درد ھای عضلانی

علائم دیسک کمر و روش تشخیص آن

علائم دیسک کمر از نشانه‌های بروز این بیماری هستند که باید به آن توجه کنید، اما سؤال اینجا است که چرا این علائم را باید جدی بگیریم؟ شناخت نشانه‌های دیسک کمر در سرعت بهبود و درمان قطعی آن بسیار تأثیرگذار هستند؛ پس شناخت آن‌ها  اهمیت زیادی دارد. هنگامی که بخشی از دیسک به عصب فشار می‌آورد، باعث درد شود.

این درد معمولا در یک طرف بدن رخ می‌دهد. محل درد بستگی به محل بیرون زدگی دیسک دارد. دیسک در قسمت ستون فقرات باعث درد کمر و پا می‌شود. این وضعیت را اغلب سیاتیک می‌نامند. شدت علائم به میزان فشاری که دیسک به اعصاب وارد می‌کند، بستگی دارد.

تشخیص دیسک کمر چگونه انجام می‌شود؟

یکی از شایع‌ترین علل کمردرد، فتق دیسک است. فتق دیسک یک دیسک نخاعی بیرون زده است که به اعصاب فشار وارد می‌کند. این وضعیت دردناک است و می‌تواند باعث سیاتیک (درد در پاها)، بی‌حسی یا گزگز در پاها یا ضعف شود. این بیماری عمدتاً در افراد 35-55 ساله یا چاق دیده می‌شود. ابزارهای بسیاری برای تشخیص دیسک کمر وجود دارد که پزشکان ممکن است از آن‌ها برای تشخیص دیسک کمر استفاده کنند.

پزشک ابتدا شرح حال کامل پزشکی را از شما تهیه می‌کند. در مرحله بعد، حساسیت عصبی، رفلکس‌ها و قدرت عضلانی را بررسی می‌کند. اگر دچار شک و تردید شوید، پزشک ممکن است معاینه‌ای را انجام دهد که شامل عکس برداری با اشعه ایکس،‌ ام آر آی، سی تی اسکن، میلوگرام یا EMG است.

   روش تشخیص دیسک کمر

علائم دیسک کمر در پاها کدام است؟

یکی از مهمترین علائم دیسک کمر در پاها، گسترش درد در پاها است. بیشتر بیماران از دردی که به پاها و اندام‌های تحتانی گسترش می‌یابد، شکایت دارند. آسیب به یکی از اعصاب کمر به دلایل مختلف مانند دیسک کمر باعث اختلال در عملکرد اعصاب پاها و ایجاد درد شدید در پاها و کمر می‌شود. از عوارض دیسک کمر می‌توان به کهیر پا، سرما و گرما در پاها، گرفتگی عضلات پا، بی‌حسی و ضعف شدید در پاها اشاره کرد.

همان‌طور که قبلا ذکر شد، افراد مبتلا به فتق دیسک کمر در ابتدا احساس درد در ناحیه کمر می‌کنند و زمانی که اعصاب درگیر می‌شود، درد به باسن، ران‌ها و حتی پشت زانو نیز کشیده می‌شود. در واقع، هر چه تعداد اعصاب شما بیشتر باشد، درد عمیق‌تر می‌شود که می‌تواند از زانوها تا پشت پاشنه‌ها و انگشتان پا گسترش یابد. با تحریک بیشتر اعصاب کمر، همه این علائم ممکن است با علائمی مانند کهیر، گزگز شدن و بی‌حسی همراه باشد.

این علائم زمانی شدیدتر می‌شوند که فرد شروع به راه رفتن یا ایستادن برای مدت طولانی می‌کند. در این حالت بیمار احساس خشکی و درد شدید، سرما یا گرما در پاهای خود می‌کند و تعادل خود را از دست می‌دهد. به همین دلیل باید علائم دیسک کمر در پاها را جدی گرفت.

به طور خلاصه علائم دیسک کمر در پاها عبارتند از:

 • احساس گزگز
 • بی‌حسی و ضعف در عضلات پا
 • درد پایین کمر تا پاها
 • درد در تمامی نقاط پا
 • احساس لرزش و تیرکشیدن در پاها

علائم دیسک کمر در جوانی چیست؟

علائم و نشانه‌های فتق دیسک کمر بسته به سن و نوع عوارض از فردی به فرد دیگر متفاوت است. در نتیجه، برخی از جوانان اصلاً درد یا علائمی ندارند، در حالی که برخی دیگر درد یا علائم شدیدتری دارند. همه این علائم به شرایط جسمی و سن بیمار بستگی دارد. به طور کلی، جوانان دارای بدن منعطف و قوی هستند که باعث می‌شود در مقابل آسیب یا بیماری، تحمل بیشتری داشته باشند.

البته این به جنسیت هم بستگی دارد و خانم‌های جوان دیسک کمر درد بیشتری را تجربه می‌کنند. درد در فتق دیسک کمر جوانان با کمردرد شروع می‌شود و معمولا به هر دو ساق پا و باسن گسترش می‌یابد. جوانان اغلب این درد را به عنوان درد فشاری و سوزنی توصیف می‌کنند که می‌تواند با درد شدید و بی‌حسی در پاها همراه باشد. مشکلی که اکثر جوانان مبتلا به دیسک کمر از آن رنج می‌برند، بی‌حسی و ضعف شدیدی است که هنگام راه رفتن تجربه می‌کنند که باعث ایجاد اضطراب و درد شدید در این افراد می‌شود.

بنابراین، زمانی که دیسک کمر به شدیدترین وضعیت خود می‌رسد، ممکن است بیمار با یک پیاده‌روی کوتاه دچار اختلال شود و نتواند به راه رفتن ادامه دهد. متأسفانه علائم دیسک کمر در جوانی به دلیل انعطاف‌پذیری و آب بیشتر دیسک‌های جوانان شایع است. این عامل موجب محتوای دیسک بیشتر، فشار بر نخاع و ریشه‌های عصبی می‌شود و باعث می‌شود بیمار علائم شدیدتری پیدا کند.

با این توضیحاتی که در مورد علائم دیسک کمر در جوانی دیدیم، دردهای ناشی از بیرون زدگی دیسک جوانان را می‌توان به چند دسته تقسیم کرد. این دردها عبارتند از:

 • درد غیرقابل پیش‌بینی و انتشار یافته
 • دردی که به تدریج شروع می‌شود و به تدریج افزایش می‌یابد
 • دردهای همراه با درد عضلانی
 • تشدید درد در حین فعالیت یا پیاده‌روی
 • دردهای فشاری و سوزنی
 • بی‌حسی و ضعف شدید

علائم دیسک کمر خطرناک را بشناسید

دیسک کمر یک بیماری شایع در همه افراد است و در بیشتر موارد چنین دردی مشکلی ایجاد نمی‌کند و با درمان‌های ساده و کم تهاجمی قابل درمان است. با این حال، در برخی موارد، دیسک کمر می‌تواند زندگی فرد را مختل کند؛ بنابراین آگاهی از این نوع کمردردها و دیسک‌ها بسیار مهم است. مهمترین علائم دیسک کمر خطرناک عبارتند از:

 • بی حسی شدید دیسک کمر و گزگز در پاها
 • فتق دیسک کمر همراه با فلج در پاها
 • اختلال در مدیریت ادرار و مدفوع
 • عدم کنترل حرکات روده
 • عدم اطاعت عضلات دیگر بدن

علائم دیسک کمر خطرناک

بی حسی شدید دیسک کمر و گزگز در پاها

بی‌حسی دیسک کمر نشانه‌ای از فشرده شدن عصب در اطراف نخاع است. درد و خشکی کمر طبیعی است و می‌تواند در افرادی که دیسک کمر خفیف دارند، اما ترجیحا با بی‌حسی و گزگز در پاها و کمردرد رخ دهد. در این موارد بهتر است به جراح ستون فقرات مراجعه کنید.

فتق دیسک کمر همراه با فلج در پاها

بروز این علائم با آسیب به ریشه‌های عصبی نخاع همراه است. نخاع از قسمت تحتانی ستون فقرات شروع می‌شود و تا آخرین ستون فقرات ادامه می‌یابد. اعصاب و ریشه‌ها در تمام طول نخاع وجود دارد که با شکسته شدن مهره‌ها یا دیسک‌ها این رشته‌ها آسیب می‌بینند. این علائم به دلیل خطرناک‌ترین دیسک‌های کمر نادر هستند، اما زمانی که بروز کنند، مشکلات زیادی برای بیمار ایجاد می‌کنند. در مورد آسیب نخاع، بیماران مبتلا به دیسک کمر با آسیب‌ها و علائم عصبی مانند:

 1. کاهش تماس با پوست و عدم لمس پوست
 2. گرفتگی و سفتی عضلات کمر
 3. درد شدید در اندام ها
 4. اختلال در مدیریت ادرار و مدفوع

اختلال در مدیریت ادرار و مدفوع

اگر دیسک، مهره‌ها یا رباط‌ها آسیب‌دیده باشند، نخاع نیز در معرض فشار و آسیب است. افراد مبتلا به فتق دیسک کمر در مراحل اولیه بیماری گهگاه از خروج ناگهانی ادرار شکایت دارند. چنین بیمارانی نمی‌توانند به موقع به توالت برسند. اگر بیماری دیسک کمر در این مرحله درمان نشود، ممکن است بیمار دچار بی‌اختیاری ادرار شود.

عدم کنترل حرکات روده

یکی‌دیگر از علائم دیسک کمر خطرناک این است که فرد کنترلی بر حرکات روده خود ندارد. این مسئله می‌تواند بسیار ناراحت‌کننده باشد و در صورتی که با چنین علامتی مواجه شدید، حتماً باید هر چه سریع‌تر با پزشک خود مشورت کنید.

عدم اطاعت عضلات دیگر بدن

دیسک کمر می‌تواند بر عضلات دیگر بدن هم اثر منفی داشته باشد و منجربه فلج‌ شدن موقت یا حتی طولانی‌ مدت آن‌ها شود. در این حالت، این عضلات دیگر از مغز فرمان نمی‌برند و حرکت آن‌ها با مشکل مواجه می‌شود.

علائم دیسک کمر عصبی کدام است؟

استرس، اضطراب مداوم می‌تواند علائم دیسک کمر عصبی را ایجاد کند و سلامت سیستم ایمنی را تهدید کند. جالب اینجاست که این فشارهای روانی حتی می‌تواند باعث کمردرد شود! اما چگونه؟ استرس واکنش‌هایی را در بدن فعال می‌کند که باعث اسپاسم عضلانی و تغییرات شیمیایی در بدن می‌شود. هر چه این واکنش‌ها بیشتر باشد، اسپاسم عضلانی بیشتر می‌شود. این سفتی عضله باعث درد می‌شود و حرکت بدن را محدود می‌کند.

علاوه‌ بر این، این اسپاسم عضلانی باعث سیکل معیوب می‌شود و فشار بیشتری بر ستون فقرات وارد می‌کند. استرس باعث می‌شود درد ما بیشتر  شود. از طرفی این افراد سیستم عصبی حساس‌تری دارند. علائم دیسک کمر عصبی عبارتند از:

 • احساس سفتی در کمر
 • مشکل در هنگام خواب
 • احساس کمردرد در حالت استراحت
 • احساس ضعف در عضلات کمر
 • انتشار درد در نواحی مختلف بدن
 • اسپاسم و انقباض ماهیچه‌ها

با این حال، به خاطر داشته باشید که اینها علائم خاص دیسک کمر عصبی نیستند و ممکن است در سایر بیماری‌ها وجود داشته باشند.

علائم دیسک کمر عصبی

علائم دیسک کمر و سیاتیک چگونه تشخیص داده می‌شود؟

بسیاری از موارد درد سیاتیک با گذشت زمان و استراحت ناپدید می‌شوند. بدن شما کاملاً بهبودی قابل توجهی دارد و اغلب لازم نیست کاری برای حل مشکل انجام دهید. با این حال، اگر بهبودی حاصل نشود، اگر علائم بدتر شوند، نتایج ممکن است دائمی باشند. فتق دیسک کمر همیشه شدیدتر از سیاتیک است و بدون مراجعه به پزشک ارتوپد از بین نمی‌رود. علائم دیسک کمر و سیاتیک عبارتند از:

 • آسیب عصبی دائمی
 • از دست دادن کنترل حسی و حرکتی
 • بی اختیاری
 • درد دائمی و شدید

آسیب عصبی دائمی

علائم دیسک کمر و سیاتیک در صورت عدم درمان، فشرده‌سازی عصب و مشاوره به موقع با پزشک به آسیب دائمی عصبی منجر می‌شود. آسیب دائمی عصبی معمولاً درد را تشدید می‌کند و کاری که اکنون برای مقابله با درد انجام می‌دهید با گذشت زمان کمتر مؤثر می‌شود.

از دست دادن کنترل حسی و حرکتی

علائم دیسک کمر و سیاتیک اگر به موقع توسط متخصص ارتوپد مشاهده نشود، دچار از دست دادن حس و ضعف دائمی در حرکت خواهید شد. همچنین باعث می‌شود کنترل حرکات خود را از دست بدهید و مشکلات حرکتی پدید آید. از دست دادن حس  سایر بیماری‌ها مانند دیابت را درگیر می‌کند و در موارد شدید، کمبود حس در پاها  به قطع عضو منجر می‌شود. هنگام افزایش علائم درد، بی‌حسی و ضعف، می‌توانند در فعالیت‌های روزانه اختلال ایجاد خواهد شد.

بی‌اختیاری

بی اختیاری مثانه و روده به دلیل فشردگی عصب و از عوارض دیسک کمر و سیاتیک باشد. به طور معمول، آسیب دائمی در این حالت ممکن نیست اتفاق بیوفتد، اما نمی‌توان آن را منتفی کرد. اختلال عملکرد مثانه یا روده می‌تواند باعث بی‌اختیاری یا مشکل در ادرار شود.

درد دائمی و شدید

درد شدید و مداوم در ناحیه کمر و پاها از دیگر علائم دیسک کمر و سیاتیک است. این درد بسیار آزار دهنده و غیرقابل تحمل است که بر توانایی راه رفتن و نشستن تأثیر می‌گذارد. بدیهی است که هیچ کس نمی‌خواهد درگیر چنین دردهایی شود؛ بنابراین در صورت مشاهده این علائم، در اسرع وقت با متخصص مشورت کنید.

علائم دیسک کمر در بارداری چیست؟

مهم‌ترین علائم دیسک کمر در بارداری، درد شدید تیرکشنده است که از انتهای ستون فقرات شروع می‌شود و از لگن تا پاها به خصوص پشت پاها امتداد می‌یابد. درد دیسک کمر در بارداری حتی  باعث ناتوانی مادر باردار در راه رفتن و در نتیجه افزایش وزن بیشتر و افزایش علائم دیسک کمر در بارداری می‌شود.

نتیجه‌گیری

اینکه چرا دیسک کمر از شایع‌ترین دردها در میان تمامی سنین است، به شیوه زندگی انسان‌ها در عصر تکنولوژی بستگی دارد. علائم دیسک کمر از بروز عارضه‌ای جدی در بدن ما خبر می‌دهند و به همین دلیل باید این نشانه‌ها را جدی گرفت. اگر به این نشانه‌ها توجه نکنید، باید منتظر تشدید آن‌ها باشید؛ بنابراین توصیه می‌شود به محض مشاهده علائم دیسک کمر به پزشک مراجعه کنید و در صورت تشخیص دیسک کمر، به درمان زودهنگام بپردازید. این گونه می‌توانید به روند بهبود خود کمک شایانی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *