زیبایی

عمل زیبایی و شناخت صحیح آن

عمل زیبایی و آشنایی با مزایا و معایب آن

عمل زیبایی، راهی برای بازگشت به سوی جوانی است. با افزایش سن و بروز چین و چروک‌های متعدد روی صورت، نگرانی‌هایی برای افراد به وجود می‌آید. ناهمواری‌های بدن، ما را به فکر عمل زیبایی می‌اندازد تا بتوانیم ظاهری بی‌نقص داشتـه باشیم. علاقه به انواع جراحی های زیبایی در سرتاسر دنیا در حال افزایش بـوده و افراد زیادی به دنبال انجام این عمل‌ها بیشتر در قسمت صورت خود هستند. عمل های زیبایی به شکل‌های گوناگونی صورت می‌گیرد، که هر کدام از آن‌ها نیاز به مراقبت خاصی دارند.

پس از مطالعه این مقاله، با عمل های زیبایی، انواع جراحی پلاستیک و عوارض آن آشنا می‌شویم.

مفهوم عمل زیبایی

با افزایش سن و کم‌شدن میزان کلاژن‌سازی پوست، تعداد‌ رنگدانه‌های سازنـده کاهش می‌یابد. با پیشرفت علم، این مسئله دیگر دغدغه ما نخواهد بود؛ زیرا پزشکان قادر به از بین بـردن این مشکلات هستند. جراحی‌های زیبایی یک نوع جراحی پلاستیک هستند و هدف این عمل‌ها بهبود زیبایی افراد است. احتیاط، از شروط اولیه و مهم انجام عمل زیبایی است.

جراحی‌های زیبایی

 

انواع عمل زیبایی و پلاستیک

عمل های زیبایی و پلاستیک انواع بسیاری دارند، که باعث زیبایی در تمام قسمت‌های بدن می‌شوند. این جراحی‌ها حس اعتماد به نفس در افراد را تقویت می‌کند؛ زیرا آینه تصویر زیبایی از آن‌ها به نمایش می‌گذارد. جراحی های زیبایی و پلاستیک به پنج دسته اصلی زیر تقسیم می‌شود:

 • فک و صورت
 • دست و میکروسکوپی
 • سوختگی و ترمیمی
 • جمجه
 • زیبایی

عمل ‌های زیبایی پر طرفدار

عمل زیبایی در قسمت‌های مختلفی از بدن انجام می‌شود، اما جراحی های صورت طرفداران بسیاری دارند. در کل دنیا، چهره افراد از اهمیت بالایی برخوردار است و هزینه‌های زیادی را برای زیبایی آن صرف می‌کنند. روی اندام‌هایی مانند: چشم، گوش، لب، گونه و چانه عمل های زیبایی انجام می‌شود. نتایج انواع این جراحی ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

انواع عمل های زیبایی صورت

روش‌های مختلفی برای زیباسازی صورت در دسترس است که با آن‌ها آشنا می‌شویم. در این عمل‌ها ابتدا مشکلات آن عضو بررسی و با استفاده از بهترین روش، راه زیبا شـدن آن قسمت پیشنهاد می‌شود. حال به صورت دقیق، عمل زیبایی روی قسمت‌های ذکر شـده را بیان می‌کنیم.

 • جراحی زیبایی چشم: عمل زیبایی چشم، روی جذابیت چهره بسیار موثر و مهم است. افراد زیادی در دنیا برای زیبایی چهره خود از این عمل استفاده می‌کنند. جراحی چشم به 4 شکل زیر تقسیم می‌شود:

– شکاف در گوشه داخلی: افراد با چشمان کشیـده، از این عمل بیشتر استفاده می‌کنند؛ زیرا باعث درشت شـدن چشم می‌شود.

– پهن کـردن پلک پایین: با این عمل زیبایی، حالت خستگی در چشم از بین می‌رود و فرد هشیار و جوان به نظر می‌رسد.

– گوشه خارجی پلک: از جراحی‌های پر ریسک چشم است و باعث از بین رفـتن پف در پلک بالا می‌شود.

– افتادگی پلک: این عارضه دلایل زیادی دارد و درمان آن با برداشتـن پف بالای چشم انجام می‌شود.

 • زاویه دهـی فک

صورتی زیبا و متقارن برای هر کسی جذاب است. با عمل زاویه‌دهی و کوچک کـردن فک، این اتفاق صورت می‌گیرد که با روش‌های غیر از جراحی هم ممکن است. در روش غیر جراحی با تزریق ژل، بوتاکس و چربی باعث زیبایی صورت فرد می‌شود. این عمل زیبایی به داشتـن نیم‌رخی زیبا، بسیار کمک می‌کند.

 • زیبایی گوش

در عمل زیبایی گوش، تمرکز روی کوچک کـردن اندازه و تغییر فرم لاله گوش است. این جراحی باعث از بین رفتـن برجستگی‌ها شـده و گوش را به سر نزدیک‌تر می‌کند.

 • جراحی بینی

بینی یکی از عضوهای مهم در صورت است، و بسیاری از افراد عمل زیبایی روی آن انجام می‌دهند. این جراحی شامل کوچک یا بزرگ کـردن و تغییر فرم در بینی است. همیشه دلیل عمل، زیبایی نیست؛ در بعضی موقع علت اصلی جراحی، مشکلات تنفسی است. عمل بینی به دو صورت جراحی گوشتی و استخوانی تقسیم می‌شود. نام متفاوت این دو جراحی به شکل بینی بستگی دارد. اگر بینی فردی دارای پوست ضخیم و غضروف نازک باشد، آن بینی گوشتی است. در مقابل فردی که غضروف بینی محکم و قوی، و پوست نازکی داشتـه باشد، به آن بینی استخوانی گفتـه می‌شود.

 • لیفتینگ

عمل زیبایی لیفتینگ در صورت، ابرو، پیشانی و گردن انجام می‌شود. یکی از پر طرفدارترین جراحی‌های زیبایی است؛ زیرا باعث از بین رفتـن چین و چروک می‌شود. عمل لیفتینگ، نیاز به یک پزشک متخصص ماهر دارد؛ چرا که یکی از پر عارضه‌ترین عمل‌ها است. یکی از عوارض شایع این جراحی، خون مردگی زیر پوست است. با انتخاب جراح متخصص خوب، تمام این عوارض بدون هیچ نگرانی رفع می‌شوند.

 • گونه گذاری

عمل زیبایی گونه در چاقی و لاغری صورت تاثیر بسیاری دارد. اکثر افراد برای برجستـه کـردن گونه از روش‌هایی مانند: تزریق ژل و چربی استفاده می‌کنند. تزریق ژل در گونه از عمل های زیبایی محبوب در بین افراد است که باعث زیبایی صورت آن‌ها می‌شود. تزریق ژل در لب برای بزرگ شـدن آن و همچنین برای از بین بـردن چین و چروک‌های خط لبخند استفاده می‌شود.

مراقبت بعد از جراحی صورت

تمام عمل جراحی‌های زیبایی نیاز به بستری شـدن در بیمارستان ندارند و بعضی از این عمل‌ها سرپایی انجام می‌شوند. مراقبت و بازیابی بدن بعد از جراحی از مراحل مهم در بهبودی هر فردی است، که انجام صحیح آن اهمیت بالایی دارد. نکته قابل توجه در دوران نقاهت، عدم استفاده از دارو بدون مشورت با پزشک است.

عوارض عمل زیبایی صورت

تمام عمل های زیبایی دارای عوارض نیستند ولی بهتر است با مشکلات احتمالی بعد از جراحی آشنا شویم. برای دوری از عوارض و سریع سپری شـدن دوران نقاهت، باید به توصیه‌های پزشک توجه کنیم. بعضی از عوارض به قسمت‌ها دیگری از بدن مانند: گردن یا کمر را درگیر می‌کند. حال ما بعضی از این عوارض را بررسی می‌کنیم، که عبارتند از:

 • درد: بعد از هر عملی احتمال بروز درد است، تا زمانی که میزان درد زیاد و غیرطبیعی نباشد، مشکل‌ساز نخواهد بود. اگر درد زیاد بـوده و غیرقابل باشد، حتما باید به پزشک مراجعه شود.
 • خون‌مردگی: یکی دیگر از عوارض عمل زیبایی، خون‌مردگی است. افرادی که مشکل فشار خون دارند، باید خیلی روی این عارضه حساس باشند. در بعضی مواقع علت خون‌مردگی، استفاده از داروهایی مثل آسپرین قبل از جراحی است.
 • تورم: وجود تورم از 3 تا 4 هفته، طبیعی بـوده و بعد از پایان دوره از بین می‌رود. بیشتر تورم‌هایی که بعد از عمل به وجود می‌آیند، حالت گذرا دارند.
 • بی‌حسی: بی‌حسی از عوارض کاملا طبیعی عمل زیبایی است، که اکثرا بعد از گذشت مدتی، رفع خواهد شد. در بیشتر مواقع بعد از بهبود تورم، بی‌حسی به صورت کامل از بین می‌رود.
 • ناهمواری: دلیل بیشتر ناهمواری‌ها سفتی آن بافت بـوده و یک امر طبیعی است. اکثرا ناهمواری‌ها خیلی به چشم نمی‌آیند، اما با لمس متوجه برجستگی می‌شویم. این عارضه بدون مداخله‌ و به صورت خودبه‌خود رفع می‌شود.
 • عفونت: احتمال بروز عفونت پس از عمل زیبایی، کم بـوده و جای نگرانی نیست. افرادی که سابقه‌ی جراحی‌های زیاد دارند، بیشتر در معرض بروز عفونت هستند.

عوارض‌های جراحی زیبایی

نتیجه‌گیری

انواع جراحی های زیبایی، عوارض و نحوه مراقبت پس از عمل را بررسی کردیم. هر فرد می‌تواند با آگاهی کامل از نحوه و عوارض عمل زیبایی، جراحی مورد نظر خود را انتخاب کند. هر عمل جراحی می‌تواند در زیبایی ما بسیار تاثیرگذار باشد، پس باید در انتخاب پزشک بسیار حساس باشیم.

سوالات متداول

عمل زیبایی بینی چه مشکلاتی را رفع می‌کند؟

افتادگی، بزرگی، انحراف، کجی و قوز بینی را از بین می‌برد. این جراحی در زیبایی چهره، بسیار تاثیر گذار است. 

جراحی زیبایی گوش با چه هدفی انجام می‌شود؟

این عمل زیبایی، می‌تواند بزرگی، برجستگی و تمام مشکل‌های گوش را رفع کند.

آیا عمل‌های زیبایی صورت عوارض دارند؟

جراحی‌های صورت مانند تمام عمل‌های زیبایی عوارض دارند. برای در امان مانـدن از این عوارض، در انتخاب پزشک متخصص خود دقت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *