار خود را با 2 ورزش در روز انجام دهید و با گذر زمان آن را به تعدادی نزدیک به 15 ورزش برسانید. در این بخش با ما همراه باشید تا به صورت جامع و کامل به معرفی چند روش اصلی این ورزش و نحوه انجام آن‌ها بپردازیم.
 • در حالت خوابیده قرار گیرید و سپس یکی از زانو‌های خود را به قفسه سینه بچسبانید
 • در حالت درازکشیده قرار بگیرید و سپس لگن خود را از روی زمین بلند کنید. این تکنیک با نام Pelvic Tilt شناخته می‌شود
 • در حالت خوابیده قرار گرفته و سپس هر دو زانوی خود را به قفسه سینه بچسبانید
 • روی زمین بنشینید، سپس سعی کنید تا انگشت شست پای خود را لمس کنید. سپس باید سعی کنید تا با پای دیگر خود نیز همین کار را انجام دهید. این روش برای کشش عضلات همسترینگ یا پشت ران شما مناسب است
 • در حالت خوابیده قرار بگیرید، سپس زانو‌ها را خم کنید تا به حالت نیمه نشسته وارد شوید
 • به مانند مسابقات دو میدانی بنشینید و سپس پای خود را عوض کنید
 • از حالت ایستاده، پوزیشن خود را به نشسته تغییر دهید و دوباره همین کار را به صورت برعکس انجام دهید
 • روی صندلی نشسته و سپس به جلو خم شوید.
   قابل توجه است که اگر ورزش‌های مذکور برای شما دردناک بودند، باید از ادامه آن‌ها پرهیز کنید.
چگونگی انجام ورزش ویلیامز

نتیجه‌گیری 

شاید تعجب کنید ورزش تأثیر فوق‌العاده‌ای در تسکین دردها دارد و می‌تواند به عنوان یک راه مؤثر در درمان دردهایی مانند کمر درد استفاده شود. ورزش برای دیسک کمر یکی از روش‌های درمان این عارضه به شمار می‌رود و تأثیرات بسیار مثبتی در روند درمان آن خواهد داشت. روش‌های مختلفی برای انجام ورزش دیسک کمر وجود دارند که براساس نوع و میزان درد باید روش مناسب را انتخاب و قبل از انجام با پزشک خود مشورت کنید. همچنین برای دریافت مشاوره از متخصصان ما می‌توانید در قسمت کامنت سوالات خود را مطرح کنید یا هم‌اکنون با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *