درد ھای عضلانی

کمر درد و 7 روش درمان آن

7 درمان کمر درد را بشناسید

کمر درد عارضه‌ای است که شاید شما نیز تا به حال به خاطر آن و درمان کمر درد شدید خود به پزشک مراجعه کرده باشید. ممکن است تا به حال با این جمله روبه‌رو شده باشید که به شما تذکر داده‌اند که نشستن طولانی مدت موجب ایجاد دیسک کمر می‌شود. اسپاسم درد، بیماری عصر تکنولوژی است و به دلیل کمبود تحرکات ما به خاطر ماشینی شدن زندگی‌­مان شیوع زیادی پیدا کرده است. اگر می‌خواهید درباره علت و انواع کمر درد و درمان آن بیشتر بدانید، در این مقاله ما را همراهی کنید.

تشخیص کمر درد چگونه است؟

در مرحله اول باید بدانید که به چه نوع دردی، درد کمر می‌گویند و راه‌های درمان آن چیست. به همین دلیل تشخیص کمر درد اهمیت زیادی دارد. دردی قسمت پایین کمر، کمر درد خوانده می‌شود که شامل موارد زیر است:

 • دیسک بین مهره‌ای
 • لیگامان‌­هایی که استخوان‌های ستون مهره‌ها را به هم می‌چسبانند
 • مفاصلی که ستون مهره‌­ها را بهم وصل می­‌کنند
 • نیرو اسپاسم عضلات کمر

5 علت مهم در انواع کمر درد

بعد از تشخیص کمر درد که معمولاً با گرفتگی عضلات کمر همراه است، باید این نکته را بدانید که این عارضه ممکن است به ­صورت حاد یا خفیف بروز کند و به خاطر یکی از موارد زیر اتفاق بیفتد:

 1. کشیدگی ماهیچه یا رباط
 2. ورم یا فتق دیسک
 3. آرتروز
 4. ناهنجاری اسکلتی
 5. پوکی استخوان

کشیدگی ماهیچه یا رباط

بلند کردن مکرر اجسام سنگین یا حرکت به طور ناگهانی، باعث کشیدگی عضلات کمر و رباط‌های اطراف ستون مهره‌ها می‌­شود. اگر شما از نظر شرایط فیزیک بدنی در وضعیت خوبی نباشید، کشیدگی عضلات کمر ممکن است باعث بروز اسپاسم دردناک این عضلات در ناحیه کمر شوند.

ورم یا فتق دیسک

دیسک‌ها به­ عنوان اجسام ضربه‌گیر در بین استخوان‌ها یا همان مهره‌های ستون فقرات عمل می‌کنند. ماده نرمی که در داخل یک دیسک قرار دارد، ممکن است دچار برآمدگی یا فتق شود و از جای خود بیرون بزند (بیرون زدگی دیسک کمر) و در نتیجه روی عصب مجاور فشار بیاورد. ممکن است برآمدگی یا پارگی دیسک حتی بدون بروز اسپاسم کمر نیز اتفاق بیفتد.

آرتروز

آرتروز بر قسمت پایین کمر تأثیر منفی می‌­گذارد. در برخی موارد، بروز آرتروز در مفاصل ستون مهره‌ها به تنگ شدن فضای اطراف نخاع منجر می­‌شود که به این عارضه در اصطلاح پزشکی، استنوز ستون مهره‌ها گفته می‌شود.

ناهنجاری‌های اسکلتی

اگر انحنای ستون فقرات شما حالت غیرطبیعی داشته باشد،  باعث بروز انواع کمر درد خواهد شد. یک بیماری اسکلتی به نام اسکولیوز وجود دارد که در اثر آن، ستون مهره‌ها به طرف پهلو انحنا پیدا می‌کنند که به بروز درد کمر نیز منجر می­‌شود، اما معمولاً این عارضه فقط در مواردی که شدت بالایی دارد، به درد کمر منجر خواهد شد.

پوکی استخوان

هنگامی که استخوان‌های شما پوک و شکننده می‌شوند، احتمال وقوع شکستگی‌های ناشی از فشار در مهره‌های ستون فقرات نیز افزایش پیدا می‌کند. کمردرد دلایل دیگری مانند عفونت و سرطان ستون فقرات، تشک نامناسب، اختلال در خواب و… نیز دارد. البته درد کمر در بین زنان شایع‌تر از مردان است.

علت اصلی درد رگ سیاتیگ کمر

در ابتدا باید بدانید سیاتیک یک رگ نیست، بلکه یک عصب است. درد سیاتیک، دردی است که از کمر آغاز می‌شود و به پشت ساق پا انتشار می‌­یابد؛ گاهی این درد در قسمت کناری ساق پا هم پخش می‌شود. هر گاه فشاری بر یکی از شاخه‌های عصب یا رگ سیاتیک وارد شود، به بروز درد در مسیر عصب یا رگ سیاتیک می‌­انجامد.

عصب سیاتیک یا به اصطلاح عوام رگ سیاتیک، قطورترین و طویل‌ترین عصب بدن انسان است که از داخل لگن شروع می‌شود و در خط وسط پشت ران پایین می‌آید و به وسط حفره پشت زانو می‌رسد و سپس در آنجا به دو شاخه عصب تیبیال و پرونئال تقسیم می‌شود و به ساق پا می‌رود.

از جمله علت‌های این درد می‌توان به تنگی کانال نخاعی، پارگی دیسک و لیز خوردن یا سرخوردن مهره‌ها اشاره کرد. از علائم دیگر درد عصب سیاتیک، گزگز شدن یا خواب رفتن پاشنه یا انگشت شست پا است. این افراد معمولاً دیسک بین مهره‌ای یا تنگی کانال نخاعی در سطح L4-L5 دارند. عده‌ای از افراد با سوزش پا یا گزگز شدن یا خواب رفتن کنار خارجی یا کف یا انگشت کوچک پا مراجعه می‌کنند.

عده‌ای از افراد درد سیاتیک دو طرفه دارند، ولی اکثر افراد درد عصب سیاتیک در یک طرف مثلاً طرف راست یا چپ را احساس می‌­کنند. عده‌ای هم علاوه بر درد عصب سیاتیک، دچار کمر درد می‌شوند. عده‌ای از افراد نیز فقط درد اندام تحتانی دارند؛ بدون اینکه درد کمری داشته باشند. به این ترتیب، درمان رگ سیاتیک حساسیت زیادی دارد.

درمان رگ سیاتیک چگونه انجام می‌شود؟

برای درمان رگ سیاتیک، باید فشار را از روی ریشه عصبی کم کنید. این کار را می‌توان با انجام عمل جراحی انجام داد؛ یعنی تکه دیسکی که به عصب فشار وارد می‌کند با عمل جراحی برداشته می‌شود یا می‌توان سوراخ بین مهره‌ای را با عمل جراحی گشاد کرد. لیز خوردگی مهره‌ها را با پیچ ثابت می‌کنند تا مهره‌ها حرکت نکنند.

قاعدتاً قبل از انجام عمل جراحی پزشکان سعی می‌کنند تا از دفاع بدن استفاده کنند؛ یعنی با دادن داروهای ضد التهاب و فیزیوتراپی  یا تزریق، به طریقی فشار را از ریشه عصبی کم می‌کنند. مثلاً دیسک را کوچک یا فشار داخل دیسک را کم می‌کنند و در نتیجه درد بیمار بهبود می‌یابد.

اگر پس از یک ماه بیمار بهبود نیافت، بهتر است که عمل جراحی انجام شود؛ زیرا نتیجه عمل جراحی برای درمان رگ سیاتیک در موارد مزمن معمولاً مطلوب نیست. به این ترتیب می‌توان به درمان قطعی دیسک کمر هم امیدوار شد.

آیا دیسک کمر خوب می‌شود؟

بعد از اینکه تشخیص کمر درد انجام شد، باید بدانیم که آیا درمان قطعی دیسک کمر وجود دارد؟ خبر خوشحال کننده این است که پاسخ این سؤال مثبت است؛ البته به جز مواردی که دیسک کمر به صورت ارثی و به صورت مادر زاد به فرد منتقل شده باشد.

افراد می‌توانند با استفاده از روش‌­های درمان کمر درد، گرفتگی عصب سیاتیک، اسپاسم کمر، بیرون زدگی دیسک کمر، مشکلات ستون فقرات وگرفتگی عضلات کمر را درمان کنند.

درمان دیسک کمر مهره ۴ و ۵ چگونه است؟

برای درمان دیسک کمر مهره ۴ و ۵، می‌توان از روش‌های درمان با جراحی و بدون جراحی استفاده کرد. قبل از هر اقدامی پیشنهاد ما به شما، تغییر سبک زندگی است. انجام ورزش و حرکات کششی مناسب، تغییر رژیم غذایی وکاهش وزن و… می‌تواند بسیاری از آسیب‌ها را کنترل کند و عمل جراحی را به­ عنوان آخرین گزینه پیش روی شما قرار دهد.

اما اگر مجبور به درمان دیسک کمر مهره ۴ و ۵ به روش جراحی شدید باید بدانید که:

 • عمل جراحی دیسککتومی برای کاهش فشار وارد شده بر ریشه عصبی انجام می‌شود. این فشار به خاطر یک فتق دیسک یا رشد استخوان زائد روی استخوان طبیعی ایجاد خواهد شد. جراح طی این عمل، قسمت کوچکی از لامینا که بخش استخوانی کانال نخاعی است را برمی‌دارد.
 • در عمل جراحی فورامینوتومی، جراح اقدام به گشاد کردن فورامن خواهد کرد. فورامن حفره‌ای استخوانی در کانال نخاعی است و در این قسمت ریشه‌های عصبی قرار دارند.
 • در روش الکتروترمال، درون دیسک سوزنی توسط یک لوله نازک، بلند و انعطاف‌پذیر موسوم به کاتتر به درون دیسک وارد شده و آن نقطه را به مدت ۲۰ دقیقه گرم می‌کند. این روش به ضخیم کردن دیواره دیسک و رفع فتق دیسک و التهاب عصب کمک خواهد کرد.
 • در روش نوکلئوپلاستی، سوزن بسیار نازکی وارد فضای دیسک می­‌شود و با کمک امواج رادیویی، بافت حرارت دیده و کوچک‌تر خواهد شد.
 • در روش رادیو فرکانسی فرسایشی، با استفاده از امواج رادیویی، ارتباطات عصبی را مختل می‌کنند. در این روش هم از حرارت برای از بین بردن عصب‌ها استفاده می‌شود.
 • عمل جراحی فیوژن ستون فقرات، باعث تقویت این اندام خواهد شد و از شدت حرکات دردناک می‌کاهد. در این روش دیسک بین دو یا چند مهره کمر برداشته خواهد شد. بعد از آن پزشک با استفاده از قطعات فلزی خاصی مهره‌ها را در کنار هم قرار خواهد داد.
 • در لامینوکتومی، ستون فقرات لامینا برداشته و اندازه کانال نخاعی بزرگ‌تر خواهد شد. در این روش فشار وارد شده بر طناب نخاعی و اعصاب کاهش می‌یابد.

علت و انواع کمر درد در زنان چه دلایلی می‌تواند داشته باشد؟

کمر درد و اسپاسم‌­های شدید در زنان با توجه به شرایط زمانی آنان متفاوت است. دردهای کمر ناشی از دوره ماهیانه، درد­های ناشی از فعالیت‌های روزانه، دردهای زمان بارداری و یائسگی همگی دردهایی هستند که یک زن در طول زندگی خود با آنان مواجه خواهد شد.

بهتر است بدانید که بسیاری از کمر دردها در زنان ریشه داخلی دارند و با مراجعه به یک متخصص زنان کاملاً رفع می‌شوند. از جمله این موارد می‌توان به عفونت، کیست تخمدان، مشکلات دهانه رحم و… اشاره نمود.

علت دیسک کمر در زنان

علل دیسک کمر در زنان

چرا کیست تخمدان باعث کمر درد می‌شود؟

درد ناشی از کیست تخمدان اغلب در قسمت زیرین شکم احساس می‌شود. اگر چه احتمال دارد این درد به تنهایی بروز کند، اما این درد به طور معمول با دردی خفیف و موقتی که گاه به گاه اتفاق میفتد، همراه است. زنانی که درد کمر آن­ها ناشی از کیست تخمدان است، اغلب احساس کسلی و درد می‌کنند. گاهی ممکن است کیست پاره شود؛ در این شرایط احتمال دارد به یک درد شدیدتر بی‌انجامد.

اگر درد کمر غیر قابل توضیح دارید و این درد با برخی علائم زیر همراه باشد، کمر درد شما ناشی از کیست تخمدان است:

 • یبوست
 • لکه بینی بین دوره‌ها
 • نفخ یا تورم در زیر شکم
 • پریودهای دردناک یا نامنظم
 • احساس سیری یا فشار در ناحیه لگن
 • احساس می‌کنید باید بیشتر ادرار کنید
 • درد در هنگام رابطه جنسی یا هنگام ادرار کردن

ریشه علت انواع کمر درد در مردان

یکی‌دیگر از انواع مشکلات مربوط به کمر در افراد به خاطر رابطه جنسی است که در برخی مردان با شدت بیشتری همراه است و علت‌های دیگری مانند پروستا‌تیت نیز دارد. پروستات یک غده کوچک و به اندازه گردو است که در پایین لگن قرار گرفته است. این اندام باعث ساخت ماده مهم مایع منی یا همان اسپرم شده که در هنگام رابطه جنسی انزال می‌کند. اگر پروستات ملتهب شود، چه به صورت حاد باشد یا مزمن، باعث درد لگن در هنگام رابطه جنسی یا بعد از آن می­‌شود.

علت کمر درد در مردان

علل کمر درد در مردان

درمان و پیشگیری از اسپاسم و کمر درد پس از رابطه جنسی

برای داشتن رابطه جنسی رضایت بخش موارد زیر را درنظر بگیرید:

 • آنتی بیوتیک‌ها برای درمان عفونت
 • درمان یا مشاوره برای اضطراب
 • جراحی برای برداشتن فیبروم یا کیست
 • قرص‌های هورمونی برای پیشگیری از تخمک‌گذاری یا درمان کیست تخمدان

روش درمان کمر درد در سالمندان

کمر درد در سالمندان از جمله مواردی است که  زندگی این افراد را مختل می‌­کند. با بالا رفتن سن، تغییراتی در استخوان‌ها و عضلات روی می‌دهند که شکل بدن را تغییر می‌دهند. برای مثال، پشت خمیده می‌شود، شکم به طرف جلو برجسته می‌شود، گودی کمر بیشتر می‌شود و همه این‌ها باعث بروز درد کمر می‌گردد. اعمال روزانه افراد مسن به طور مستقیم روی ستون مهره‌های کمر آن‌ها اثر می‌گذارد؛ لذا انجام اعمال روزانه، به نحو صحیح ممکن است از ابتلا به ضایعات کمری جلوگیری کند و در صورت وجود ضایعه آن را بهبود بخشد. با چند روش ساده به سالمندان در کاهش درد کمر به آنان  کمک کنید:

 • نحوه ایستادن
 • نحوه خوابیدن
 • نحوه لباس پوشیدن
 • نحوه خم و راست شدن

نحوه ایستادن

برای مراقبت از سالمند همیشه به او یادآوری کنید که صاف بایستد و شانه‌ها را صاف نگه دارد. شکم را منقبض کنید تا شکم تو رفته و گودی کمر کمتر شود.

 • سالمندان به مدت طولانی ننشینند. هر ۲۰ دقیقه یکبار سالمند را بلند کنید و حداقل یک دقیقه راه بروند.
 • در هنگام نشستن یک بالش کوچک پشت کمر سالمند قرار دهید.
 • ترجیحاً به جای زمین روی صندلی بنشینند؛ مخصوصاً سالمندانی که درد در ناحیه زانو یا کمر دارند.
 • صاف بنشینند، عضلات شکم را تو ببرند و منقبض کنند. به جایی تکیه دهند.

نحوه خوابیدن

بهتر است هنگام خوابیدن یک بالش کوتاه زیر سر سالمند بگذارید و از تشک سفت و یا چند لایه پتو استفاده کنید. بهتر است که سالمند به صورت طاق باز یا به پهلو بخوابد و اگر زانو درد ندارد، یک بالش کوتاه زیر زانو بگذارند. بهتر است سالمند روی شکم نخوابد. برای بلند شدن از رختخواب ابتدا سالمند را به یک پهلو بچرخانید. به سالمند بگویید عضلات شکم را را سفت کند و با کمک دست‌ها بنشیند و بعد بایستد. برای دراز کشیدن این مراحل را برعکس کنید.

نحوه لباس پوشیدن

در مراقبت از سالمند توجه داشته باشد که برای پوشیدن یا درآوردن شلوار و جوراب، سالمند از کمر خم نشود.

روی یک صندلی کوتاه بنشینند یا به دیوار تکیه کنند و در حالی که کمر صاف است با خم کردن ران و زانو این کار را انجام دهند.

برای پوشیدن کفش می‌توانند پای خود را روی پله بگذارند و از پاشنه کش با دسته بلند استفاده کنند.

نحوه خم و راست شدن

برای خم شدن سالمند، ابتدا پاها را کمی باز کنند، شکم را سفت کرده و کمر را صاف نگه دارند. شانه‌ها را به سمت عقب بکشند. سپس با خم کردن مفصل ران و زانو خم شوند. هنگام گذاشتن یا برداشتن اشیاء نیز به طور صحیح خم شوند. پرستار سالمند باید توجه داشته باشد که خم شدن ناگهانی و شدید به سمت جلو موجب آسیب مهره‌های کمر می‌­شود.

نحوه راه رفتن

پرستار سالمند باید مواظب باشد تا سالمند از بلند کردن اجسام سنگین خودداری کند، اما در نظر داشته باشید که حتی یک جسم سبک نیز، اگر به طرز صحیح برداشته نشود، باعث کمر درد و آسیب شدید به کمر می­‌شود.

 • نحوه بلند کردن اجسام
 • به جلو نگاه کنند
 • گردن را صاف نگه داشته و شکم را سفت کنند
 • کمر را صاف نگه دارند و با خم کردن زانو و مفصل ران روی پا در نزدیکی شی‌ء مورد نظر بنشینند
 • سپس به آرامی جسم را از روی زمین بردارند
 • توجه کنید که هر چقدر جسم به بدن سالمند نزدیک‌تر باشد، فشار کمتری بر ستون فقرات وارد می‌شود
 • در پایان، با انجام ورزش‌های منظم و سبک و ماساژ در سالمندان می‌توان دوران سالمندی را برای آنان لذت بخش‌تر کرد

3 روش‌ درمان کمر درد و دیسک کمر

در ادامه با 3 روش درمان کمر درد آشنا می‌شوید که به شرح ذیل است:

 1. درمان دیسک کمر با درمان روانشناسی
 2. درمان کمر درد با طب سنتی
 3. درمان درد کمر در منزل

بهبود کمر درد و دیسک با درمان‌های روان‌شناسی

استرس و اضطراب از عوامل اصلی در پیدایش این بیماری در انسان است. بیكاری، مشكلات خانوادگی، بازنشستگی، روابط بین فردی و ناامیدی از جمله دلایل ابتلا به كمر درد است. تأثیر گفت‌وگو و ارتباط صمیمی بین پزشک و بیمار بعد از مدت‌ها تأثیر مناسبی بر سلامت افراد می‌گذارد.

 در پژوهشی که توسط اساتید دانشگاه تابینگن (Tubingen) آلمان انجام شده است، نتایج جالبی در مورد بعد روانی انسان و تأثیر آن بر کاهش درد  استخراج شده که در زیر  به چند مورد از آنان اشاره خواهیم کرد:

 • در روان درمانی آموزش‌هایی درباره آشنا شدن با عوارض بیماری، كنترل درد و چگونگی مقابله با آن به بیمار داده می‌شود
 • یكی از روش‌های مفید، نوشتن خاطرات روزانه توسط بیمار مبتلا به كمر درد است
 • آموزش به بیمار برای فاصله گرفتن از تصور درد
 • تلقین، تقویت روحی و صحبت با بیمار در این زمینه لازم است
 • دارویی‌هایی كه تجویز می‌شوند باید در فاصله زمانی منظم و كوتاه مدت استفاده شوند، در غیر این صورت نتیجه معكوس خواهند داشت
 • همراهی افراد خانواده با بیمار در درمان وی بسیار مؤثر است

درمان کمر درد با طب سنتی

نتیجه مطالعاتی که در آلمان صورت گرفته، نشان می‌دهد که برای درمان کمر درد، طب سوزنی مؤثرتر از درمان‌های معمول و متداول است. امروزه در خیلی از کشورها برای درمان دیسک کمر مزمن از طب سوزنی استفاده می‌شود. این نوع درمان که خواستگاهی از آسیای دور دارد، تأثیر خود را بر بسیاری از بیماری‌ها از جمله گرفتگی عضلات، اسپاسم شدید و ناراحتی‌های کمر و گردن گذاشته است.

طب سوزنی، نه تنها  شدت درد بیماری را کاهش می‌دهد، بلکه ناتوانی‌های جسمی بیمار را نیز که غالباً ناشی از کمردرد است، بهبود می‌بخشد و در نتیجه کیفیت زندگی بیمار بهتر می‌شود. یک دوره کوتاه طب سوزنی برای بیماران مبتلا به کمردرد، مفید است.

درمان کمر درد در منزل

می‌توان برای پیشگیری و درمان کمر درد در منزل موارد زیر را انجام داد:

 • ماساژ درمانی
 • کرم کپسایسین
 • مصرف ویتامین D
 •  مصرف پوست درخت بید سفید
 •  مصرف گیاه پنجه شیطان
 •  مصرف منیزیم
 • ورزش‌های کششی مانند یوگا و تای‌چی
 • ویتامین B12
 •  استفاده زیاد از زردچوبه
 • استفاده از کمپرس گرم و سرد
 • ورزش؛ مخصوصاً تمرینات آبی
 • پوشیدن کفش مناسب
 • خوابیدن به اندازه‌ کافی و در وضعیت مناسب

نتیجه‌گیری 

می‌توان با تغییر سبک زندگی­، تغذیه­، عادات رفتاری و… از بسیاری از بیماری‌ها جلوگیری کرد. بیماری مانند کمر درد و دیسک در ابتدا با چند حرکت ساده ورزشی قابل کنترل است. پس چه خوب است برای داشتن زندگی سالم‌­تر، سبک زندگی خود را تغییر دهیم و به درمان کمر درد خود نیز کمک کنیم. شناخت علت و انواع کمر درد در درمان صحیح آن به شما کمک کند. انواع روش‌های درمانی کمر درد در این مقاله بررسی شدند. این روش‌ها شامل درمان با جراحی و بدون جراحی می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *